Keturi patarimai, padėsiantys palengvinti sistemų administratoriaus darbą

2021 m. liepos 28 d. 09:32
Sistemų administratoriaus darbą lydi daugybė atsakomybių – pradedant sistemų įrengimu ir sklandaus darbo užtikrinimu, baigiant apsauga nuo virusų, nepageidautinos informacijos pertekliaus valdymu. Pastovi IT sistemų priežiūra gali tapti nesklandi atsiradus kliūčių kasdieninėje darbo eigoje.
Daugiau nuotraukų (1)
Prasidėjus pandemijai, sistemų administratoriaus darbo diena tapo dar labiau įtempta. Mobilios darbo vietos, įrenginių perkėlimas į namų ir kitas netradicines darbo vietas, sudarė apsaugos užtikrinimo keblumų.
Tiems, kurie nėra susipažinę su sistemų administratoriaus pareigomis ir atsakomybėmis, sunku suprasti kasdienių iššūkių gausą informacinių technologijų skyriuje. Sklandaus darbo ir sistemų veikimo užtikrinimas, apsauga nuo galimų problemų, ir daugelis kitų užduočių gula ant sistemų administratoriaus pečių.
2000-siais metais, liepos 28-ąją, pirmą kartą paminėta Sistemų administratorių diena, skirta pagerbti atsidavimą profesijai, motyvaciją. Minint Sistemų administratorių dieną, ESET IT inžinierius Lukas Apynis pateikia keturis patarimus, padėsiančius palengvinti darbą sistemų administratoriams ir visai komandai.
Atsakomybės prisiėmimas
Lengviausias būdas pagelbėti sistemų administratoriui – perimti atsakomybes į savo rankas. Tokia pagalba prasideda savo įrenginio apsauga ir priežiūra. Stiprių ir originalių slaptažodžių pasirinkimas įvairiose įmonės paskyrose, užtikrins problemų sumažėjimą ir trumpesnį administratoriaus darbų sąrašą. Pasirinktus slaptažodžius patariama laikyti saugiose slaptažodžių saugyklose, taip sistemų administratorius neturės atrakinti jūsų paskyros, pamiršus slaptažodį. Tokiu būdu ne tik sumažinsite IT skyriaus krūvį, bet ir padidinsite apsaugos lygį savo įrenginiuose.
Pasak L.Apynio, su IT saugumu susiję darbuotojų veiksmai, kurie kelia daugiausiai nerimo, sukelia potencialiai pavojingas situacijas darbe, dažniausiai lydimi neatidumo, aplaidumo ir žinių stygiaus. Darbuotojų įprasti blogi įpročiai gali sukelti duomenų pažeidimus. Be priežiūros palikti ir (arba) neužrakinti kompiuteriai, užrašai ant popieriaus su svarbia informacija, kai jie yra palikti ant darbo stalo, darbas namuose ar viešai, naudojant nesaugų „Wi-Fi“ ryšį. Specialistas pataria prižiūrėti įrenginius ir duomenis savarankiškai, taip sumažinant kibernetinį pavojų.
Atsargumo priemonių laikymasis
Sistemų administratorius prižiūri saugumo sprendimus, atsakingus už kibernetinių atakų apsaugą, bet tai tuo pačiu yra ir kiekvieno darbuotojo atsakomybė. Pasak specialisto, kibernetinio saugumo pradmenys padės sumažinti virusų ir įsilaužimų riziką, tad naršant internete patartina patikrinti internetinės svetainės adreso patikimumą. Nesaugios internetinės svetainės dažnai turi gramatikos klaidų, svetainės adresas neprasideda saugiu protokolu „https://„. Nepamirškite, atkreipti dėmesį į savo elektroninio pašto dėžutės turinį, venkite neaiškių laiškų. Gavus nepatikimą laišką su nuorodomis, nematytais dokumentais, jų neatidarykite.
Lukas Apynis pataria, kaip galime apsaugoti duomenis savarankiškai, padėdami sistemų administratoriams susitvarkyti su dideliu krūviu: „Duomenis patys apsaugoti galime naudodami atsargines duomenų kopijas. Vienas pagrindinių, tačiau dažnai nepaisomų duomenų apsaugos patarimų yra duomenų atsarginė kopija. Dažniausiai kopijos yra daromos serveriuose, tačiau pamirštame šią funkciją įjungti darbo ar namų kompiuteriuose. Taip pat, patariama įsigyti pažangią antivirusinę apsaugą. Šiais laikais norint jaustis ramiau vien bazinės antivirusinės apsaugos nebepakanka. Reikia periodiškai tikrinti kompiuterį nuo virusų ar kitų kenkėjiškų programų, vengti spustelėti įtartinų el. pašto nuorodų ar svetainių. Svarbu ir operacinės sistemos ir programų atnaujinimai: jie ne tik suteikia jūsų įrenginiui naujų funkcijų, bet ir užtikrina, kad naudojate saugiausią versiją. Taip yra todėl, kad neatnaujintose operacinėse sistemose arba programose kartais yra pažeidžiamumų, kurių pataisas gamintojas suteikia tik atnaujinus turimą versiją į naujausią jos leidimą. Jeigu jos neįdiegtos – sistemos pažeidžiamumu gali pasinaudoti kenkėjiški veikėjai.“
Įsiklausymas
Sistemų administratorius bus dėkingas, jei atkreipsite dėmesį į IT komandos nurodymus, stenkitės jų laikytis. Daugiametė sistemų administratoriaus patirtis, leidžia pasirinkti racionaliausius sprendimus, tad rekomendacijų laikymasis sumažina ateities problemų skaičių. Įsigilinimas į administratoriaus pateiktą informaciją sutaupo laiko, kurį praleistumėte sprendžiant problemas.
Specialistas teigia, kad įrenginio ir duomenų sauga priklauso nuo atidumo, bei taisyklių laikymosi, tinkamos informacijos viešinimo. Atlikdami savarankišką įrenginio priežiūrą ir įsiklausydami į sistemų administratorių duodamus patarimus, sumažiname pavojaus riziką. Atidumas ir tinkamas kibernetinio saugumo žinių panaudojimas palengvina darbuotojų kasdienybę, bei suteikia stabilumo jausmą sistemų administratorių komandai.
Bendravimas
Svarbiausias pagalbos žingsnis – komunikuoti su sistemų administratoriumi. Kilus problemų su asmeniniu įrenginiu, patariama nedelsiant pranešti administratoriui, taip išvengiant problemos uždelsimo. Daugybės darbų apsuptyje lengva pamiršti kliūtis kilusias eigoje, todėl pastovus bendravimas su administratoriumi sutaupys laiko ir energijos. Abipusė pagalba ir sklandus darbas neatsiejama pagarbos administratoriaus darbui, dalis.
Apsaugant savo įrenginį ir privačią informaciją, patariama neviešinti asmeninių duomenų. Ekspertas įspėja, kokia informacija lengvai pasinaudoja internetiniai sukčiai: „Dalijimasis privačia informacija, tokia kaip jūsų adresas, telefono numeris, jūsų buvimo lokacija, šeimos narių vardai, informacija apie automobilį, slaptažodžiai, gimimo data, mokyklų pavadinimai, paso informacija, vairuotojo pažymėjimo numeriai, draudimo poliso numeriai, paskolos numeriai , kredito / debeto kortelių numeriai, PIN kodas. Prieš dalindamiesi kuo nors internete, paklauskite savęs, ar turinyje ar komentaruose yra neskelbtinos informacijos ir ar būtina dalintis šia informacija. Prisiminkite, ką jūs viešai bendrinate, nes šia informacija sukčiai gali pasinaudoti norint sukurti jūsų profilį, taip bandant pasisavinti asmens informaciją, išvilioti pinigus.“ – pataria specialistas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.