Auksakasiai perdavė kaulus Jukono valdžiai. „Panašu, kad turime vieną didelį suaugusį mamutą, vieną jaunesnį suaugusįjį ir vieną jauniklį“, – sako Jukono archeologas Grantas Zazula.
Kai kurie kaulai vis dar yra susijungę tarpusavyje, teigia mokslininkas. Tai, kaip buvo surasti kaulai, rodo, kad „šie trys mamutai tikriausiai gyveno kartu ir mirė kartu arti tos vietos, kur buvo atrasti“, teigia mokslininkas. O net jei jie ir nebuvo vienos šeimos nariais, gyvūnai galėjo būti didesnės bandos dalimi.
Ledyninė aplinka
Aukso ieškotojai mamuto griaučius rado netoli vulkaninės tefros (purios iš vulkaninių pelenų susidariusios uolienos) sluoksnio, kuris datuojamas maždaug 29 000 metų – laikais, kai Aleutų salose išsiveržė ugnikalnis. Tad mamutai greičiausiai gyveno maždaug išsiveržimo metu. Tuo metu didžioji Kanados dalis buvo padengta ledynais, o Doson Sičio apylinkės buvo viena iš nedaugelio vietovių, kuriose nebuvo ledo, sako G.Zazula.
„Dabartinis kasybos regionas Jukone tais laikais buvo neužšalusios zonos, vadinamos Beringija, dalimi – tai buvo vieta, kuri žemės tiltu per Beringo sąsiaurį sujungė Aliaską ir Sibirą, – aiškina jis. – Klimatas buvo nepaprastai šaltas ir sausas, greičiausiai nebuvo medžių, todėl čia ganytis traukė žinduoliai“. Maždaug prieš 35 000-18 000 metų gauruotieji mamutai (Mammuthus primigenius) kirto šį sausumos tiltą į Šiaurės Ameriką.
Sausa aplinka padėjo išlikti trijų mamutų fragmentams. Klimatas buvo sausas, o vėjas pustė dulkes, pasakoja G.Zazula. Šios vėjo atpūstos vandens išplautos nuosėdos užpildė šiuos slėnius, ir mamutai po mirties buvo sąlyginai greitai uždengti. Ir kadangi viskas nutiko greitai, gyvūnų maitas mažiau paveikė deguonis bei maitėdos.
Kad patektų į auksingo žvyro sluoksnį slėnio dugne, kalnakasiams tenka pašalinti visas tas nuosėdas – o tai darydami jie dažnai aptinka ledynmečio gyvūnų liekanų, teigia mokslininkas ir pažymi, kad šioje aukso kasykloje gali būti ir daugiau mamutų.
„Kalnakasiai po kelių savaičių atnaujins darbus šioje vietoje, o mūsų komandos bus pasirengusios patikrinti, ar čia nėra daugiau kaulų“, – pasakoja archeologas. Dėl ko konkrečiai mirė šie trys mamutai, kol kas neaišku – bet G.Zazula tikisi, kad dabar vykstantis tyrimas pateiks atsakymą.
Parengta pagal „Live Science“.