„Išmanieji telefonai gali kainuoti ir per tūkstantį eurų, o juose laikoma informacija – nuo asmeninių nuotraukų iki verslo duomenų – dažnai ir dar vertingesnė. Taigi telefonų vagystės išlieka opi problema, kurią sprendžiame kartu su kitais operatoriais jau trejus metus keisdamiesi Lietuvoje bei užsienyje vogtų, pamestų ar apgaule įgytų telefonų IMEI numeriais ir juos blokuodami“, – sako „Telia“ telefonų ir įrangos saugumo ekspertas Vaidas Jančys.
Jis priduria, kad šie IMEI blokuojami ne tik Lietuvoje, bet pasiekia ir užsienio operatorius, taigi mūsų šalyje vogtas telefonas neveikia ir Didžiojoje Britanijoje – ir atvirkščiai. Be to, ši sistema suteikia daugiau aiškumo žmonėms – kiekvienas prieš įsigydamas telefoną per skelbimą gali patikrinti jo IMEI adresu Manoimei.lt ir įsitikinti, ar jis nėra įtrauktas į vogtų ar pamestų įrenginių registrą.
Nuostolius skaičiuoja milijonais
Bendrovės duomenimis, per pastaruosius metus, nuo 2020-ųjų kovo pabaigos iki šių metų kovo pabaigos, buvo užblokuota daugiau nei 12,7 tūkst. vien Lietuvoje vogtų, pamestų ar apgaule įgytų įrenginių. Beveik du trečdalius jų (8 tūkst.) sudarė išmanieji telefonai, populiariausi – „Samsung“ (3,3 tūkst.), „Huawei“ (2,1 tūkst.) ir „Apple“ (1 tūkst.) rageliai.
V. Jančys skaičiuoja, kad, įvertinus vidutinę išmaniojo kainą, bendra nuostolių suma gerokai viršytų 2 milijonus eurų. „Tai ne tik iš kuprinių ar kišenių ištraukti telefonai, bet ir tie įrenginiai, kuriuos sukčiai įgyja apgaule.
Operatoriai blokuoja ne tik telefonų, bet ir kitų įrenginių, kuriuose veikia mobilusis ryšys, IMEI numerius. Kaip rodo operatoriaus duomenys, pastaraisiais metais verteivos taip pat taikėsi į mobiliojo interneto modemus (1,8 tūkst.), planšetinius kompiuterius (1,4 tūkst.).
Mažėjimo tendencija įkvepia
Panašios ir ankstesnių metų proporcijos, tik skaičiai didesni. Nuo 2019 m. kovo iki 2020 m. kovo „Telia“ Lietuvoje blokavo 18 tūkst. IMEI numerių ir, kaip ir vėlesniais metais, tarp jų daugiausia buvo išmaniųjų telefonų. Nepasikeitė ir populiariausių gamintojų trejetukas – tai „Samsung“ (5,8 tūkst.), „Huawei“ (3,4 tūkst.) ir „Apple“ (2,6 tūkst.).
„Mažėjimo tendencija yra džiuginanti ir rodo, kad mūsų pastangos duoda rezultatų. Žinoma, tam įtakos turėjo ir pasaulinė pandemija, kadangi mažiau keliaudami po užsienį ir šalies viduje žmonės rečiau susiduria ir su kišenvagiais“, – pastebi V. Jančys.
Vieningą ir viešą blokuojamų IMEI numerių duomenų bazę Lietuvoje vysto „Scorify“. Lietuvos operatoriai jos sistemoje mato ne tik vieni kitų pateiktus IMEI, bet ir kitų daugiau nei 140-ies ryšio operatorių visame pasaulyje įkeltus numerius, kuriuos blokuoja.