„Statistikos portalo „Statista“ duomenimis – mobiliųjų duomenų naudojimas pasaulyje nuolat auga. Jei 2018 m. pasaulyje iš viso buvo sunaudota 19 mln. eksabaitų, tai 2019 m. – šis skaičius išaugo net iki 28 mln. Duomenų naudojimo augimą pastebime ir Lietuvoje. Vis tik didelės duomenų sąnaudos ne visuomet reiškia, kad duomenų gigabaitus išeikvojote patys. Kartais tai už jus daro ir foniniu režimu veikiančios mobiliosios programėlės ar paslaugos“, – pasakoja „Bitės Profas“ Karolis Špiliauskas, ir dalijasi keliomis gudrybėmis, kaip taupyti mobiliuosius duomenis.
1. Stebėkite mobiliųjų duomenų sunaudojimą
Pirmas žingsnis, kurį turėtumėte žengti norėdami sumažinti sunaudojamų duomenų kiekį – sužinoti, kiek paprastai jų išnaršote per tam tikrą laiko tarpą. Tai lengvai ir greitai padarysite pasinaudoję išmaniųjų telefonų galimybėmis.
„Samsung“ telefonuose informaciją apie mobiliuosius duomenis sužinosite „Nustatymuose“ (angl. Settings) pasirinkę skiltį „Ryšiai“ (angl. Connections), o po to – „Duomenų naudojimas“ (angl. Data usage). Daugumoje kitų operacinės sistemos „Android“ telefonų išsamią informaciją apie mobiliuosius duomenis rasite „Nustatymuose“ (angl. Settings) pasirinkę „Mobilieji duomenys“ (angl. Mobile data). Jeigu naudojatės „iOS“ įrenginiu, šią funkciją taip pat rasite nukeliavę į „Nustatymus“ (angl. Settings). Iš pradžių pasirinkite „Mobiliojo ryšio nustatymai“ (angl. Mobile data settings), o po to – „Mobilieji duomenys“ (angl. Mobile data)“, – pasakoja bendrovės išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Be to, kad sužinosite, kiek mobiliųjų duomenų išnaršėte per pastarąsias dienas, savaites ar mėnesius, ši funkcija leis geriau suprasti, kurios programėlės jų sunaudoja daugiausia. Norėdami savo duomenis stebėti išmaniau, galite įsidiegti tam skirtas mobiliąsias programėles. Pavyzdžiui, „My Data Manager“ leis vos atrakinus telefoną, iškart ekrane pamatyti sunaudotų duomenų kiekį.
2. Sekite, kurios programėlės sunaudoja daugiausia duomenų
Dalis išmaniųjų programėlių naudoja jūsų mobiliuosius duomenis net ir tada, kai jomis nesinaudojate. Uždraudę joms taip elgtis, ilgainiui sutaupysite nemažai duomenų.
„Norėdami pamatyti, kiek mobiliųjų duomenų sunaudojo tam tikra programėlė, „Samsung“ telefonuose pasirinkite „Nustatymai“ (angl. Settings), spauskite „Ryšiai“ (angl. Connections), po to – „Duomenų naudojimas“ (angl. Data usage) ir „Mobilieji duomenys“ (angl. Mobile data). Daugelyje „Android“ išmaniųjų telefonų tai padarysite „Nustatymų“ (angl. Settings) skiltyje pasirinkę „Mobilieji duomenys“ (angl. Mobile data), o po to – „Mobiliųjų duomenų naudojimas” (angl. Mobile data usage). Jeigu naudojatės „iOS“ įrenginiu, šią funkciją taip pat rasite „Nustatymuose“ (angl. Settings). Iš pradžių spustelkite pasirinktį „Mobilusis ryšys“ (angl. Cellular), o po to – „Mobilieji duomenys“ (angl. Mobile data)“, – sako specialistas.
Norėdami sužinoti įrenginyje su „Android“ operacine sistema, kiek iš jų ji sunaudojo veikdama aktyviai ir kiek veikdama foniniu režimu, bakstelkite ant jos. Tame pačiame lange kiek žemiau yra pasirinktis „Leisti naudoti duomenis fone“, leidžianti išjungti foninius duomenis konkrečiai programėlei, tačiau nebegausite pranešimų apie naujas žinutes, el. laiškus ar kitus atnaujinimus, kol vėl į ją neužeisite.
„iOS“ telefonuose foninius duomenis išjungsite „Nustatymuose“ (angl. Settings) pasirinkę funkciją „Bendra“ (angl. General), o po to – „Aplikacijų veikimas foniniame režime“ (angl. Background app refresh)“, – pasakoja K.Špiliauskas.
3. Išbandykite duomenų taupymo režimus
Programinės įrangos kūrėjai nuolat tobulina mobiliąsias programėles, savo vartotojams pasiūlydami vis naujų galimybių, kurių negalėtumėte naudoti neatnaujinę programėlės. Išmaniosios programėlės paprastai atsinaujina savarankiškai, tačiau tam jos naudoja jūsų mobiliuosius duomenis. Siekdami jų sutaupyti, šią funkciją galite išjungti. Vis tik reikėtų nepamiršti, kad tokiu atveju išmaniąsias programėles atnaujinti reikės patiems.
„iOS“ išmaniuosiuose įrenginiuose tai padarysite užsukę į „App Store“ ir pasirinkę skiltį „Pasirinktys“ (angl. Preferences), o po to – „Automatinis atnaujinimas“ (angl. Automatic Updates). Jeigu naudojatės „Android“ išmaniaisiais įrenginiais, apsilankę „Google Play“, kairiajame viršutiniame kampe paspauskite tris brūkšnelius, tuomet pasirinkite „Nustatymai“ (angl. Settings) ir „Atnaujinti programėles automatiškai“ (angl. Auto-update apps)“, – sako ekspertas.
„Chrome“ yra viena dažniausiai naudojamų mobiliojo interneto naršyklių, tačiau tik nedaugelis žino, kad ji turi „Supaprastintą režimą“. Jis suspaudžia teikiamus duomenis, todėl jų sąnaudos – mažėja. „Supaprastintą režimą“ įjungsite dešiniajame viršutiniame kampe paspaudę tris taškelius, pasirinkę eilutę „Nustatymai“ (angl. Settings) ir pirštu nubraukę iki pat apačios, kol rasite „Supaprastintą režimą“.
Norėdami sutaupyti mobiliųjų duomenų galite atlikti reikšmingus pakitimus ir vienose dažniausiai naudojamų programėlių: „Youtube“ ir „Facebook“. Socialiniame tinkle „Facebook“ jums tereiks pasirinkti „Nustatymai ir privatumas“ (angl. Settings & Privacy) ir paspausti „Duomenų taupymas“ (angl. Data saver). Tuo metu „Youtube“ mobiliojoje programėlėje pasirinkite „Nustatymai“ (angl. Settings), „Bendra“ (angl. General) ir įjunkite „Mobiliųjų duomenų apribojimą“ (angl. Limit mobile data usage), kad vaizdo įrašai naudojantis mobiliuoju internetu būtų rodomi tik standartine raiška.