Lietuvoje pristatė kamerą, skirtą kovai su koronavirusu

2020 m. vasario 21 d. 12:25
Nors 2020 metai prasidėjo dar visai neseniai, vis tiek jau turime įvykį, apie kurį kalbėsime dar ilgą laiką – naujajį koronavirusą ir jo sukeliamą ligą, kuri neseniai gavo oficialų pavadinimą COVID-2019.
Daugiau nuotraukų (11)
Virusas kilo ir itin greitai išplito Kinijoje, tačiau jau pasiekė ir kai kurias Europos Sąjungos (ES) šalis – tarp jų ir netoli Lietuvos esančią Vokietiją bei Suomiją. Ž
inoma, šiek tiek ramina faktas, kad nors apsikrėtusiųjų visame pasaulyje yra daugiau nei 76 tūkst., pasveikusių žmonių skaičius jau stipriai pralenkė nuo viruso mirusiųjų skaičių.
Žinoma, tai nereiškia, kad galima nebesisaugoti. Nors Europoje viruso plitimas yra praktiškai sustabdytas, Kinijoje gyvenantiems žmonėms tai vis dar yra labai realus pavojus. Reaguodama į tokias epidemijas, „Telia“ pristato pažangią technologiją – termovizinę kamerą, kuri tokių arba panašių epidemijų metu galėtų aptikti karščiuojančius žmonės oro uostuose, muitinėse ar kitose vietose.
„Reaguodami į nerimą keliančias žinias, į Lietuvą atvežėme termovizinę kamerą, kuri epidemijų metu gali tapti nepamainomu karščiuojančių žmonių pirminiu detektoriumi oro uostuose, muitinėse ar bet kurioje kitoje vietoje, kurioje yra didelis iš svetur atvykstančių žmonių kiekis. Iki šiol tokios kameros Lietuvoje nebuvo naudotos ir tikimės, kad šį įrankį galės išbandyti ir juo pasinaudoti specialistai“, ̶ sako „Telia“ vaizdo stebėjimo sprendimų vadovas Saulius Kalašnikovas.
Įspūdingos galimybės
Vokietijos gamintojo „Mobotix“ termovizinė kamera yra infraraudonųjų spindulių imtuvas su radiometrijos funkcija, kuri savo matymo lauke vienu metu gali matuoti temperatūrą 84 tūkstančiuose taškų. Tai reiškia, kad šis įrenginys yra 84 tūkstančiai vienu metu veikiančių termometrų. Šiluminės kameros rezoliucija (mažiausias aplinkos temperatūrų skirtumas, kokį aptinka kamera) siekia vos 0,05 °C laipsnio ir pagal gamintojo numatytą paskirtį tinka pirminiam žmonių kūno temperatūros nustatymui nuotoliniu būdu. Įrenginio paklaida -
Vienu metu ji gali matuoti viso žmonių srauto temperatūrą: tai reiškia, kad nei vienam žmogui nereikia sustoti ir specialiai matuotis temperatūrą – taip užtikrinimas pastovus žmonių srautas be jokių spūsčių.
„Telia“ savo kamerą sukalibravo taip, kad užfiskavus didesnę nei 38 laipsnių temperatūrą, ekrane pasirodytų raudona juosta, reiškianti aliarmą. Tokiu atveju specialistai žmogų gali nusivesti į šoną ir atlikti detalesnius tyrimus – išmatuoti temperatūrą, paimti mėginius tyrimams ir t.t.
Tokios kameros yra itin reikalingos muitinės centruose, oro uostose ar visuomenės sveikatos centruose, kuriuose žmonių srautas visada būna didelis. Epidemijų metu tai leistų užkirsti kelią tolimesniam viruso ar infekcijos plitimui.
„Mobotix“ kameros kaina šiuo metu yra apie 10 000 eurų, tačiau kaip teigia S.Kalašnikovas, tai – geriausias variantas, kurį jiems pavyko rasti.
„Kitos kameros arba yra per brangios, arba neturi galimybių, kokias turi ši kamera. Be to, jos siuntimas užtruko trumpiausiai – apie 5 dienas. Kitų būtų reikėję laukti apie 12 savaičių. Tai rodo, kad ne mes vieninteliai susirūpinome plintančiu virusu, kitos šalys irgi imasi papildomų apsaugos priemonių“, – teigia vaizdo stebėjimo sprendimų vadovas.
Tiesa, net ir naudojantis šia kamera, žmogiškasis faktorius yra neišvengiamas. Specialistas turės sėdėti prie kompiuterio ir stebėti praeinančius žmones – kad galėtų identifikuoti, kas tik nešasi karštos arbatos puodelį, o kas serga.
Duomenų apsauga
Žinoma, kaip ir kiekvienos stebėjimo kameros atveju, taip ir čia kyla duomenų apsaugos klausimas. S.Kalašnikovas sako, kad viskas priklauso nuo to, kaip žmonių stebėjimas bus realizuotas.
„Jei kamerą prijungsime prie papildomos vaizdo stebėjimo sistemos – tuomet reikės imtis įvairiausių papildomų priemonių, kad galima būtų užtrikrinti duomenų apsaugą. Tačiau jei tas stebėjimas bus lokalus, prijungtas tik prie vieno kompiuterio, prie kurio sėdės specialistas – tada viskas gana paprasta, nes duomenys nebus renkami“, – sako S.Kalašnikovas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.