Kokios apsaugos reikia šiuolaikiniam išmaniųjų technologijų vartotojui?

2019 m. rugsėjo 2 d. 10:28
Saugumo specialistai, kalbėdami apie įmonių kibernetinį saugumą, nuolat pabrėžia, kad antivirusinės apsaugos nepakanka – būtina naudoti papildomus saugumo sprendimus, tokius kaip duomenų šifravimas ar dviejų veiksnių autentifikacija. O kokios apsaugos reikia namų vartotojui?
Daugiau nuotraukų (1)
Pasak ESET Lietuva IT inžinieriaus Ramūno Liuberto, šiuolaikiniai vartotojai yra nuolat prisijungę prie interneto, juos supa galybė išmaniųjų įrenginių, tad jiems būtina visapusiška apsauga internete.
„Jei kalbame apie antivirusines programas, baziniai saugumo sprendimai apsaugo nuo kompiuterinių virusų, šnipinėjimo programų ir įsilaužimų – tai yra kibernetinio saugumo pagrindas. Tačiau prieš dešimt metų per nešiojamas laikmenas plitusius virusus jau seniai išstūmė internetu plintančios grėsmės, kurioms pasitelkiami nauji metodai ir išnaudojamos visai kitos saugumo spragos, tad pažangūs apsaugos sprendimai yra šiuolaikinio vartotojo prioritetas“, – komentuoja R. Liubertas.
Apžvelkime, dėl kokių priežasčių namų vartotojams kyla kibernetinės grėsmės ir kaip jų galima išvengti.
Slaptažodžiai
Saugumo ekspertai vieningai sutaria, kad stiprus slaptažodis yra vienas iš svarbiausių saugaus naršymo internete sudedamųjų dalių. Rekomenduojama naudoti skirtingus prisijungimo slaptažodžius el. paštui ir socialinių tinklų paskyroms, neleisti naršyklei jų įsiminti. Taip pat patariama nenaudoti turimų prisijungimų vartotojo identifikavimui kitose svetainėse, kurios suteikia galimybę prisijungti su turima „Facebook“ ar „Google“ paskyra.
Internetinės kameros
Beveik kiekvienas išmanusis įrenginys – nuo kompiuterio iki telefono – turi integruotą internetinę kamerą. Ko gero, tai tik laiko klausimas, kada galėsime pasidaryti asmenukę su išmaniuoju laikrodžiu. Anot saugumo eksperto R. Liuberto, be to, kad internetinės kameros suteikia galimybę žmonėms bendrauti ir fiksuoti norimas akimirkas, jos atveria kelią grėsmei būti sekamam, o vėliau šantažuojamam.
Vartotojams rekomenduojama arba uždengti nenaudojamą internetinę kamerą, kaip tą daro net pats „Facebook“ vadovas Markas Zuckerbergas, arba pasirūpinti papildomomis saugumo priemonėmis. Pavyzdžiui, tokie visapusiškos apsaugos sprendimai, kaip „ESET Internet Security“, nuolat stebi kompiuteryje veikiančius procesus ir programas, kad nustatytų, kurie iš jų nori jungtis prie internetinės kameros. Vartotojai yra nedelsiant įspėjami apie netikėtus bandymus prisijungti prie kameros tam, kad juos būtų galima blokuoti.
Interneto maršrutizatoriai
Už namų interneto ryšį atsakingas įrenginys dažniausiai pamirštamas tą pačią akimirką, kai pajungiamas veikti, ir ramiai sau dulka ant spintos ar kitoje mažiau matomoje vietoje, kol kas nors neatsitinka. Pasak saugumo specialistų, interneto maršrutizatorius, prie kurio jungiasi visi išmanieji namų įrenginiai, dažniausiai yra mažiausiai apsaugotas, todėl labiausiai pažeidžiamas kibernetinių atakų ar kenkėjų.
Neapsaugotas maršrutizatorius gali nukreipti vartotoją į kenkėjišką puslapį, arba gali būti panaudotas atakuojant kitus įrenginius namų tinkle, šnipinėti vartotojus per išmaniuosius įrenginius. Be to, įtrauktas į „botnet“ tinklus, maršrutizatorius gali vykdyti DDoS atakas.
Pažangios antivirusinės programos aptinka namų maršrutizatoriaus pažeidžiamumus: nustato silpnus slaptažodžius arba pasenusią programinę įrangą. Taip pat leidžia matyti, kokie įrenginiai yra prisijungę prie namų tinklo: vartotojai gali įvertinti, ar šie įrenginiai neturi pažeidžiamumų, galinčių sukelti grėsmę jų duomenims.
Apsipirkimas internete
Apsipirkimas el. parduotuvėse tapo tokiu įprastu dalyku, kad tam nebeskiriame ypatingo dėmesio. Pasak ESET Lietuva IT inžieriaus, praradę budrumą galime užkibti ant sukčių kabliuko: internete apstu fiktyvių el. parduotuvių, skirtų išvilioti vartotojų pinigus ir apkrėsti įrenginius kenksmingomis programomis.
„Saugesniam apsipirkimui internete rekomenduojama naudoti visapusiškos apsaugos sprendimus, kurie užtikrina el. mokėjimų ir naršyklės ryšio apsaugą, taip pat atpažįsta kenksmingas interneto svetaines ir įspėja vartotoją“, – pataria R. Liubertas.
Išmanieji televizoriai
Pasak saugumo ekspertų, sparčiai populiarėjantys išmanieji televizoriai vis dažniau tampa kenksmingų programų taikiniu. Programišiai, perėmę išmaniojo televizoriaus valdymą, gali ne tik atakuoti kitus tame pačiame namų tinkle esančius įrenginius, bet ir naudojantis integruotomis kameromis bei mikrofonais šnipinėti vartotojus, rinkdami jautrius, asmeninius duomenis.
Tad vartotojams patariama pasirūpinti ir išmaniųjų televizorių apsauga. Saugumo sprendimų kūrėja ESET siūlo apsaugoti „Android TV“ operacinę sistemą naudojančius įrenginius su nemokama programėle „ESET Smart TV Security“.
Internetas^InstantIT saugumas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.