Rusiškas robotas humanoidas išskrido į kosmosą ir iškart susidūrė su rimtomis problemomis

2019 m. rugpjūčio 24 d. 11:54
Raimondas Čiuplys
Rusijos erdvėlaivis „Sojuz“, skraidinantis pirmąjį Rusijos į kosmosą pasiųstą žmogaus pavidalo robotą FEDOR, šeštadienį nesugebėjo automatiškai susijungti su Tarptautine kosmine stotimi (TKS), pranešė rusų naujienų agentūros.
Daugiau nuotraukų (9)
Nepavykus pirmajam mėginimui, turėjusiam įvykti 8 val. 30 min. Maskvos (ir Lietuvos) laiku, erdvėlaivis buvo nukreiptas atlikti pakartotinius mėginimo susijungti manevrus, sakoma pranešimuose.
Nepavyko stabilizuoti
Rusijos kosmoso agentūra „Roskosmos“ savo tiesioginę vaizdo transliaciją nutraukė, kai „Sojuz“ buvo maždaug už 100 m nuo TKS.
Ruošdamasis susijungti automatiniu režimu „Sojuz MS-14“ apskriejo TKS ir atsidūrė prie susijungimo modulio, bet per transliaciją matėsi, kad automatinio susijungimo sistemai „Kurs“ nepavyko stabilizuoti erdvėlaivio. Tuomet erdvėlaivis pradėjo tolti nuo stoties ir atsidūrė nuo jos maždaug už 300 metrų.
Rusijos centrinio skrydžių valdymo centro specialistai mėgina pašalinti sutrikimus ir iš naujo mėginti prišvartuoti erdvėlaivį prie orbitinės stoties.
„Sojuz“ ketvirtadienį pakilo iš Rusijos Baikonuro kosmodromo Kazachstane. Planuota, kad jis šeštadienį susijungs su TKS ir liks ten iki rugsėjo 7-osios.
Vietoje kosmonautų įgulos erdvėlaivis skraidino tik robotą androidą FEDOR, taip pat žinomas kaip „Skybot F850“. Žmogaus pavidalo sidabro spalvos robotas yra 1,8 m aukščio ir sveria 160 kilogramų.
Šio roboto pavadinimas FEDOR reiškia „Galutinis eksperimentinis demonstracinio objekto tyrimas“ ( angl. - Final Experimental Demonstration Object Research). Per misiją TKS jis turėjo 10 dienų mokytis padėti kosminėje stotyje dirbantiems astronautams.
FEDOR turi paskyras socialiniuose tinkluose „Instagram“ ir „Twitter“. Jo žinutėse rašoma, kad androidas mokosi naujų įgūdžių, pavyzdžiui, atidarinėti vandens butelius. Pasiekus TKS šie praktiniai įgūdžiai turėjo būti tobulinami esant silpnai gravitacijai.
Gali tekti nuskandinti
Vienas Rusijos kosmoso pramonės ekspertas sakė, kad jeigu „Sojuz“ nepavyks prijungti prie TKS, erdvėlaivį gali tekti nukreipti atgal į Žemę ir nuskandinti vandenyne.
„Galima galvoti apie dar vieną bandymą. Aišku, šie bandymai yra rizikingi. Jeigu nebus viskas gerai apgalvota, gali įvykti susidūrimas su stotimi. Vėliau, jeigu nepavyks susijungti, jį nuskandins“, – sakė ekspertas Ivanas Moisejevas.
Pasak jo, susidariusi padėtis nėra neįprasta – anksčiau yra buvę atvejų, kai netinkamai suveikus automatinei sistemai erdvėlaivius yra tekę sujungti rankiniu būdu.
„Tokių situacijų būdavo. Anksčiau jų apskritai būdavo labai daug. Šiame šimtmetyje buvo mažiausiai trys analogiški atvejai su krovininėmis kapsulėmis „Progress“. 
Jeigu nesuveikdavo sistema „Kurs“, būdavo įjungiamas valdymo per atstumą režimas, ir padėtis būdavo ramiai išsprendžiama“, – aiškino I. Moisejevas.
JAV kosmoso agentūra NASA nurodė, kad „Sojuz“ pakartotinis mėginimas susijungti gali įvykti naktį iš sekmadienio į pirmadienį, kai bus pakeista TKS įranga.
„Reikia pakeisti dalį įrangos, tikintis, kad kitas mėginimas įvyks naktį iš sekmadienio į pirmadienį“, – buvo pasakyta per NASA televizijos transliaciją.
NASA transliacijos pranešėjas anksčiau sakė, kad „Sojuz“ ir TKS susijungimas nepavyko ne dėl erdvėlaivio, o dėl stoties sistemų sutrikimo. 
robotas^InstantRusija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.