Išmoninga gudrybė, saugojusi laivų patrankų vidų

2019 m. kovo 18 d. 11:43
Senųjų burinių karo laivų patrankos buvo dažomos arba tepamos derva. Taip jų išorę buvo galima apsaugoti nuo rūdžių – juk sūrus vanduo skatino koroziją, kuri labai reikalingus ginklus galėjo išvesti iš rikiuotės. Tačiau kaip apsaugoti vidų? Pasirodo, buvo naudojama viena gudrybė.
Daugiau nuotraukų (2)
Iš tiesų, senųjų laivų patrankos buvo laikomos laivo viduje iki tol, kol jų prireikdavo. Tada būdavo atidaromi liukai, patrankos būdavo pastumiamos pirmyn ir prasidėdavo mūšis. Tačiau kartais patrankų vamzdžiai būdavo paliekami išstumti laukan. Kai kurios patrankos būdavo paliekamos ant denio, kur jas nuolat plaudavo sūrus vanduo.
Rūdys patrankos viduje yra tikrai nepageidaujamas reiškinys. Jos trukdo normaliam ginklo veikimui ir gali sudaryti pavojingas sankaupas. Tačiau buvo sugalvotas būdas, kaip su jomis kovoti.
Patrankos būdavo užkemšamos specialiais mediniais kamščiais (tampionais). Jie neleisdavo sūriam vandeniui patekti į vidų. Tačiau jei buvo manoma, kad patrankų neprireiks ilgesnį laiką, to nepakakdavo.
Į patrankos vidų būdavo įdedamas sviedinys (metalinis rutulys) ir įpilama šiek tiek alyvuogių aliejaus. Tuomet vamzdis būdavo užkemšamas ir nukreipiamas horizontaliai. Laivui plaukiant, sviedinys riedėdavo nuo vieno galo iki kito, taip padengdamas visą patrankos vidų aliejumi, kuris apsaugodavo metalą nuo korozijos.
Uždengiami ir modernių jūrinių pabūklų vamzdžiai. Anksčiau tam būdavo naudojami mediniai tampionai, vėliau imta gaminti metalinius su įvairiais raižiniais ir ornamentais.
Tokie kamščiai turi trūkumą – jiems nuimti reikia daug laiko. Jūreivis turi užsliuogti pabūklu į viršų ir nuimti tampioną – todėl jie iš tiesų naudojami rečiau. Pavyzdžiui, įvairių ceremonijų metu, laivuose-muziejuose ar šventėse, kuriose civiliai lanko karinius laivus.
Kartais tokie tampionai gali būti tiesiog nupučiami suspausto oro srove. Tačiau jei yra tikimybė, kad pabūklo prireiks artimiausiu metu, jis bus uždengiamas specialiu plastiko ar gumos maišu. Šios dangos taip pat apsaugo nuo sūraus vandens (ir paukščių), tačiau per jas galima šaudyti.
Įvairūs kamščiai yra naudojami ne tik laivų artilerijai apsaugoti. Jais saugoma ir antžeminė ginkluotė. Jos priešas yra ne tik vanduo, bet ir įvairios šiukšlės, gyvūnai, o muziejų atveju – artimiausios šiukšliadėžės nerandantys žmonės.
ginkluotė^Instantlaivyba
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.