– Kokie jūsų planai dėl aplinkos ministerijos?
– Prašom.
– Tai?
– Laikausi kiekvieno savo žodžio, kurį pasakiau.
– Tai ar paliksite ministeriją be ministro?
– Techniškai tai nėra sudėtinga
– Prašom.
– Tai?
– Laikausi kiekvieno savo žodžio, kurį pasakiau.
– Tai ar paliksite ministeriją be ministro?
– Techniškai tai nėra sudėtinga
– Gal alaus?
– Kalbant iš profesinės pusės, žurnalisto ir valdžios atstovo bendravimas negali kisti, nepriklausomai nuo to, kad yra kažkokie ar vienokie procesai pradėti.
– Tai ir nepakis, tik alaus išgersim ir tiek.
– Tai čia nieko tokio, tokia įprasta praktika.
– Kalbant iš profesinės pusės, žurnalisto ir valdžios atstovo bendravimas negali kisti, nepriklausomai nuo to, kad yra kažkokie ar vienokie procesai pradėti.
– Tai ir nepakis, tik alaus išgersim ir tiek.
– Tai čia nieko tokio, tokia įprasta praktika.
– Kodėl neduodate interviu Miliūtei?
– Todėl.
– Todėl.
– Mylite Grybauskaitę?
– Nesu įsigilinęs, reikėtų patikslinti.
– (apsulbimą reiškiantis emodžis).
– Manau, kad mūsų specialiosios tarnybos tai atsakys.
– Nesu įsigilinęs, reikėtų patikslinti.
– (apsulbimą reiškiantis emodžis).
– Manau, kad mūsų specialiosios tarnybos tai atsakys.
Tokių ir panašių atsakymų galima sulaukti iš „dirbtinio intelekto pagrindu sukurtos sistemos, mokymuisi naudojančios S. Skvernelio viešoje erdvėje išsakytas frazes bei Wikipedia“ – ar bent taip skelbia pokalbių roboto (angl. chatbot) svetainė sausliusskvernelis.lt
Kiekvienas vartotojas gali tekstu rašyti klausimus (ar teiginius) virtualizuotam premjerui ir pretendentui į Lietuvos prezidento postą, o šis atsakinėja realiomis tikrojo Sauliaus Skvernelio kada nors pasakytomis frazėmis, bandydamas pataikyti į temą.
Lrytas.lt lt susiekė su projekto autoriumi, IT specialistu Artūru Paleičiku ir pasidomėjo projekto idėja, istorija ir tikslais.
– Kaip kilo mintis sukurti „Dirbtinio intelekto Skvernelį“? Koks šio projekto tikslas?
– Sausio mėnesio pradžioje kilo mintis patikrinti pretendentų i LR prezidento postą interneto svetaines, taip spontaniškai ir užregistravau domeną www.sauliusskvernelis.lt – nujaučiau, kad S. Skvernelis anksčiau ar vėliau taps pretendentu. Kadangi kaip tik tuo metu dirbau su dirbtinio intelekto sistemomis, domėjausi vadinamaisiais „chatbotais“, tai pamaniau, kad būtų išties įdomu sukurti kažką realaus, su realiomis frazėmis, mintimis, realiais faktais – panaudojau ir Wikipedia.
Taip ir gimė virtualus Saulius Skvernelis.
– Ar nematote etinių prieštarų užregistruoti domeną su konkretaus svetimo žmogaus vardu ir pavarde?
– Ne, nematau.
– Kiek ilgai planuojate leisti veikti šiam projektui?
– Neplanuoju vystyti šio projekto, net dabar jo nebevystau. Veiks tol, kol bus įdomus arba baigsis www.sauliusskvernelis.lt domeno galiojimo laikas.
– Kaip veikia šis pokalbių „botas“? Iš kur paimtos S.Skvernelio frazės?
– Botas veikia „DialogFlow“ pagrindu. Tai – „Google“ teikiama paslauga, suteikianti galimybę vartotojams patiems kurti išmanius asistentus į pagalbą pasitelkiant dirbtinį intelektą. Frazės botui paimtos iš Lietuvos dienraščių, kurie citavo premjerą. Į pagalbą taip pat pasitelkiau „Google“: paieškos laukelyje nurodžiau „- teigia S. Skvernelis“ ar „- teigia premjeras“.
– Ar tai reiškia, kad frazių nedaugės?
– Daugės. Reikia prisiruošti prisėsti ir patvirtinti naujas. Bet kol kas taip – jos kaupiasi, bet atsakymai nekinta.
– Ar tai – tikrai dirbtinis intelektas? Ar jis mokosi? Jei taip – iš ko jis mokosi?
– „Google“ teigia, jog „DialogFlow“ veikimo pagrindą sudaro mašinino mokymosi sistemos, kurios parenka tinkamiausią atsakymą i pateiktą klausimą. Taip ir yra, sistema registruoja vartotojų klausimus, automatiškai bando priskirti jiems tinkamiausią atsakymą. Žinoma, mokymosi etapui reikalingas žmogiskas faktorius, reikia patvirtinti/atmesti arba papildyti atsakymų aibes, nuo jų priklauso sistemos atsakymo i klausimą tikslumas.
– Ar didelio srauto susilaukėte?
– Jei pirmomis dienomis per dieną būdavo apie 10 – 20 pakalbinimų, tai dabar jie skaičiuojami šimtais.
– Ar registruojate vartotojų klausimus, užduodamus botui? Jei taip, gal galite pasidalinti įdomiausiais ar netikėčiausiais?
– Taip, sistema registruoja visus vartotojų pateikiamus klausimus. Dirbtinis intelektas šiems klausimams priskiria anksčiau sukauptas atsakymams skirtas frazes (šiuo atveju S.Skvernelio citatas). Toks ir yra sistemos veikimo principas – t.y. man tereikia patvirtinti/pridėti arba atmesti dirbtinio intelekto siūloma variantą, kuris praplečia DI atsakymų aibę.
Dažniausias klausimas (kol dar nebuvo paskelbta apie dalyvavimą rinkimuose): „ar tapsite prezidentu“. Dabar, kai jau yra aišku, klausimai labai įvairūs, klausiama beveik visko, kas šiomis dienomis aktualu: santykiai su D.Grybauskaite, įrašo dingimas ar koks žmonos vardas, ir panašiai.
– Savo „Facebook“ paskyroje rašėte, kad į Jus „kreipėsi suinteresuotas asmuo dėl domeno sausliusskvernelis.lt“. Kaip ketinate reaguoti?
– Taip, i mane kreipėsi fizinis/juridinis asmuo (iš įmonei priklausančio el. pašto adreso) žinutę: „Sveiki, kuriame svetainę Sauliui Skverneliui. Kokiomis sąlygomis perleistumėte domeną?“.
Atsakiau, jog jei mastyčiau apie perleidimą, tai būtų domeno perleidimas už tam tikrą pinigų sumą. Atsakymo iki šiol negavau. Tiesa, domeną perleisčiau tik tikrajam S.Skvernelio štabui. Gautus pinigus paaukociau I.Šimonytei bei G.Nausėdai (jau esu jiems paaukojęs prieš tai).