Ar galėtų sarkofage būti legendinio Aleksandro Makedoniečio palaikai? O gal akmeniniame karste slypi prakeiksmas (taip, neapsieita ir be šitos versijos).
Pasak mokslininkų, kurie pagaliau atvėrė sarkofagą, nė vienas iš šių dviejų versijų nėra tiesa.
Vietoje to mokslininkai aptiko tris skeletus ir daug raudonai rudo kanalizacijos vandens, keliančio siaubingą smarvę.
Pasak Egipto leidinio „El-Watan“, vos pakėlus dangtį 5 centimetrus, visą aplinkinę erdvę užpildė baisus tvaikas.
Sarkofago atvėrimo operacijai buvo pasitelkti Egipto karinių pajėgų inžinieriai.
„Radome trijų žmonių kaulus, atrodo, kad tai – šeimyninė kapavietė… Deja, mumijos sarkofago viduje ne pačios geriausios būklės, ir išliko tik kaulai“, – teigia Vyriausiosios senienų tarybos generalinis sekretorius Mostafa Waziris.
Reaguodamas į prietarus, kad sarkofago atvėrimas esą paskleis „Faraono užkeikimą“, M.Waziris sakė: „Mes jį atvėrėme, ir ačiū Dievui, pasaulis nesugriuvo. Aš buvau pirmas, kuris įkišo visą galvą į sarkofagą… ir štai aš stoviu prieš jus… jaučiuosi puikiai“.
Nepaisant to, dabar iš erdvės, kurioje saugomas sarkofagas, žmonės išprašyti – pasak Egipto laikraščio „Al-Ahrim“, taip padaryta dėl baimės, kad sarkofagas gali skleisti kokius mirtinai nuodingus garus.
Ekspertai sako, kad trys asmenys, palaidoti sarkofago viduje, gali būti faraonų laikų kariai. Viena iš kaukolių turi tokį skilimą, kurį galėjo sukelti strėlė.
Šalia sarkofago buvo rastas ir alebastrinis biustas – deja, kas jame vaizduojama, kol kas taip pat neatpažįstama.
Pats sarkofagas yra dviejų metrų ilgio ir kol kas tai yra didžiausias tokio tipo radinys. Jis sveria 27 tonas ir, tikėtina, yra iš ankstyvojo Ptolemajų laikotarpio, kuris prasidėjo 323 m prieš mūsų erą, po Aleksandro Makedoniečio mirties.
Archeologai dabar imsis nuoseklių sarkofago ir skeletų tyrimų – ir stengsis nustatyti, kas šie žmonės buvo ir kaip jie mirė.
Parengta pagal BBC.