„Bet per dvidešimt metų supratau: mano lėlės jų savininkams nėra vien sekso žaisliukai, juk jie investuoja tikrai nemažus pinigus. Tai ką jie su jomis daro likusias 22,5 valandos per parą? Paaiškėjo, kad jie kuria tų lėlių personažus, sugalvoja jų charakterius, pomėgius, ištisas jų gyvenimo istorijas. Man visada buvo įdomios technologijos, dirbtinis intelektas, tad sulaukus jau keletą metų vykstančio šių sričių proveržio, norime pasiūlyti tam įrankį“ – savo idėją, virtusią programa, pristatė „Realbotix“ generalinis ir kūrybinis direktorius Mattas McMullenas.
Prasidėjo nuo tikslios anatomijos
„Viskas prasidėjo prieš 20 metų, kai būdamas menininku, susigalvojau tikslą sukurti labai realistišką žmogaus dydžio manekeną. Iš pradžių nebuvo jokių minčių apie seksą. Bet netrukus pradėjau gauti labai daug klausimų, ar mano kūriniai yra anatomiškai tikslūs – ir pamačiau galimybę netikėtai karjerai, progą įkurti kompaniją. Nuo to viskas ir prasidėjo“ – prisiminė ant scenos užlipęs M.McMullenas.
Tuo tarpu „Realbotix Harmony AI“ – jau nebe sekso lėlė, tai – dirbtinio intelekto (DI) sistema „RealDoll“ lėlėms. Ir įdiegus ją į lėles, M.McMullenas mato ir daugiau pritaikymo galimybių, nei vien aistros patenkinimas. Pasak kūrėjo, lėlė su tokiu DI gali tapti ir tam tikru asmeniniu asistentu (juk prie „Siri“ ar „Google Assistant“ jau esame pripratę, ir pratinamės prie „Amazon Alexa“?). O kadangi tai vis dėlto yra lėlė, galima keisti jos išvaizdą, pritaikyti jai ateivio, ar pasakų būtybės atributus, padaryti ją žaliaodę ir pan. Galų gale, tokį projektą galima būtų pritaikyti net kaip bendravimo galimybę tiems žmonėms, kurie neturi su kuo pasikalbėti.
„Realbotix“ DI yra pritaikytas būtent pokalbiams, bendravimui, o lankstus DI mechanizmas leidžia kurti lėlės charakterį.
Iki tobulumo – toloka
Paklaustas, kokių netikėčiausių klausimų yra gavęs apie savo projektus, M.McMullenas juokdamasis prisipažino, yra sulaukęs klausimo, ar moteriškas lėlės modelis gali pagaminti sumuštinį. „Esame sukūrę ir vyrišką modelį, tai jo adresu sulaukėme klausimo, ar jis gali išnešti šiukšles, – prisiminė kitą linksmą momentą kūrėjas. – Ir mano pirma reakcija į visa tai buvo: „o Dieve, bet tai kokie tinginiai yra tie žmonės!”
„Login“ konferencijoje buvo pristatyta ir speciali renginiui pritaikyta „Realbotix“ DI versija, kuri atsakinėjo į vedėjų ir žiūrovų klausimus.
Deja, specialiai renginiui adaptuotas ginoidės (ginoidė – tai moteriškos išvaizdos robotas, red. past.) dirbtinis intelektas pasirodė ne tiek jau aukštesnio lygio, nei prieš daugmaž pusmetį Lietuvoje viešėjusios Sofijos.
Dalis atsakymų atrodė parengti iš anksto (angl. prescripted), ir nors lėlė sugebėjo parinkti daugmaž tinkamą atsakymą į gana paprastą klausimą iš publikos („ar tu mėgsti bučiuotis?“), į daugiau dėmenų turintį, bet klasikinį klausimą („What is the answer to the ultimate question about life, Universe and everything?“ – liet. „Koks yra atsakymas į Didįjį klausimą apie gyvenimą, Visatą ir visa kita“ – kas yra populiari citata iš rašytojo Douglaso Adamso knygos „Hitchhiker’s Guide Through the Galaxy“, į kurį atsakymą pirmu numeriu pateikia net „Google“) „Realbotix“ atsakyti nesugebėjo.
Kviečiame peržiūrėti lėlės klausimų ir atsakymo sesiją „Login 2018“ metu: