Kosmoso erdvė visada buvo dėmesio centre ir XX amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje prasidėjo kosmoso lenktynės kariniais tikslais. Jei bus galimybė pakelti į kosmosą palydovą, tuo pačiu bus galima pusiaukelėje į kosmosą pakelti IR branduolinį ginklą – ir juo smogti į bet kuriame pasaulio žemyne esančią vietovę.
Vienas iš didžiausių su kosmosu susijusių pasiekimų yra laikomas žmogaus išsilaipinimas Mėnulyje – bet kosmoso militarizacija prasidėjo nuo to momento, kai į kosmosą buvo išsiųstas pirmasis palydovas.
2007 metais Kinija išbandė „anti-space“ raketų sistemą, kuria sunaikino savo pačių kosmose skraidantis nebeveikiantį klimato duomenis anksčiau fiksavusį palydovą. Paleista raketa naudojosi kinetine energija, ir į palydovą trenkėsi 8 km/s greičiu. Dabar panašią technologiją išbando JAV – ir labai tikėtina, kad ateityje daugelis pasaulio šalių galės sunaikinti (arba rimtai sugadinti) kosmose esančius palydovus.
Įstatyminė pusė
O kokie ginklai yra leidžiami kosmose? Pirmiausia, kosmosas yra tarptautinė teritorija ir ją reglametuoja tarptautinės sutartys, kurios apima ginklų – ir ypač masinio naikinimo ginklų – naudojimą kosmose. Sutartys nurodo, kad niekas negali orbitoje aplink Žemę naudoti objektus, kurie galėtų gabenti branduolinius ar kitus masinio naikinimo ginklus. Taip pat draudžiama tokius ginklus įrengti į kosmosą paleidžiamuose įrenginiuose, kosmoso stotyse ar kitaip juos paleisti į kosmosą.
Mėnulis ir kiti dangaus kūnai turi būti visų sutarties šalių naudojami išskirtinai taikiems tikslams. Karinių bazių įkūrimas, įrengimas ir įtvirtinimas, bet kokių nors ginklų bandymai, karinių manevrų vykdymai dangaus kūnuose yra draudžiami.
Karinio personalo panaudojimas taikiems moksliniams tyrimams yra leidžiamas. Taip pat bet kokios įrangos panaudojimas taikiems Mėnulio ir kitų dangaus kūnų tyrinėjimams yra leidžiami.
Tad palydovai gabenantys branduolinius ginklus į šį sąrašą nepakliūtų, kaip ir karinės bazės Mėnulyje. O kaip su galimybe Mėnulyje pastatyti slaptą bandymų stotį, kurioje būtų išbandomi žmogaus-ateivio hibridai? Kaip ir viskas būtų gerai, bet šiuo atveju į tai negalėtų būti įtraukta kariuomenė, kuri siektų sukurti superkareivių armiją ir žinoma, negalėtų būti ir kuriami branduoliniai žmogaus-ateivio hibridai.
Kol kas tai primena fantastiką, bet kalbant apie dabartį, kariuomenė nuolat yra įsitraukusi į kosmoso tyrinėjimus ir tai padaro nepažeisdama taisyklių.
Kas jau dabar yra kosmose
Pavyzdžiui, globalinė padėties nustatymo sistema, kuria mes praktiškai kasdien naudojamės, iš pradžių buvo karinis projektas. Dabar GPS yra praktiškai kiekviename įrenginyje – galbūt net ir tame, kuriame dabar skaitote šį straipsnį. Tad prieš keletą metų JAV kariuomenė specialiai GPS sistemoje padarė šiek tiek netikslumų – kad apsunkintų priešams gyvenimą.
Europiečiai turi savo sistemą, vadinama „Galileo“, o rusai – GLONASS. Taip pat jau yra ir kitų navigacijos sistemų, kurias turi Indija, Kinija, Japonija. Tad iš principo pasaulio kariuomenės kosmosą išnaudoja savo navigaciniams tikslams, o ta pačia technologija naudojasi ir visi pasaulio žmonės.
Kosmosas taip pat yra išnaudojimas stebėjimui ir žvalgybai. JAV Karinės oro pajėgos kosmose turi į Žemę nukreiptą teleskopų tinklą, kuris yra toks pats galingas, kaip ir orbitinis Hubble teleskopas.
Dabar šis tinklas yra robotizuotas, bet pačioje pradžioje viešai buvo teigiama, kad į kosmosą astronautai keliaus atlikti eksperimentų, tačiau iš tikrųjų planas buvo galingais teleskopais ir fotoaparatais šnipinėti Sovietų Sąjungą. Vis dėlto, po 1966 metais paleistos bepilotės raketos šio plano buvo atsisakyta. Beje, visai neseniai buvo išviešinti itin intriguojantys šio projekto duomenys bei nuotraukos.
Jau buvo planų
Nors į orbitą paleisti branduolinio ginklo neleidžiama, bet tai nereiškia, kad negalima pabandyti to padaryti su kitais ginklais. 1987 metais Sovietų Sąjunga paleido erdvėlaivį „Polyus“. Jis buvo aprūpintas vieno megavato galios anglies dioksido lazeriu ir buvo siekiama išbandyti jo galimybes iš kosmoso numušant JAV tarpkontinentines balistines raketas – bet „Polyus“ nepasiekė kosmoso ir jo galimybės taip ir nebuvo neišbandytos.
Vis dėlto, net jei ši sistema būtų pasiekusi tikslą, ji greičiausiai būtų neišbandyta. M. Gorbačiovas teigė, kad tai būtų laikoma kosmoso ginklu ir paskatintų diplomatinę krizę. JAV neatsiliko ir taip pat turėjo įvairių priešraketinių kosmoso sistemų planų – bet nei vienas jų netapo realybe.
Šiais metais kinų oro inžinieriai iš „Force Engineering University“ pasiūlė į kosmosą paleisti palydovą, kuris turėtų galingą lazerį ir juo sunaikintų kosmose skraidančias šiukšles. Infraraudonųjų spindulių lazeris išgarintų mažas kosmoso šiukšles ir taip orbita turėtų tapti švaresne.
JAV kariškiai svarstė į kosmosą paleisti telefoninio ryšio stulpų dydžio volframo strypus – ir esant poreikiui, panaudojant kinetinę energiją juos nukreipti atgal į Žemėje esančius objektus. Nors tai gali pasirodyti neįtikėtina, bet tokie objektai padarytų tiek pat žalos, kiek ir branduolinis ginklas, tik be radioaktyvios taršos. Bet šie planai yra atidėti – o jei toks ginklas ir atsirastų, Jungtinės Tautos greitai pakeistų kosmoso reguliavimą ir tokių dalykų naudojimą uždraustų.
Jau egzistuoja
Tai ar susikurs Karinės kosmoso pajėgos? 2017 metais JAV Atstovų rūmai patvirtino Nacionalinės gynybos įgaliojimų aktą, kurio viename iš skyrių numatyta, kad Karinėse oro pajėgose iki 2019 metų turi būti įkurtas Karinis kosmoso korpusas. Bet realybėje Karinės kosmoso pajėgos jau egzistuoja, tik jos vadinamos Karinėmis oro pajėgomis, kurios ir naudojasi bei vadovauja viskam, kas yra susiję su kosmoso žvalgyba, komunikacijomis, navigacija ir šnipinėjimu.
Nacionalinės gynybos įgaliojimų akte jokių papildomų lėšų Karinio kosmoso korpuso įsteigimui ir jo funkcionavimui nenumatyta. Jei vis dėlto kažkas tokio būtų kuriama, galbūt tai būtų 6-oji JAV karinių pajėgų atšaka – bet iš esmės tai tebūtų jau egzistuojančių funkcijų perkėlimas į naują darinį. Žinoma, šis naujasis aktas nesužavėjo Karinių oro pajėgų, kurios jau atlieka viską, ką turėtų daryti Karinio kosmoso korpusas.
Tad Karinės kosmoso pajėgos jau egzistuoja, tik jos yra Žemėje. Ir tokios pajėgos atsirado nuo tada, kai žmogus pradėjo aktyviai plėstis į kosmosą. Šias Karines kosmoso pajėgas sudaro aukščiausio lygio specialistai, kurie dirba prie kompiuterių ir valdo palydovus – o žmonijai vis toliau gilinantis į kosmoso tyrinėjimus ir pasiekiant vis didesnius kosminius tolius, kariuomenės įtakos sfera natūraliai plėsis.