Liūdna istorija
Vieną 1996 metų dieną mergaitė, vardu Amber, žaidė netoli savo namų Dalaso mieste, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Staiga prie jos ir brolio privažiavo juodas sunkvežimis, ir nepažįstamas vyriškis įsitempė mergaitę į automobilį. Viso to liudininkais buvo mergaitės brolis ir dar kaimynas, bet… daugiau niekas niekada nei Amber, nei jos pagrobėjo nebepamatė.
Saugumo ir patikros departamento direktorė Emily Watcher, anksčiau dirbusi FTB su vaikų dingimo bylomis, teigė, kad šis atvejis nebuvo išaiškintas, nes metu dar nebuvo didelio socialinio tinklo, kuris suvienytų žmones ir padėtų ieškoti.
Vaikų dingimo problema aktuali ir Lietuvoje. Statistika rodo, kad 2017 m. ieškota 1143 vaikų. Kai kurių paieška paskelbta pakartotinai.
„Socialiniai tinklai yra įrankis, padedantis žmonėms“, – teigė prezidentė Dalia Grybauskaitė, simboliniu mygtuko paspaudimu paleidusi šiuolaikinę vaikų paieškos sistemą „Amber Alert“.
„Socialinis tinklas „Facebook“ parodė, kad Lietuva yra bendruomeniška, žmonės – neabejingi, visuomeniški ir jie nori padėti vieni kitiems. Yra daug pavyzdžių, kai po stresinių situacijų šeimos kreipiasi į žmones socialiniuose tinkluose ir per trumpą laiką suteikiama reikiama pagalba“, – teigė kampanijos „Už saugią Lietuvą“ ambasadorius Andrius Tapinas.
Kaip veikia „Amber alert“
Patiems vartotojams nieko daryti nereikia. Pranešimą apie dingusį vaiką gavusi policija įvertina jo rimtumą ir specialiu kanalu kreipiasi į „Facebook“ administraciją, kuri inicijuoja specialų skelbimą. Jis rodomas visų „Facebook“ vartotojų naujienų juostoje 200 km spinduliu aplink įvykio vietą.
Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorės Natalijos Kurčinskajos teigimu, „Amber Alert“ sistema Bulgarijoje parodė, kad per mėnesį taip paskelbiama apie 20 dingusių vaikų – bet, žinoma, skaičiai Lietuvoje gali būti ir kitokie.
Lietuva tapo 16-ąja valstybe, kurioje veikia „Amber Alert“, ir pirmoji valstybė iš Šiaurės šalių.