Specialiųjų efektų ekspertas atskleidė magiškų vaizdų kainą

2016 m. gegužės 27 d. 08:58
Vladislavas Akhtyrskiy – specialiųjų efektų kūrėjas, prisidėjęs prie tokių kino filmų, kaip „Gravitacija“, „Penas: nuotykiai Niekados šalyje“, „Geležinis žmogus 3“ ir kt. – teigia, kad šiuo metu yra puikus metas pradėti mokytis šio amato.
Daugiau nuotraukų (2)
Prabangius specialiuosius efektus dar nuo 1999-ųjų kuriantis V.Akhtyrskiy teigia, kad šiandien dirbantys kompiuterinės grafikos, specialiųjų efektų ir dizaino srityje išgyvena įdomius laikus. Anot jo, tai – permainų bei malonių išbandymų metas.
„Bėgant metams programinė įranga tapo galingesnė, o kompiuteriai – greitesni. Dabar iš darbuotojo nebereikalaujama žinoti visko, kas įmanoma apie technologijas bei kaip jos veikia. Tiesiog išmok dirbti su tam tikromis programomis ir gali pradėti. Kita vertus, dabar internete apstu vaizdo įrašų, kurie moko kur ir kokius mygtukus turėtum spausti. Tačiau vis dažniau pamirštama kalbėti apie tai, kodėl tam tikrą mygtuką reikia nuspausti. To išties trūksta“, – pabrėžia V.Akhtyrskiy.
Anot specialiųjų efektų eksperto, ši industrija labai artimai susijusi su mokslu, todėl visi, kas nori pasinerti į šią sritį, turėtų turėti tai omenyje. Ypatingai, pasak specialisto, tai aktualu kalbant apie virtualios realybės projektus, virtualias kameras ir kitas interaktyvias naujoves.
Industrijos mitai ir realybė
Paklaustas, ko mėgėjai ir profesionaliai, kalbėdami apie specialiuosius efektus, dažniausiai neįvertina, V.Akhtyrskiy atsakymo ilgai neieško. Anot jo, tiek entuziastai, tiek industrijoje dirbantys žmonės vis dar tiki, kad specialieji efektai ir kompiuterinė grafika yra greitai padaromas ir nesudėtingas procesas.
„Dažniausias mitas, su kuriuo susiduriu, yra tai, kad efektai ar kompiuterinė grafika – nesudėtingas ir greitas procesas. Taip kartais mąsto netgi tie, kurie kasdien sukasi kino industrijoje! Kita vertus, mes patys, bent iš dalies, esame dėl to kalti: turėtume dažniau rodyti ne rezultatą, kuriuo visi žavisi, bet patį procesą. Pavyzdžiui, kiek žmonių dirbo prie konkretaus efekto, kiek valandų prireikė tam, kad sukurtume trumputį kadrą ir panašiai“, – pasakoja V.Akhtyrskiy.
Specialiųjų efektų kūrėjas atskleidžia, kad paprastai prie tokio masto filmų, kaip „Penas: nuotykiai Niekados šalyje“, vien specialiųjų efektų departamentą sudaro nuo 200 iki 300 žmonių, o juos sukurti prireikia 8 mėnesių ir daugiau laiko.
„Svarstantiems apie šią profesiją visada sakau: nepradėkite kurti specialiųjų efektų, jei nesate šios šakos gerbėjai ir jei nežinote, ar vis dar mylėsite tai, ką teks daryti vėl ir vėl valandų valandas. Rusijoje juokaujame: tam, kad atlaikytum šį darbą, turi turėti geležinį užpakalį ir „instaliuotas“ raudonas akis.
Kalbant rimtai, galiu patarti tik vieną dalyką: būtina mėgti nuolat tyrinėti bei atradinėti pasaulį aplink save. Vien tam, kad suprastum, kaip viskas vyksta ir kaip padaryti, kad tai atrodytų tikra. Programavimas, piešimas, fotografija – visai tai hobiai bei interesai, kurie jums padės“, – apibendrina V.Akhtyrskiy.
Šaka, be kurios sunku apsieiti
Į Lietuvą atvykstantis V.Akhtyrskiy pirmą kartą gyvai bendraus su renginio „CG Event Vilnius“ lankytojais. 
Pasak vieno renginio organizatorių Vitalijaus Žuko, idėją Lietuvoje rengti tarptautinį „CG Event“ pasufleravo kolegos iš Rusijos, savo šalyje organizuojantys ypatingai populiarų panašaus masto renginį. Tačiau, anot organizatoriaus, renginio rėmai, kaip ir auditorija, toli gražu nėra tokie siauri, kaip gali atrodyti.
„Viena vertus, kompiuterinė grafika atrodo it labai specifinė tema, antra vertus ji – ypač plati. Kompiuterinės grafikos sąvoka aprėpia daugybę temų – 3D grafiką, koncepcinę kūrybą, virtualią realybę, #D mappingą ir dar daug, daug dalykų. Įdomu tai, kad vystantis naujoms technologijoms aktualių temų sąrašas taip pat plečiasi. Tas pats liečia ir kūrybines industrijas, nes kompiuterinė grafika reikalinga beveik visiems, kas apskritai dirba su vaizdu. Trumpiau tariant, tai tampa šaka, be kurios sunku apsieiti“, – teigė V.Žukas.
Antrus metus iš eilės šalies sostinėje rengiamas „CG Event Vilnius“ – vienintelis toks renginys kompiuterinės grafikos profesionalams bei entuziastams Baltijos šalių regione. Gegužės 28 dieną Lenkų kultūros namuose vyksiančiame renginyje rinksis dailininkai, animatoriai, modeliuotojai, specialiųjų efektų meistrai ir kiti skaitmeninio meno atstovai iš Lietuvos ir pasaulio. 
V.Akhtyrskiy su renginio dalyviais susitiks gegužės 27 d., 15 val. „Ruperte“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.