Versle, kaip ir dinozaurų paieškose, sėkmės tikimybė – 50 proc.

2015 m. lapkričio 13 d. 11:06
lrytas.lt
„Baimė, kad jauną startuolį „suvalgys“ didžiosios kompanijos, aplanko beveik kiekvieną inovacijų kūrėją. Visgi daugelis jų turi svarių pranašumų prieš dabartinius rinkos grandus“, – mano verslininkas Ilja Laursas. „Nextury Ventures“ įkūrėjas ir valdybos pirmininkas bei vienas sėkmingiausių šalies verslininkų neabejoja, jog būtent jauni žmonės, studentai, dabar užkariauja pasaulį, o inovacijos – jų pusėje.
Daugiau nuotraukų (4)
Tai jis pareiškė ketvirtadienį vykusiame renginyje „Ready 2 Start“.
Per 4 metus – daugiau nei keturi milijardai dolerių privačių investicijų įvairiems projektams. Tokiais skaičiais gali pasigirti Stanfordo universiteto studentų startuoliai.
Šį pavyzdį davęs I.Laursas teigia, jog vienas iš jaunimo kuriamų inovacijų pranašumų – vidiniai kompanijų procesai ir vadovų motyvacija.
„Labai svarbu suvokti, kaip inovaciniai procesai vyksta ar, dažniau, nevyksta didesnėse kompanijos. Jos specializuojasi tam tikroje srityje ir optimizuoja savo darbus, tad bet koks nukrypimas į šoną yra nepageidautinas, kartais – net neįmanomas. Tą patį galima pasakyti ir apie vadovus – jų veikla matuojama pagal tam tikrus rodiklius, o ne inovacijas“, – sako žymus verslininkas, pabrėžęs, jog sėkmingas vadovavimas kompanijai ir naujų dalykų kūrimas yra du itin skirtingi dalykai, kurių neturėtų atlikti tas pats žmogus.
Kitas svarbus momentas – inovacijų įsisavinimo greitis. Juk itin sparčiai besikeičiame pasaulyje visi procesai vyksta itin sparčiai, o tai, kas vakar buvo nauja, šiandien jau gali būti atgyvena.
„Mažos komandos daug greičiau priima ir įgyvendina sprendimus. Greitis yra didelis pranašumas, o mažoje grupėje našumas gali būti didesnis nei šimtus darbuotojų turinčioje įmonėje. Taigi poros ar kelių jaunuolių kompanija, skirdama visą savo dėmesį naujam projektui, šiuo atžvilgiu gali turėti pastebimą pranašumą“, – neabejoja I.Laursas.
Jo teigimu, jaunų startuolių privalumas yra ir tas, jog, dar neturint jokio įvaizdžio, nebaisu juo rizikuoti. Tokios prabangos didelės kompanijos sau leisti negali, tad, tobulindamos produktą ar paslaugą, jos gali užtrukti gerokai ilgiau nei jauni startuoliai.
Startuolių pusėje ir tam tikros „pilkosios“ teisinės ir reguliacinės zonos, kuriose tradiciniai verslai negali sau leisti veikti.
„Akivaizdu, kad „Youtube“ dėl autorių teisių negalėjo susikurti didelėje kompanijoje. Praėjo daug metų, juos nupirko „Google“ ir dabar tai yra dominuojanti video platforma pasaulyje“, – pasakoja verslininkas.
Drąsindamas į renginį „Ready 2 Start“ susirinkusius jaunus startuolių kūrėjus, jis prisiminė anekdotą, kuris galimybę sutikti dinozaurą prilygino 50 procentų – arba sutiksi, arba nesutiksi.
„Keistai atrodo, bet startuolių sėkmės tikimybės procentas yra toks pats. Jokia korporacija tiksliai nežino, kaip sukurti naujovę. Optimalaus inovacinio sprendimo priėmimas reikalauja daug bandymų. Viena kompanija dažniausiai yra pajėgi pasirinkti tik vieną kelią. Tuo tarpu startuoliai pasirinks šimtą kelių, nes yra šimtas startuolių“, – renginyje kalbėjo I.Laursas.
„Vieno sėkmės recepto nėra. Jei dabar kurčiau startuolį, bandyčiau suburti 2–3 žmonių komandą, kurie per ateinančius metus galėtų tam skirti bent pusę dienos ir norėtų pasiekti maksimaliai daug“, – patarimų renginio svečiams negailėjo I.Laursas.
„Ready 2 Start“ renginio metu buvo renkamas perspektyviausias Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) startuolis. Paaiškėjo, kad šįkart vieną iš teisingiausių inovacijų kelių pasirinko studentai, sukūrę startuolį „Ecostat“ – ekologiškos išpurškiamos statybinės medžiagos taikymą pastatų atitvaruose. Jie buvo apdovanoti paskatinamuoju 500 eurų piniginiu prizu.
Kita gera naujiena VGTU studentams ir absolventams – renginio metu buvo pasirašyta universiteto ir Lietuvos rizikos ir privataus kapitalo asociacijos bendradarbiavimo sutartis, padėsianti jaunoms idėjoms dar greičiau rasti savo investuotojus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.