Interviu žurnalistams Vilniuje antradienį jis pažymėjo, kad Lietuvos siekis tapti asocijuota CERN nare 2017-aisiais yra pozityvus žingsnis, nes tuomet Lietuvos mokslininkai ir specialistai galėtų tapti nuolatiniais CERN personalo nariais, mokslo ir verslo sektorius galėtų tikėtis daugiau užsakymų.
„Jie galėtų tapti personalo nariais, moksliniais bendradarbiais, jie grįžtų į savo šalį įgiję papildomų žinių. Tuo metu privatus sektorius gali bendradarbiauti vykdant tyrimus, plėtojant naujas technologijas, privatus sektorius taip pat gali dalyvauti viešuosiuose pirkimuose – mes galime siūlyti projektus, teikti užsakymus gamintojams, įmonėms, ypač mažoms ir vidutinėms, kurios yra tikrai pajėgios vystyti naujas technologijas“, – pažymėjo R.D.Heueris.
Šiuo metu centre dirba 22 Lietuvos mokslininkai, tačiau pasirašius asocijuotos narystės sutartį, jų galėtų būti įdarbinta dar daugiau. CERN vadovas taip pat pabrėžė, kad centras yra itin patenkintas centre dirbančiais lietuviais, kurie šiuo metu padeda atlikti „vieną iš didžiausių eksperimentų“, t.y. dalyvauja 2012-aisiais atrastų elementariųjų dalelių – Higgso bozono – tyrimuose bei daugiausia yra atsakingi už programinę įrangą apdorojant, kalibruojant didžiulius kiekius eksperimento duomenų.
„Mums reikia gerų IT specialistų ir aš susidariau įspūdį, kad ši sritis yra viena geriausių Lietuvoje. Mes norėtumėme jų daugiau. Mes čia nebūtumėme, jei jie neatliktų savo darbo gerai. Mes nesidomime bet kuo, mes domimės gerais specialistais. Galiu pasakyti, kad susidariau teigiamą įspūdį nuo praėjusio vizito pernai metais, taip pat per pirmąsias šio vizito valandas. Ir žinau, kad žmonės, dirbantys CERN centre, yra labai gerai vertinami“, – sakė jis.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė po susitikimo su R.D.Heueriu antradienį patvirtino, jog Lietuva sieks asocijuotos narystės CERN – tikėtina, kad įvykdžius reikalavimus, centro nare šalis galėtų tapti jau 2017-aisiais.
Kaip nurodė prezidentūra, Lietuvos mokslininkai su CERN bendradarbiauja daugiau nei du dešimtmečius. Fizikai yra sukūrę prietaisą, skirta radiacijos lygiui eksperimentuose stebėti, tuo metu IT specialistai prisideda ir prie geresnių duomenų valdymo programų kūrimo. CERN taip pat vykdo mokymus pedagogams bei suteikia galimybę studentams atlikti praktiką – vien šiemet centro mokymuose dalyvavo 11 mokytojų iš Lietuvos, o per
pastarąjį dešimtmetį praktiką CERN atliko 80 šalies studentų.
CERN – didžiausias pasaulyje mokslinių tyrimų centras, įsikūręs Šveicarijoje ir Prancūzijoje. Šiame centre dirba
mokslininkai iš 113 šalių – apie 2500 dirba nuolat, o 12 tūkst. atvyksta įgyvendinti įvairius atskirus projektus.