„Daugiau negu dešimt metų dirbu su IT ir programinės įrangos kūrimu, dariau daugybę projektų internete, mobiliųjų žaidimų, tačiau niekada nesidomėjau, kaip gaminami daiktai ir kas užsiima jų kūrimu. Man tai pats pirmas bandymas kažką daryti ant žemės ir su realiais daiktais.
Kažkaip su draugais vakarėlio metu kalbėjome apie Lietuvą, kokie geri čia gyvenančių žmonių inžineriniai įgūdžiai. Tai, matyt, paveldas nuo seno, čia daug nagingų žmonių, kurie moka gaminti, dirbti su medžiu. Tuomet man kilo klausimas: ar pažįstame tuos genialius konstruktorius, kur jie dabar dirba, kaip juos surasti?
Sakau, gal reikia kokio renginio, kad juos ištrauktume iš sandėliukų ir pamatytume, ką jie kuria. Pasaulyje yra toks festivalis žmonėms, kurie mėgsta viską gaminti savo rankomis. – „Maker Fair“. Pagalvojome, reikėtų jį prisikviesti čia. Pradėjau domėtis ir mane taip pagavo – kūrėjų judėjimo vizija tokia įkvepianti.
Tačiau dar svarbiau suvokti, kad artėja nauja techninė revoliucija. Stebėdama, kas dabar vyksta pasaulyje, tikiu, kad po poros metų įsigalės nauja tendencija – vaikai svajos tapti inžinieriais.
Apie tai mąstant ir šovė mintis įkurti Vilniuje mažytes kūrėjų dirbtuves – garažą. Net nežinau, kaip tai vyko, bet staiga supratau, kad jau turiu šią patalpą ir... ką dabar daryti?“ – nuoširdžiai pasakojo idėjos autorė ir dirbtuvių savininkė Alisa Matsanyuk.
Ir padarė ji nei daug, nei mažai – investavus 300 tūkst. eurų patalpa virto universaliomis dirbtuvėmis, kuriose trūksta nebent biotechnologijų laboratorijos. Kiekvienas, kas turi kokią nors idėją ir nori pamėginti ją įgyvendinti, gali tiesiog užsukti ir naudotis visomis „Green Garage„ gėrybėmis.
3D spausdintuvai ir skeneriai, lazerinė pjaustyklė, apdirbimo staklės, naujausi kompiuteriai, valdikliai, elektronikos matavimų prietaisų pilnutėlė laboratorija ir paprasčiausios replės su plaktukais – viskas pirmosiose Baltijos šalyse profesionaliose kūrėjų dirbtuvėse „Green Garage„ yra tik tam, kad atėjusieji čia galėtų įgyvendinti savo idėją ar išmokti, kaip kas daroma.
„Man tai visiškai nauja sritis, todėl planuojame mokytis dirbdami. Kol kas galvojame plėtotis dviem kryptimis – suteikti gamybinę ir kūrybinę erdvę įgudusiems kūrėjams bei startuoliams ir mokyti norinčius tokių įgūdžių pasisemti.
Todėl laukiame ne tik būsimų išradėjų, bet ir verslininkų, vaikų, paauglių, studentų. Dirbtuvės bus naudingos ir žmonėms, kurių profesija reikalauja specialios gamybinės įrangos, pavyzdžiui, architektams, inžinieriams, scenografams, dizaineriams.
Daug kam kyla klausimas, kaip čia sutars įgudusieji šalia tik besimokančių, tačiau aš nebijau. Tegul tik būną daug norinčių, ir atidarysime antrą garažą – tuomet vienas bus skirtas tik besimokantiems, o kitas – gaminantiems“, – sako viską už savo ir kelių bendraminčių draugų pinigus įrengusi A.Matsanyuk.
Taigi, perkirpus į orą pakilusių skraidyklių laikomą juostelę, pirmoji kūrėjų erdvė Vilniuje tapo realybe. Jau dabar kiekvienas čia užsukęs gali naudotis naujausiomis technologijomis ir kurti prototipus iš metalo, medžio ar plastiko.
Planuojama įsteigti ir mokymosi centrą, kuriame bus rengiami elektronikos, robotikos, programavimo ar kompiuterinio programavimo kursai. Vėliau planuojama sukurti metodiką, kuri leis mokyti kurti įvairius prototipus.
„Green Garage„ veikia klubo narystės principu. Čia galima įsigyti dienos (19 eurų), mėnesio (79 eurų) ar metų (699 eurų) abonementą. Technologijų studentams ir startuoliams galioja specialios sąlygos ir nuolaidos: diena 10 eurų, mėnuo – 49 eurai, o metai – 399 eurai. Didelių nuolaidų gaus atsivedusieji draugą.
„Turime viziją ateityje kurti ir daiktus gaminančių startuolių akseleravimo programą. Tiesiog mes nesame kažkokia galinga organizacija, tai tik aš ir draugai, tad kalbamės ir tariamės, ieškosime „angelų“ investuotojų.
Esu pasiryžusi tęsti šį darbą, net jei jis neš nuostolių. Bent porą metų galime sau tai leisti, o ir vėliau ieškosime kažkokių sprendimų, kad nenutrauktume tokio reikalingo projekto. Bet tai blogiausias scenarijus, o susidomėjusių jau sulaukėme nemažai“, – sakė Alisa.
Galiausiai išėjęs iš „Green Garage„ liūdėjau tik dėl dviejų dalykų. Pirmas, kad kai buvau vaikas, kažko panašaus ir būti negalėjo. Antras – kad ir vėl Lietuvą iš atsilikėlių gelbėja tiesiog atsidavę ir energingi žmonės už savo pinigus. Izraelyje tokias dirbtuves jaunimui kuria valstybės remiami institutai, o JAV prezidentas Barakas Obama pernai paskelbė programą, kurios pagrindinis tikslas – jauniems ir vyresniems JAV piliečiams suteikti prieigą prie aukščiausių technologinių įrenginių ir taip padėti įgyvendinti jų idėjas.
Juk jei nebus kūrėjų, visi geriausi pasaulio vadybininkai taps tiesiog niekam nereikalingais atgrubnagiais. Tad atėjo laikas auginti mokančius daryti, ne tik vartoti, žmones.