Kanapės, ekstazis, heroinas, LSD – tai tik kelios narkotikų rūšys, kurių buvo galima nusipirkti interneto svetainėje „Šilko kelias 2“.
Iš tūkstančių čia buvusių skelbimų pirkėjai visame pasaulyje galėjo išsirinkti, ko ir už kokią kainą pageidauja įsigyti.
Svetainėje per mėnesį buvo parduodama kvaišalų bemaž už 8 mln. dolerių.
Narkotikais čia prekiavo kas tik norėjo, o už tarpininkavimą buvo imamas 5 proc. mokestis, iš kurio administratoriai susikraudavo šimtus tūkstančių dolerių. Viskas anonimiška ir, žinoma, nelegalu.
Niekas nė neįtarė, kad „narkotikų eBay“ tituluojamas anoniminis tinklalapis yra Lietuvoje.
Padedami mūsų šalies teisėsaugininkų JAV Federalinio tyrimų biuro (FTB) agentai praėjusią savaitę smogė svetainei ir jos įkūrėjams.
Komandoje – ir pareigūnas
„Šilko kelias 2“ buvo įkurtas maždaug prieš metus – praėjus vos mėnesiui po to, kai teisėsauga uždarė pirmąją šios svetainės versiją.
Kadangi buvo sulaikyta tik dalis pirmosios svetainės įkūrėjų, manoma, kad antrąją atidarė laisvėje likę jų bendrininkai.
Tačiau jie nežinojo, kad šįkart komandoje yra savu apsimetantis slaptasis FTB agentas.
Viskam vadovavo asmuo, prisistatantis slapyvardžiu „Dread Pirate Roberts“ (išvertus iš anglų k. – Baisusis Piratas Robertsas), o svetainę prižiūrėjo jo dešinioji ranka, kuris buvo pasivadinęs „Defcon“.
Svarbiausia slaptojo agento užduotis buvo pelnyti vadovybės pasitikėjimą.
Tam prireikė kelių mėnesių – jau sausį jis buvo paaukštintas ir pradėjo gauti nuolatinį atlyginimą už darbą.
Nuo šių metų sausio 23-iosios iki svetainės uždarymo jam buvo sumokėta 83,39 bitkoino, kurių vertė šiuo metu siekia daugiau nei 32 tūkst. dolerių.
JAV kreipėsi į Lietuvą
Tačiau agentui reikėjo ne to: jo tikslas buvo gauti prieigą prie serverio, kuriame veikia svetainė.
Kadangi tinklalapis buvo pasiekiamas anoniminiu „Tor“ tinklu, tikrąjį IP adresą galėjo žinoti tik valdytojai ir jų parankiniai.
Pagaliau šių metų gegužę agentui pavyko gauti prieigą – jis sužinojo, kur yra serveris, saugantis visą svetainės informaciją. Paaiškėjo, kad pareigūnų taikinys yra Lietuvoje.
Kriminalinės policijos biuro atstovas Donatas Mažeika „Lietuvos rytui“ patvirtino, kad „Šilko kelio 2“ šerdis buvo Lietuvoje: „Operacija buvo vykdoma gavus JAV teisinės pagalbos prašymą.“
FTB tyrėjams reikėjo, kad Lietuvos pareigūnai padarytų tikslią serveryje esančių duomenų kopiją, mat čia slypėjo informacija, galinti padėti nustatyti svetainės valdytojus.
„Šilko kelio 2“ forume galima pastebėti, kad tuo metu, kai buvo kopijuojami duomenys, vartotojai pajuto svetainės veikimo sutrikimų.
Aptiko aukso kasyklą
Lietuvos pareigūnų padaryta ir FTB persiųsta duomenų kopija buvo tikra aukso kasykla – joje buvo konfigūravimo duomenų, privataus šifravimo raktų, net pokalbių tarp Baisiojo Pirato Robertso ir „Defcon“ įrašų.
Baisiajam Piratui Robertsui nerimą kėlė pirmosios svetainės įkūrėjų sulaikymai, todėl jis užsiminė, kad svarsto apie pasitraukimą: „Su kiekvienu areštu mano atsistatydinimas artėja.“
Jie taip pat tarėsi, kaip dalytis pelną.
Užtat susekti „Defcon“ nebuvo taip sudėtinga, kaip galėtų pasirodyti. Pasirodo, serverį ilgai valdė ir prižiūrėjo asmuo, kuris naudojo elektroninį pašto adresą blake@benthall.net.
Paaiškėjo, kad tai – 26-erių Blake’o Benthallo iš San Fransisko (JAV) elektroninis paštas.
Jis buvo susietas su B.Benthallo „Google“ ir „Github“ profiliais, o viešame šio amerikiečio „Twitter“ puslapyje nurodyta, kad jam priklauso svetainė Benthall.net.
FTB surinko daugiau duomenų apie šį vyrą.
Pasirodo, jis itin mėgo bitkoinus – virtualią valiutą, kuria vyko atsiskaitymai ir narkotikų parduotuvėje.
Iš neįvardijamos bitkoinų keityklos jis gavo virtualios valiutos, kurios vertė viršijo 273 tūkst. dolerių. O sausį jis pervedė apie 70 tūkst. įmoką už elektromobilį „Tesla Model S“, kurio vertė siekia 127 tūkst. dolerių.
Pareigūnai kelis mėnesius sekė vyrą ir stebėjo jo socialinių tinklų profilius, veiklą internete.
Iš pirmo žvilgsnio jis nepasirodytų įtartinas – tiesiog jaunuolis, besimėgaujantis gyvenimu San Fransiske.
Surinkus pakankamai įrodymų vyras buvo sulaikytas. Jis prisipažino administravęs „Šilko kelią 2“.
Uždarė šimtus svetainių
„Šilko kelias 2“ buvo demaskuotas atliekant didelio masto operaciją, kurios metu uždaryta keli šimtai anoniminiame „Tor“ tinkle veikiančių neteisėtų svetainių.
Lietuvos pareigūnai dalyvavo uždarant keturis tinklalapius, tarp kurių buvo ir „Šilko kelias 2“.
„Trys tinklalapiai buvo naudojami narkotikams realizuoti, ketvirtas – neteisėtai įsigytiems „Apple“ produktams parduoti. Visi šie tinklalapiai operacijos metu buvo Lietuvoje“, – sakė D.Mažeika.
Atsakomybė tenka nusikaltėliams
* Ar tinklalapių prieglobos (angl. „hosting“) paslaugas teikiančioms kompanijoms kas nors gresia už tai, kad jų klientai buvo nusikaltėliai?
* Bendrovės „Teo LT“ korporatyvinių reikalų vadovas Antanas Bubnelis teigia, kad atsakomybė už neteisėtą veiklą visuomet tenka ją vykdantiems asmenims.
* „Tiek interneto paslaugų teikėjų, tiek svetainių prieglobos kompanijų atveju logika būtų panaši kaip kelių tiesėjų. Jei infrastruktūroje yra koks nors pažeidimas, atsako asmuo, kuris tai atlieka.Prieglobos kompanijos, kaip ir interneto teikėjai, nestebi, kas pas juos vyksta, nes tai būtų turinio kontrolė. Bent jau šiandien nėra tokio įpareigojimo. Žinoma, jei vykdomas nusikaltimas ir kreipiasi teisėsauga, reaguoti reikia – pašalinti turinį, užblokuoti ir panašiai“, – teigė A.Bubnelis.