„Silk Road 2.0“ išliko tokia pati, kaip ir pirmtakė: tas pat dizainas, toks pat logotipas ir, žinoma, tos pačios prekės. Net jos įkūrėjas prisistatė tuo pačiu slapyvardžiu – „Dread Pirate Roberts“ (liet. baisusis piratas Robertsas), nors FTB buvo paskelbusi, kad prekyvietės vadovą sulaikė.
„Su dideliu džiaugsmu verčiu sekantį mūsų kelionės skyrių, – tuomet svetainės forume paskelbė naujasis vadovas. – Šilko kelias pakilo iš pelenų ir yra pasiruošęs bei laukia jūsų sugrįžtant namo.“
Jis pridūrė ėmęsis veiksmų, apie kuriuos uždarytojo tinklalapio valdytojas net nebuvo pagalvojęs.
Kad ir kokie tai buvo žingsniai, jų neužteko apsisaugoti nuo senos geros žmogaus infiltracijos, rašo Arstechnica.com. Nors, kaip įtariama, naujasis „Dread Pirate Roberts“ tebesislapsto, FTB tinklalapį uždarė ir sulaikė jo dešiniąją ranką – asmenį, kuris realiai jį prižiūrėjo. Tai – 26-erių Blake'as Benthallas iš San Francisko (JAV), internete prisistatęs slapyvardžiu „Defcon“.
Aiškus taikinys
Vos svetainei atsikūrus, į ją nukrypo teisėsaugos akys. Ir ne tik: amerikiečiai nuo pat „Silk Road 2.0“ starto prekyvietės komandoje turėjo savo agentą. Jis turėjo prieigą prie specialių diskusijų forumų, techninės informacijos.
Tačiau svarbiausia šio pareigūno užduotis buvo užsitarnauti pasitikėjimą. Konkrečiai – asmens, prisistatančio slapyvardžiu „Defcon“.
Mat dar uždarant originalųjį „Silk Road“, jį antruoju pagal svarbumą asmeniu įvardijo svetainei vadovavęs „baisusis piratas“.
„Praėjo 24 valandos nuo tada, kai paskutinį kartą sulaukėme žinių iš Kapitono, – prieš metus forume rašė „Defcon“, teisėsaugai paskelbus apie trijų „Silk Road“ administratorių sulaikymą. – Esu tikras, kad jis pateko į mirtiną pavojų. Kadangi esu jo pirmasis pavaduotojas, turiu labai aiškias instrukcijas, kaip turėčiau elgtis tokiu atveju. Negaliu plačiau aiškinti detalių, tačiau prekyvietė mano rankose yra saugi, kol Kapitonas grįš arba atsiras jo įpėdinis.“
Kapitonas – arba jo įpėdinis – išties grįžo. Netrukus svetainėje vėl klestėjo prekyba narkotikais – per mėnesį čia buvo parduodama neteisėtų prekių už kelis milijonus dolerių. O 5 proc. nuo kiekvieno sandorio sumos plaukė tinklalapio valdytojams.
Medžioklė prasideda
„Šiuo metu mes esame didžiausia parduotuvė anoniminiame tinkle“, – sausio 5-ąją pranešė „Defcon“. Tačiau didelė galia reiškia ir didelę atsakomybę.
Tiesa, FTB ieškojo ne „baisiojo pirato Robertso“, o jo dešiniosios rankos – „Defcon“. Mat būtent jis atliko visas užduotis ir administravo tinklalapį.
Slaptasis agentas sausio mėnesį buvo paaukštintas ir pradėjo gauti nuolatinį atlyginimą už darbą. Nuo sausio 23-iosios iki svetainės uždarymo jam buvo sumokėta 83,39 bitkoino, kurių vertė šiuo metu siekia daugiau nei 32 tūkst. dolerių.
Tačiau agentui reikėjo ne to: jo tikslas buvo gauti prieigą prie konkretaus serverio, kuriame veikė svetainė. Neįvardijamos užsienio valstybės, kurioje veikė serveris, teisėsauga padarė tikslią duomenų kopiją ir perdavė ją FTB.
„Silk Road 2.0“ forume galima pastebėti, kad tuo metu, kai buvo kopijuojami duomenys, vartotojai pastebėjo svetainės veikimo sutrikimų.
Aukso kasykla
Ši duomenų kopija buvo tikra aukso kasykla: joje buvo konfigūravimo duomenys, privatūs šifravimo raktai, net pokalbių tarp „baisiojo pirato Robertso“ ir „Defcon“ įrašai.
Sausio 28-ąją jie aptarinėjo vieno iš „Silk Road“ administratorių, Roberto Faiella (slapyvardžiu „btcking“), sulaikymą. „Defcon“ užtikrino, kad jie panaikino „btcking“ profilį, pakeitė slaptažodžius, grąžino pinigus užsakovams ir panaikino visus įrašus.
„Baisiajam piratui Robertsui“ minėtieji sulaikymai kėlė nerimą: „Su kiekvienu areštu mano atsistatydinimas artėja.“ Jie taip pat tarėsi dėl pelno dalinimosi.
Susekti B.Benthallą nebuvo taip sudėtinga, kaip galėtų pasirodyti. „Serveris ilgą laiką buvo valdomas ir prižiūrimas asmens, kuris naudojo el. pašto adresą „blake@benthall.net“, – nurodė FTB agentas Vincentas D'Agostino.
Šis el. pašto adresas buvo susietas su B.Benthallo „Google“ ir „Github“ profiliais, o viešame vyro „Twitter“ puslapyje nurodyta, kad jam priklauso svetainė Benthall.net.
FTB surinko daugiau duomenų apie šį vyrą. Iš neįvardijamos bitkoinų keityklos jis gavo virtualios valiutos, kurios vertė viršijo 273 tūkst. dolerių. O sausį jis pervedė apie 70 tūkst. įmoką už elektromobilį „Tesla Model S“, kurio vertė siekia 127 tūkst. dolerių.
Balandį slaptasis agentas pastebėjo, kad „Defcon“ prisijungė prie vienos iš sistemų nesinaudodamas „Tor“ tinklu. Jo kompiuteryje buvo įdiegta sena „Apple OS X“ operacinės sistemos versija ir bandomoji „Google Chrome“ naršyklės versija. Vėliau, palyginus šiuos duomenis su B.Benthallo kompiuterio įrašais, aptiktas analogiškas prisijungimo įrašas.
Pareigūnai kelis mėnesius sekė vyrą ir stebėjo jo socialinių tinklų profilius. Žiūrint iš šono, jis nepasirodytų įtartinas – eilinis jaunuolis, besimėgaujantis gyvenimu San Franciske.
Po sulaikymo B.Benthallas prisipažino administravęs „Silk Road 2.0“.
Paskutinėmis „Silk Road 2.0“ egzistavimo akimirkomis FTB užfiksavo, kad šioje prekyvietėje buvo daugiau nei 14 tūkst. skelbimų, kuriuose siūloma įsigyti įvairiausių narkotinių medžiagų. Spalio mėnesį tinklalapyje atliktų užsakymų vertė siekė 8 mln. dolerių, o jo valdytojai uždirbo per 400 tūkst. dolerių.
Parengė Gediminas Gasiulis.