Išmanusis šviestuvas apšvietimo spalvą kuria panašiai, kaip lauke kabinamas ekranas – kiekvieną šviestuvą sudaro keturių spalvų – raudonos, geltonos, žalios ir mėlynos – šviesos diodai, kuriuos valdo mikroprocesorius. Pasitelkus unikalų programinį algoritmą toks šviestuvas gali sukurti kiekvienam pritaikytą apšvietimo spalvos kokybę. Be to – visiškai neskleidžia meno dirbiniams žalingų ultravioletinių ir infraraudonų spindulių.
Technologija leidžia keisti spalvinę temperatūrą, tokiu būdu imituojant iš žvakės liepsnos ir melsvo žvaigždžių spindesio apšvietimą. Tai įgalina parinkti apšvietimo kokybę pagal paros laiką arba imituoti sąlygas, kuriomis buvo sukurtas eksponatas.
Be to, galima valdyti spalvų gamą, perteikti padidinto, natūralaus arba sumažinto sodrumo spalvas. Taip iš dalies kompensuoti eksponato išblukimą, atsirandantį dėl senėjimo.
Šios apšvietimo valdymo galimybės įgyvendintos naudojant planšetinį kompiuterį, bevieliu ryšiu susietą su šviestuvu. Paprasta grafinė sąsaja leis parodos lankytojams ar ekspertams patiems keisti apšvietimo parametrus ir paspaudus mygtuką pamatyti išblukusias liturginių audinių spalvas ar skirtingus aukso atspalvius. Šie duomenys bus kaupiami kompiuterio atmintyje ir naudojami siekiant toliau tobulinti išmaniąją apšvietimo technologiją.
Technologiją sukūrė profesoriaus Artūro Žukausko vadovaujama Vilniaus universiteto Šviesos tyrimų grupė. Paroda muziejuje veiks iki birželio 7 d., tad nesiskųskite, kad nepamatėte.