„Net 7 iš 10 studentų baigiamuosiuose bakalauro ir magistro darbuose yra pasitelkiamas DI. Mūsų duomenimis, per ketverius metus DI panaudojimo mastas išaugo net 7 kartais. Deja, bet vis daugiau studentų imasi lengviausio kelio rengiant akademinius darbus, tačiau dėl to nukenčia pati aukštųjų mokyklų mokslo kokybė. Vertinti turėtume žinias, įgytas studijuojant ilgus metus pasirinktą programą, o ne diplomuoti už DI parašytas baigiamųjų darbų išvadas ar fragmentus teorinėje arba tiriamojoje dalyje“, – sako UAB „Lingua Intellegens“ vadovas Nazim Tchagapsov.
Leis aptikti DI lietuvių kalba parašytuose darbuose
N.Tchagapsov taip pat pabrėžia, kad šiai dienai aukštųjų mokyklų dėstytojų naudojama programa, skirta atpažinti neoriginalius darbus, negali aptikti DI užuomazgų, jei šis įrankis naudojamas lietuvių kalba parašytiems darbams.
„Absoliuti dauguma Lietuvos dėstytojų, tikrinant mokslinius studentų darbus, negali aptikti DI. Tokia situacija susiklostė dėl šalies aukštosiose mokyklose naudojamos sistemos akademiniam sąžiningumui užtikrinti, nes ji nėra pajėgi pastebėti DI įrankių panaudojimą mūsų kalba. Todėl norime suteikti dėstytojams galimybę išplėsti studentų darbų patikros lauką, dovanojant jiems prieigą prie mūsų sistemos, leidžiančios darbus patikrinti ne tik lietuvių, bet ir kitomis kalbomis. Dėstytojai galės ne tik įsitikinti studentų indėliu į darbą, bet ir įvertinti, kiek analizės jame atliko DI, gavęs užklausą iš studento“, – priduria „Lingua Intellegens“ vadovas.
Dėstytojams – nemokama prieiga prie sistemos
Prie „Identific“ plagiato ir DI aptikimo sistemos dėstytojai nemokamai gali prisijungti jau nuo praėjusio ketvirtadienio. Anot įmonės vadovo, tą padaryti galima apsilankius įmonės internetiniame puslapyje.
„Registracija aukštųjų mokyklų dėstytojams mūsų internetiniame „Identific“ puslapyje, lietuvių kalboje, tapo atvira jau nuo praėjusios savaitės. Prisijungę prie sistemos dėstytojai jos pagalba galės patikrinti ir įvertinti studentų darbus, ar juose nėra plagiato arba pasitelkto DI“, – teigia N.Tchagapsov.
Šia sistema dėstytojai nemokamai galės naudoti visos žiemos sesijos metu.
DI svarbu pasitelkti tikslingai
Kaip pabrėžia „Lingua Intellegens“ vadovas, prevencija nuo perteklinio DI panaudojimo padės užtikrinti ne tik akademinį sąžiningumą, bet ir patikrinti, kiek studentai įgijo žinių studijuodami pasirinktą dalyką.
„Nors DI gali suteikti ir nemažai naudos studentų baigiamiesiems darbams, tačiau jo teikiamos galimybės turi būti puoselėjamos per akademinio sąžiningumo prizmę. Tai būtina, jei norime, kad šalies ateičiai svarbius sprendimus priimtų lyderiai vadovaudamiesi savo įgytomis žiniomis, o ne atsakymų į klausimus ieškodami DI pagalba“, – sako „Lingua Intellegens“ vadovas.
Specialią sistemą „Identific“, padedančią aptikti DI naudojimą mokslo darbuose ar plagiatus, sukūrė lietuvių bendrovė „Lingua Intellegens“. Tekstų sutapties atpažinimo principu veikiančia sistema gali naudotis studentai, dėstytojai, teisininkai, žurnalistai, verslo bendruomenė ir kiti norintys. Lietuvių kurta sistema veikia 129 kalbomis.