„Jei galite sumodeliuoti esamą medžių grupę ir turite pagrįstą infrastruktūros – pavyzdžiui, elektros linijų – modelį, galite suprasti, kuriose vietose medžiai augs į elektros linijas, o tai gali padaryti didžiausią žalą“, – sako Sara Beery iš Masačusetso technologijos instituto (JAV).
S. Beery ir jos komanda naudodami dirbtinį intelektą iš „Google Street View“ paimtas dvimates nuotraukas pavertė 600 000 medžių, augančių 23 Šiaurės Amerikos miestuose, trimačiais „skaitmeniniais dvyniais“. Jie apmokė dirbtinio intelekto modelį pagal sužymėtus daugiau kaip 300 medžių rūšių – nuo pušies iki klevo – atvaizdų ir pagal atskirus trimačius medžių modelius, sukurtus kitu kompiuteriniu algoritmu.
Apmokytas dirbtinis intelektas sėkmingai sukūrė „Google Street View“ nuotraukose užfiksuotų medžių trimačius modelius, taip pat numatė, kaip jie augs – net atsižvelgiant į kitus netoliese esančius medžius ar pastatus.
Šis dirbtinio intelekto įrankis geriausiai veikia skaitmeniniu būdu atkuriant įprastus Šiaurės Amerikos medžius, tačiau jam gali būti sunku atpažinti, pavyzdžiui, palmes. Taip yra todėl, kad gatvės lygio vaizduose medžių lapai yra sutrumpinti, sako S. Beery. Be to, 3D modeliavimo būdu sunku atpažinti atskirus medžius su susipynusiomis šakomis.
Kanados telekomunikacijų bendrovės „Telus“ atstovė Sophie Nitoslawski sako, kad „Google Street View“ nuotraukose, kuriomis remiamasi taikant šį metodą, neužfiksuoti visi kiemuose ar parkuose esantys medžiai. Vis dėlto ji teigia, kad naujoji priemonė galėtų sumažinti žmonių atliekamų patikrinimų poreikį ir padėti priimti geresnius sprendimus dėl medžių planavimo. „Miestų miškai yra labai svarbūs miestų atsparumui ir gyvybingumui“.
Šis dirbtinio intelekto valdomas medžių modeliavimas kada nors galėtų padėti nuspręsti, kokius medžius sodinti būsimoje šiltesnėje planetoje – nes regionai, kuriuose auga šie medžiai, per ateinančius 20–50 metų gali pasislinkti tūkstančius kilometrų, sako S. Beery. „Medžiai, kurie dabar laimingiausi auga Šiaurės Karolinoje, jau po kelių dešimtmečių bus laimingiausi Niujorke“, – teigia ji.
Tyrimas paskelbtas „arXiv“.
Parengta pagal „New Scientist“.