Demokratijos stiprinimo iššūkiai skaitmeniniame amžiuje

2024 m. rugsėjo 25 d. 14:32
Lietuva šiemet patenka tarp tų šalių, kuriose pasaulyje daugiau kaip du milijardai žmonių turi galimybę balsuoti nacionaliniuose rinkimuose. „Microsoft“ siekia stiprinti rinkimų saugumą ir atsparumą pasitelkiant inovatyvius sprendimus bei įrankius rinkėjams, kandidatams, politinėms kampanijoms ir rinkimų institucijoms.
Daugiau nuotraukų (1)
Įsibėgėjus pasauliui ypač svarbiems rinkimų metams, demokratinių procesų vientisumui grėsmę kelia dirbtiniu intelektu (DI) pagrįsta dezinformacija ir klastotės – įrankiai, galintys apgauti rinkėjus, iškreipti diskursą ir pakirsti pasitikėjimą politinėmis sistemomis. Bendrovė siekia sustiprinti rinkimų saugumą ir sveiką informacinę aplinką, naudodama pažangiausias technologijas, skirtas apsaugoti tiek balsavimo procesui, tiek pagrindiniams jo dalyviams. Šiandieniniame sudėtingame skaitmeniniame pasaulyje tai susiję ne tik su technologijomis – tai yra pačios demokratijos ateities užtikrinimas.
Nauja grėsmių rinkimams era
Antraštės dažnai primena mums apie demokratijos trapumą, o klastotės greitai tampa viena iš didžiausių jos grėsmių. Giluminės klastotės (angl. deepfake) klastočių technologija, kuri naudoja DI įtikinamiems, bet suklastotiems vaizdams, vaizdo ar garso įrašams sukurti, kelia rimtą pavojų rinkimų vientisumui. Didėjančios klastočių ir kito DI sugeneruoto turinio apimtys išplėtė rinkimų saugumo problemas. Naujausias „Sumsub“ atliktas tyrimas rodo, kad visame pasaulyje klastočių padaugėjo 10 kartų, o Šiaurės Amerikoje vien praėjusiais metais užfiksuotas stulbinantis 1740 proc. aptiktų klastočių augimas. 2023 m. socialinėje žiniasklaidoje visame pasaulyje buvo pasidalinta daugiau kaip 500 000 padirbtų vaizdo įrašų ir garso klipų, o tai parodo problemos mastą.
Klastočių augimas politinėse kampanijose
Giluminės klastotės leidžia piktavaliams lengviau nei bet kada manipuliuoti žiniasklaida. Tai, kas kadaise reikalavo sudėtingų įgūdžių, dabar pasiekiama visiems, turintiems interneto ryšį ir pagrindinius DI įrankius. Šis pokytis ne tik skatina tapatybės vagystes ir sukčiavimus, bet ir kelia pavojų visuomenės pasitikėjimui rinkimų procesais, informacija ir rezultatais. Antrojoje „Microsoft Threat Intelligence Election Report“ ataskaitoje atskleidžiamos pagrindinės įžvalgos apie tai, kaip DI priešiškai naudojamas rinkimuose, ir pabrėžiama, kad DI patobulintas turinys, o ne visiškai DI sukurta medžiaga, gali turėti didesnį poveikį, ypač, kai jis sukurtas taip, kad atrodytų asmeniškas, pvz., suklastotas garso įrašas iš privataus telefono skambučio.
Kaip pasitelkiamas DI apgauti rinkėjams
  • Ataskaitoje pabrėžiami keli veiksniai, prisidedantys prie generatyvinio DI rizikos 2024 m. rinkimams:
  • DI patobulintas turinys turi didesnę įtaką nei visiškai DI sukurtas turinys;
  • DI garsas yra paveikesnis nei DI vaizdo įrašas;
  • Netikras turinys, kuris atrodo atsiradęs iš asmeninės aplinkos, pvz., telefono skambučio, yra veiksmingesnis nei netikras turinys iš viešosios aplinkos, pvz., netikras vaizdo įrašas apie pasaulio lyderį;
  • Dezinformaciniai pranešimai yra paveikesni krizių ir karštų įvykių metu;
  • Apsimetinėjimas mažiau žinomais žmonėmis veikia geriau nei labai garsiais, pavyzdžiui, pasaulio lyderiais.
„Microsoft“ iniciatyvos „Democracy Forward“ pasaulinio įsitraukimo ir strateginių projektų direktorė Amy Larsen pabrėžė bendrovės įsipareigojimą kovoti su šiomis grėsmėmis: bendrovė stovi priešakinėse gretose, skatindama atsakingą DI kūrimą ir siekdama užtikrinti, kad šios naujos technologijos būtų atsparios piktnaudžiavimui. Tai apima daugybę veiksmų, padedančių apsaugoti rinkėjus, kandidatus, kampanijas ir rinkimų institucijas Europoje ir visame pasaulyje.“
Bendradarbiavimas kovojant su DI dezinformacija
2024 m. vasario mėn. Miuncheno saugumo konferencijoje įmonė prisijungė prie daugiau kaip dviejų dešimčių technologijų įmonių ir pasirašė Technologinių įmonių susitarimą dėl kovos su apgaulingu DI naudojimu 2024 m. rinkimuose. Šis savanoriškas įsipareigojimas skirtas kovai su klastotėmis, pateikiamomis video, garso ir vaizdų pavidalu, kuriomis bandoma suklastoti arba pakeisti politinių kandidatų, kampanijų ar rinkimų pareigūnų išvaizdą, balsą ar veiksmus. Suburdamas sektoriaus lyderius, technologinių įmonių susitarimas daugiausia dėmesio skiria tam, kad piktavaliams veikėjams būtų sunkiau kurti ir platinti netikrą ar pakeistą politinių kandidatų ir pareigūnų informaciją.
Bendrovė taip pat pristatė klastočių aptikimo įrankius ir mokymo sesijas, kuriose apmokomi tūkstančiai politikos dalyvių iš daugiau nei 20 šalių. Šios įmonės apima bendrovės turinio vientisumo įrankių išplėtimą, leidžiantį politiniams kandidatams ir naujienų tarnyboms patikrinti skaitmeninio turinio autentiškumą. Šis įrankis, paremtas atvirojo kodo standartu, kurį sukūrė Turinio kilmės ir autentiškumo koalicija (C2PA), užtikrina skaidrumą parodydamas, kada ir kur buvo sukurtas turinys ir ar jis buvo koreguojamas nuo pat jo sukūrimo. Baltijos šalyse „Microsoft AccountGuard“ nemokamai siūlo pažangias grėsmių aptikimo ir pranešimo paslaugas suinteresuotosioms demokratijos šalims ir apsaugo šimtus paskyrų. Be to, bendrovė informavimo kampanijos apie klastotes šiemet pasiekė apie pusę milijono žmonių Vidurio ir Rytų Europoje.
Auganti grėsmė iš priešiškai veikiančių nacionalinių valstybių
Nepaisant šių pastangų, demokratijos vis dar susiduria su naujais ir besikeičiančiais iššūkiais skaitmeniniame amžiuje. Kaip pastaruoju metu straipsnyje minėjo A. Larsen, „nacionalinės valstybės, kaip grėsmę keliantys veikėjai, taip pat tobulina įgūdžius, todėl gali atsirasti vis sudėtingesnių ir dar didesnio masto kibernetinių atakų bei dezinformacijos kampanijų“. Kaip neseniai paskelbtose ataskaitose pažymėjo įmonės grėsmių analizės centras (MTAC), grėsmę keliančios nacionalinės valstybės, tokios kaip Kinija ir Rusija, naudoja generatyvinius DI įrankius, nes toliau didina politinį ir socialinį susiskaldymą Jungtinėse Valstijose ir kitose demokratinėse šalyse.
Įsipareigojimas atsakingam DI
Bendrovės lyderystė atsakingai kuriant dirbtinį intelektą išryškėja per partnerystę ir nuolatinį subalansuoto reguliavimo skatinimą. Bendradarbiaudama su tokiomis organizacijomis kaip „TrueMedia.org“, bendrovė kuria sistemas, skirtas DI rizikos problemoms spręsti, maksimaliai padidinant jo naudą demokratiniams procesams. Kaip pažymėjo A. Larsen, „po šių rinkimų metų turime išlikti budrūs ir aktyviai apsaugoti visuomenę nuo kenkėjiško dirbtinio intelekto sukurto turinio, galinčio pakirsti pasitikėjimą, skleisti dezinformaciją ir pakenkti asmenims bei bendruomenėms. Technologijos susijusios ne tik su mūsų kuriamais įrankiais, bet ir su žmonėmis, kuriems jos tarnauja, bei iššūkiais, kuriuos padeda išspręsti.“
Kelias pirmyn: DI geriems tikslams
Neseniai paskelbtame dokumente įmonė pateikia metodus ir politikos rekomendacijas šiai problemai spręsti. Bendrovė tebėra pasiryžusi atlikti savo vaidmenį stiprinant demokratiją, teikdama sprendimus ir priemones, padedančius didinti rinkimų saugumą ir atsparumą; apsaugoti pažeidžiamus ir tikslinius visuomenės narius, pvz., vaikus, moteris, pagyvenusius žmones ir asmenis, pretenduojančius į pareigas; taip pat – sustiprinti informacinės ekosistemos vientisumą. Bendrovė įsipareigojusi tęsti šį svarbų darbą su suinteresuotosiomis šalimis Europoje ir ieškoti naujų būdų, kaip apsaugoti pažeidžiamiausius mūsų visuomenės narius.
Skaitmeninėje eroje demokratijos apsauga reikalauja nuolatinio budrumo, apsaugos ir paramos iš visų susijusių šalių, tokių kaip vyriausybės, technologijų įmonės, pilietinė visuomenė, žiniasklaida ir piliečiai. Priešiškos nacionalinės valstybės vis dažniau naudoja pažangias technologijas, pvz., DI ir kibernetines priemones, prieš demokratines visuomenes, todėl labai svarbu, kad kiekvienas prisidėtų ginant demokratines sistemas, kurios palaiko mūsų asmeninę ir kolektyvinę gerovę.
Lietuvos visuomenei rengiama didžiausia konferencija ir paroda „Saugumo kodas“ – ekspertų atsakymai, mokymai ir prognozės. Apie fizinį, kibernetinį, ekonominį ir psichologinį saugumą – aiškiai bei suprantamai. Paskubėkite pasiimti savo bilietą, kadangi vietų skaičius ribotas. Visą programą ir registraciją galite rasti šiame puslapyje Saugumo kodas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.