Mums tai – „knopkė“, kalbininkams – spaudis

2015 m. liepos 14 d. 14:17
lrytas.lt
Mūsų seneliai ir tėvai šią užspaudžiamą sagą vadino „spinka“, „knopkė“, „spūsčiukas“. Kalbininkai ragina priprasti prie taisyklingesnių vardų – spaudis arba spaudė, spaustas.
Daugiau nuotraukų (2)
„Piniginės ir kitų gaminių užsegimas“, – taip prancūzas Paulis Sormani apibūdino išradimo, kurį 1870 m. užpatentavo Londone, paskirtį. Metalinis įtaisas susidarė iš dviejų dalių – kaiščio su sustiprinta galvute ir plokštelės su jį atitinkančia skyle. Kaiščio galvutėje buvo įpjovos, kurios užsidarydavo, kai per skylutę buvo įspaudžiamas į plokštelę. Dantukai aplink skylutę jį tvirtai laikė. Tai ir buvo naujasis neišvaizdus šedevras – dvipusė užspaudžiama saga, arba spaudis.
Kinijos imperatoriaus Džao Džengo požeminėje kapavietėje, įrengtoje 210 m. prieš Kristų, gana neseniai buvo rasta apie 7000 natūralaus dydžio terakotinių karių ir žirgų figūrų. Žirgų apynasriai buvo sutvirtinti panašiais įtaisais.
XIX a. pirmoje pusėje labai panašiai būdavo susegami teatro vaidinimų kostiumai – juk keičiantis spektaklio scenai ar veiksmui aktoriai neturėdavo laiko žaisti su sagomis. Kiek vėliau parduotuvėse atsirado spaudžiais susegamų pirštinių – jos greitai tapo gana madingos. Užspaudžiamos sagos būdavo įtaisomos ir ant vyriškų darbinių kelnių. Patogiau...
XIX a. antroje pusėje Europos ir JAV patentų žinybos gavo šimtus panašių išradimų pranešimų. Kaip spaudžio išradėjas minimas ir vokietis Heribertas Baueris, kuris dvipusę sagą užpatentavo 1885 metais. „Federknopf-Verschluss“ – taip vadintas vyriškų kelnių užsegimas su užtrauktuku ir spaudžiu. Kaip susiklostė tolesnis išradėjo likimas, istorija nutyli, žinoma tik, kad 1903 m. išradimą jis pardavė Vokietijos bendrovei „Prym“.
Kai kas šio stebuklingo užsegimo idėją priskiria danui Berteliui Sandersui. Tačiau tik amerikietis Jackas Weilis (1901–2008) spaudį patobulino ir padarė jį svarbiu kaubojiško stiliaus vyriškų marškinių atributu. 1946 m. Denveryje įkūręs marškinių siuvimo bendrovę „Rockmount Ranch Wear“ sulaukė milžiniškos komercinės sėkmės.
Spaudžiais susegami marškiniai siuvami iki šiol ir yra populiarūs visame pasaulyje. Taip pat ir Lietuvoje.
Šiais laikais spaudžiai įtaisomi į palto, kostiumo, striukės, kelnių, sijono ar kito drabužio susegamas dalis. Kartais matomoji pusė aptraukiama tokia pat medžiaga kaip ir drabužis – tada tai ne tik funkcionalus atributas, bet ir drabužio puošmena.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.