Jei jums daugiau nei 60 metų, šis santykių pokytis gali būti raktas į laimę

2024 m. gruodžio 18 d. 13:10
Naujame tyrime teigiama, kad „LAT“ gyvenimo būdas gerina vyresnio amžiaus žmonių psichinę sveikatą.
Daugiau nuotraukų (1)
Raktas į sėkmingus romantiškus santykius sulaukus 60-ies? Gyvenimas atskirai, bet kartu – taip pat žinomas kaip „LAT“.
Šis nesuderintas gyvenimas yra priešingas tam, ką mokslininkai pastebi tarp jaunų suaugusiųjų porų, kur noras gyventi kartu vis dar laikomas svarbiu įvykiu.
Tačiau tarp 60 metų ir vyresnių suaugusiųjų gyvenimas kartu kartais suvokiamas kaip žalingas santykiams.
Naujo tyrimo duomenimis, vyresnio amžiaus žmonių santykiuose kibirkštį išlaiko pasimatymai gyvenant atskirai, arba LAT.
„LAT yra tarsi plona pusiausvyra tarp intymios sąjungos ir asmeninės autonomijos. Ji leidžia asmenims vis dar išlaikyti savo įsipareigojimus esamiems šeimos santykiams ir kartu palieka erdvės turėti intymų partnerį vėlyvuoju gyvenimo etapu“, – interviu laikraščiui „The Guardian“ sakė pagrindinė tyrimo autorė Yang Hu.
„Kalbant apie skaičius, daug daugiau jaunesnių žmonių gyvena atskirai, tačiau jie tai daro visiškai kitokiomis aplinkybėmis... septyni iš dešimties jaunesnių suaugusiųjų, gyvenančių atskirai, teigia, kad po trejų metų norėtų gyventi kartu, o vyresnių suaugusiųjų – tik vienas iš keturių“, – tęsė jis.
Hu pridūrė, kad argumentus galima pateikti abiem pusėms. Dažniausiai 20–30 metų poros nori gyventi kartu, nes planuoja kurti bendrą gyvenimą ir kurti šeimą.
Tačiau 60-ies ir 70-ies metų poroms, kurios nebūtinai nori viską pradėti iš naujo, turto ir įpročių sujungimas gali tapti didesne našta.
Tai netgi gali pabloginti santykių dalyvių psichinę sveikatą. Atlikdamas savo tyrimą, Hu analizavo, kaip LAT partnerystė veikia pasimatymų dalyvių psichikos sveikatą.
Jis paėmė duomenis iš Jungtinės Karalystės namų ūkių longitudinio tyrimo ir vertino LAT, susituokusių, sugyventinių ir nesusituokusių asmenų psichikos sveikatos stabilumą (pastaroji grupė apėmė niekada nevedusius, našlius, išsiskyrusius ir išsiskyrusius dalyvius).
Tuomet jis nagrinėjo, kokią įtaką psichikos sveikatai turi LAT santykių užmezgimas ir nutraukimas, palyginti su santuokų ir kohabitacijos pradžia ir pabaiga.
Remiantis tyrimo rezultatais, LAT vyresnio amžiaus žmonių psichikos sveikata yra „geresnė“ nei vienišų.
Tačiau svarbesnis įrodymas yra tas, kad LAT asmenų psichikos sveikata nutrūkus santykiams „pablogėja mažiau“, palyginti su tais, kurie palieka santuoką.
„Turime pripažinti, kad šie ryšiai tarp namų ūkių yra labai stiprūs, nes jie tikrai svarbūs siekiant palaikyti žmonių gerovę“, – sakė Hu.
„Įdomu ir tai, kad tarp vyresnio amžiaus žmonių, gyvenančių LAT, 64 proc. gyveno ne toliau kaip per 30 minučių vienas nuo kito.“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.