Skausmas sekso metu: kodėl jis kyla ir kaip tą pakeisti

2024 m. rugpjūčio 22 d. 22:08
Lrytas.lt
N-18
Su skausmingu seksu susiduria apie 30 proc. moterų. Skaičiai apytikriai, nes dėl šios problemos retai kreipiamasi į gydytoją. Moterys kenčia metų metus ir galvoja, kad taip ir turi būti. Dar daugiau – kai kurios skausmingus pojūčius laiko privalomu sekso atributu.
Daugiau nuotraukų (1)
Tačiau taip neturi būti – specialistai pataria, kaip išmokti mylėtis be skausmo.
Skausmo pobūdis sekso metu
Dispareunija – tai nuolatinis arba pasikartojantis skausmas genitalijų srityje. Jis gali atsirasti bet kuriuo sekso metu, o taip pat prieš jį ar po jo. Kalbant apie seksą šiuo atveju turimas omenyje bet koks įsiskverbimas į vaginą. Varpa, pirštai, sekso žaislai – visa tai gali kelti diskomfortą.
Ir skausmas būna skirtingas: deginantis, maudžiantis, pulsuojantis, trumpalaikis ar chroniškas. Jis gali būti juntamas vaginoje ar aukščiau jos, būti lokalizuotas makšties kanalo pradžioje, priekinėje ar galinėje jo sienelėje, vesti į išangę.
Dispareunija – gana dažnas reiškinys, prie kurio kai kurios moterys pripranta įtaikaudamos stereotipams. Vienas Švedijoje atliktas tyrimas parodė, kad apie 75 proc. moterų partnerio malonumą iškelia aukščiau savo komforto ir nenutraukia sekso, net jeigu joms skausminga.
10 priežasčių, kodėl seksas gali kelti skausmą
1. Problema su lubrikacija
Jeigu natūralios drėgmės nepakanka, gleivinė sekso metu gali būti pažeista. Taip nutinka, jeigu jūs nespėjote susijaudinti, sutrikusi jūsų hormonų pusiausvyra, jūs vartojate tam tikrus vaistus arba jums nukritęs estrogeno lygis po menopauzės, gimdymo arba maitinant krūtimi.
Kartais lubrikacijos problemos ir skausmas sekso metu liudija Bartolino liaukų uždegimą. Ligą užleidus gali išsivystyti net lytinių organų vėžys. Būtent dėl to ignoruoti skausmo negalima, geriau iš karto kreiptis į gydytoją.
2. Operacijos, plyšimai ar traumos
Tai gali būti laparoskopinių intervencijų, epiziotomijos, plyšimų gimdant, Cezario pjūvio, lytinių lūpų plastinių operacijų arba klitorio dalinio ar visiško pašalinimo pasekmė.
3. Uždegimai, infekcijos
Egzema, lytiniu keliu perduodamos infekcijos, pienligė – visa tai gali tapti skausmingų pojūčių priežastimi.
4. Vaginizmas
Tai skausmingi spazmai, kurie atsiranda bandant skverbtis į vaginą. Pagrindinės vaginizmo priežastys – psichologinės. Patologija gali išsivystyti, jeigu mergina išgyveno seksualinę prievartą arba buvo auklėjama itin griežtai.
5. „Medaus mėnesio cistitas“
Jeigu turėjote itin aistringą seksą ir varpa stipriai trenkėsi į priekinę makšties sienelę, jums taip pat gali kilti nemalonūs pojūčiai, primenantys cistitą. Paprastai toks skausmas praeina savaime.
Tik nesupainiokite jo su tikru cistitu, kurio priežastis dažniausiai būna urogenitalinė infekcija. Kad būtų nustatyta tikroji diskomforto priežastis, būtina atlikti tyrimus.
6. Vulvodinija
Ši patologija panaši į vaginizmą, tik šiuo atveju skausmas atsiranda vulvos srityje. Toks skausmas pasireiškia, net jeigu jūs tiesiog sėdite. Jis gali kilti dėl dubens nervo uždegimo ar užspaudimo.
Vulvodinija – dažna gimdymo su epiziotomija pasekmė, taip pat ji gali kilti dėl patempimo. Įtarus reikia būtinai kreiptis į gydytoją.
7. Endometriozė ir kitos ligos
Sergant endometrioze diskomfortas jaučiamas giliai dubens srityje. Kartais tokį pat skausmą sukelia gimdos prolapsas (moterų lytinių organų iškritimas), makšties sienelių iškritimas, mioma ir kiaušidžių cistos.
8. Vidurių užkietėjimas
Kairėje pusėje yra gaubtinės žarnos dalis, kurioje formuojasi išmatos. Todėl bet kokios virškinimo problemos gali sukelti skausmą sekso metu. Tas pats gali įvykti, jeigu prieš intymią sueitį neišsituštinote.
9. Nepatogi padėtis sekso metu
Šią situaciją pataisyti lengviausia – reikia tik pakalbėti su savo partneriu ir kartu paieškoti naujų, abiem patogių pozų.
10. Hemarojus
Paprastai jis pasireiškia aštriu skausmu galinėje makšties kanalo sienelėje, pereinančioje į išangę. Nesigėdykite iš karto apsilankyti pas proktologą.
Kaip išvengti skausmo sekso metu?
Seksas turi būti malonus. Ir jeigu kas nors jums trukdo gauti malonumą, reikia tai ištaisyti. Pradžioje apsilankykite pas ginekologą, kad atmestumėte pavojingų ligų galimybę, atlikite tyrimą ultragarsu.
O jeigu kartu su skausmu atsirado kraujo, pykinimas, skausmingi pojūčiai išangėje ar pasikeitė išskyros, kreipkitės į gydytoją nedelsiant.
Jokiu atveju sekso metu nenaudokite anestetikų – jie tik slopina pojūčius, bet nesprendžia problemos.
Jeigu moteriškų ligų nėra, pabandykite išsiaiškinti išorines priežastis: keiskite pozas, naudokite vandens pagrindo lubrikantus, po epiziotomijos masažuokite siūlę. Ir nepamirškite preliudijos prieš seksą.
Taip pat užsiimkite intymia mankšta, treniruokite intymius raumenis. Ji puikiai susidoroja su daugeliu skausmo priežasčių. Ir, žinoma, mokykitės priimti save, savo kūną ir seksą kaip būtiną laimingo gyvenimo dalį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.