Gydytoja ir verslininkė R.Balanaškienė jau dešimtmetį labai domisi amžėjimo proceso tyrimais. Ji pastebėjo, kad viena iš etiketo taisyklių – kai romatiškai susitinka vyras ir moteris, nedera klausti žmogaus amžiaus. Moterys yra nenusakomos. Štai aktorės Meryl Streep, Monica Bellucci, Natalie Portman atrodo dešimtmečiu ar dviem jaunesnės, nei yra, taigi išvaizda labai apgaulinga.
Mums gali atrodyti, kad mums visai ne tiek metų, kiek parašyta pase – ir pati pranešėja Rima, kuriai 57 m., psichologiškai jaučiasi kaip 45, na, 49 m. amžiaus.
Chronologinis amžius – tas, kuris parašytas pase, o biologinis – tas, kaip jaučiasi mūsų ląstelės ir kokia jų būklė. Kaip nustatyti savo biologinį amžių? Yra tam skirtas kai kuriose medicinos laboratorijose atliekamas telomerų tyrimas. Jis pačiai pranešėjai nurodė 48 m., kas ją labai nudžiugino, o ir sutapo su tuo, kaip ji jaučiasi psichologiškai.
O kaip tą amžėjimo procesą sustabdyti? Tam yra skirtos plastinės operacijos, mezoterapija, bet reikia atminti, kad sensta ne tik mūsų oda, bet ir vidus, o minėtosios priemonės negalės jo pakeisti. Kita vertus, procesą stabdyti padeda judėjimas, tinkama mityba, pozityvus mąstymas, dėkingumas, meditacija – na, ir meilė.
Iš medicininės pusės žiūrint, yra trys meilės stadijos. Pirmoji – tai susižavėjimas, būnantis iš pat pradžių, kai veikia hormonai ir nieko daugiau nesinori. Antra stadija – geismas, kai išsiskiria daug meilės hormonų ir norisi su partneriu būti intymiai, be to, turėti su juo vaikų. Ir trečioji – prisirišimas, kai daug metų kartu praleidę partneriai vis dar vertina vienas kitą ir vienas kitu rūpinasi.
Būtent prisirišimą R.Balanšienė vadino tikrąja meile, pačia pagrindine jos stadija.
Ir vyresniame amžiuje nereikėtų užmiršti sekso. Sekso metu išsiskiria didžiulis kiekis oksitocino, kurį galima vadinti tikruoju meilės hormonu. Oksitocinas gali padaryti vyrus priklausomus nuo moterų. Be to, tyrimai rodo, kad moterų, kurių kraujyje daugiau oksitocino, odos būklė geresnė.
Seksas amžėjant gerina kolageno sintezę (galima nesitepti preparatų su kolagenu, jei tik pora užsiima seksu), gerina raumenų būklę, stabdo osteoporozę ir užtikrina ląstelių ilgaamžiškumą.
Vis dėlto reikia ne tik sekso, bet ir meilės. Jei seksas be meilės, moterims ir pasitenkinimas mažesnis, ir gali atsirasti nerimas, gėdos jausmas. Kai seksas ne atsitiktinis, o susijęs su meile, oksitocino išsiskiria daugiau.
Kita vertus, ir po atsitiktinio sekso moters organizme išsiskiria oksitocinas, kai jai norisi prisirišti prie atsitiktinio partnerio, kuris apsisuko ir nuėjo, net jei jis tas būtų visiškas niekšas. Tik vėliau, hormonams nuslūgus, moteris sako, kad nesupranta, kas jai buvo užėję.
Pranešimo pabaigoje R.Balanšienė juokavo, kad vertėtų pateikti Seimui peticija, kad pase nebūtų nurodomas moters amžius, nes tie skaičiai tikrai nieko nereiškia ir netrukdo mėgautis gyvenimu.