Sekso revoliucija: mažiau nei pusė JAV jaunuolių – tradicinės orientacijos

2017 m. vasario 17 d. 19:32
„Lietuvos rytas“
Praėjusio amžiaus septintajame dešimtmetyje Jungtinėse Amerikos Valstijose prasidėjusi seksualinė revoliucija apėmė visą pasaulį, atsirito iki šių dienų ir turbūt niekada nesustos.
Daugiau nuotraukų (1)
Pirmiausia iš tabu seksas tapo natūraliu gyvenimo malonumu, apie jį imta garsiai kalbėti viešai, žiniasklaidoje, kine.
1960 metais imta prekiauti kontraceptinėmis tabletėmis, o požiūris – jokio sekso iki santuokos – ilgainiui didžiajai daliai visuomenės tapo atgyvena.
Apklausos rodė, kad dar praėjusio amžiaus šeštajame dešimtmetyje iki vestuvių skaisčios išlikdavo apie 60 procentų amerikiečių moterų, o aštuntajame dešimtmetyje – jau tik 20 procentų.
Laisvėjantis požiūris į seksą išlaisvino ne tik tradicinės orientacijos žmonių instinktus, bet ir homoseksualių asmenų norą nevaržomai gyventi lytinį gyvenimą.
Mat tuo metu gėjai ir lesbietės buvo persekiojami valdžios.
Kovos su seksualinių mažumų engimu pradžia laikoma1969 metų birželio 28-oji, kai Niujorke įvyko daugybė mitingų.
Po užeigos „Stonewall“, kurioje rinkdavosi homoseksualai, vardu pavadintų riaušių požiūris į netradicinės orientacijos žmones ėmė sparčiai keistis.
Per keletą metų visame pasaulyje susikūrė daugybė organizacijų, kovojančių už homoseksualų teises. O 2001-aisiais olandai pirmieji įteisino tos pačios lyties santuokas.
Netrukus paskui sekė ir kitos Vakarų valstybės.
Neseniai JAV buvo atliktas išsamus 13–20 metų amerikiečių tyrimas. Paaiškėjo, kad tik mažiau nei pusė tokio amžiaus apklaustųjų laiko save tradicinės lytinės orientacijos. Trečdalis mano esą biseksualai.
Auganti seksualinė laisvė ėmė kelti dar vieną revoliucijos bangą. Atsirado sąvoka „translytiškumas“.
Imta kalbėti, kad žmogaus gimimo lytis, pagrįsta fizinėmis savybės, nebūtinai gali sutapti su lyties tapatybe – tai yra su tuo, kaip asmuo jaučiasi ir galvoja apie savo lytį.
O jeigu lyties tapatybė skiriasi nuo gimimo lyties, žmogus vadinamas translyčiu. Šią gamtos dilemą geba išspręsti šiuolaikinė medicina, tad revoliucija tęsiasi.
Ypač po to, kai milžiniško populiarumo pasaulyje sulaukusio realybės šou apie Kardashianų šeimą žvaigždė, buvęs olimpietis, 1976 metų olimpiados dešimtkovės rungtyje pelnęs trečiąją vietą, Bruce’as Jenneris prieš kelerius metus išsiskyrė su žmona Kris Kardashian, pakeitė lytį ir tapo Caitlyn.
Šią istoriją pranoksta kitas istorinis faktas – praėjusiais metais pagimdė pirmasis pasaulyje translytis vyras iš Ekvadoro Fernando Machado, kuris gimė moterimi.
Jo vaiko motina Diane Rodriguez gimė vyru, tačiau yra pakeitusi lyties tapatybę į moteriškąją.
Neoficiali medicinos statistika rodo, kad lytį pakeitė mažiausiai jau 127 tūkstančiai amerikiečių.
Bet jų skaičius gali siekti ir ketvirtį milijono.
Sąvoka „translytiškumas“ nedievobaimingai visuomenės daliai jau tapo priimtina – ji netgi atsirado mokyklos vadovėliuose.
Atrodo, kad seksualinės revoliucijos pabaigos dar nėra. Tik kas toliau?
Parengė Vykintė Budrytė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.