– Nuo kada reikėtų pradėti prižiūrėti vaikų dantis?
– Išdygo pirmasis dantukas ir prasideda rūpestėlis. Iš pradžių išdygsta apatiniai centriniai kandžiai, juos dažniausiai saugo seilės ir liežuvis. Kai kandžiai išdygsta viršuje, jie labiau liečiasi su maistu, dažniausiai – angliavandenių turinčiais skysčiais. Todėl burnos higiena reikėtų pradėti rūpintis atidžiau. Reikėtų pradėti naudoti minkštą šepetėlį su dantų pasta, turinčia fluoridų.
Svarbu, kad išdygus pirmiems dantukams, vaikas apsilankytų profilaktiškai pas odontologą. Specialistas galės įvertinti ankstyvaus dantų ėduonies riziką ir duos individualiai tam vaikui reikalingus patarimus: kokią pastą pasirinkti, koks turėtų būti fluoridų kiekis. Taip pat su vaiko mama aptars mitybos ypatumus.
Kartais būna ir taip, kad vienerių metų vaikui dar nebūna išdygęs nė vienas dantis, dėl to nereikėtų nerimauti. Bet vis tiek reikėtų apsilankyti pas odontologą, kad šis galėtų stebėti vaiko raidą. Taip užkirsite kelią ligoms.
– O jeigu dantys nevalomi vos jiems išdygus?
– Turime tokią bėdą. Ir žmonės kartais net neįsivaizduoja, kokia tai yra bėda. Vaikams iki trijų metų prasideda vadinamasis buteliuko ėduonis. Jeigu vaikas lankosi pas odontologą, jis gali pastebėti pradinę tokios ligos stadiją ir sustabdyti ją visiškai. Tačiau jeigu pas specialistą bus apsilankyta per vėlai, galima susidurti su nemenkomis komplikacijomis. Ši ėduonies forma yra labai agresyvi. Tai reiškia, kad dantis gali nulūžti, atsidengia šaknies kanalas, infekcija patenka į kitus audinius. Būna, kad netgi patinsta minkštieji audiniai, vaikas karščiuoja. Dėl paprastų priežasčių, dėl dantų gedimo mes galime sulaukti tikrai rimtų pasekmių.
– Kokios yra dažniausios vaikų burnos ligos?
– Odontologai dažniausiai gydo vaikus dėl ėduonies ir jo sukeltų komplikacijų. Toliau periodonto ligos, o vaikams dažniausiai pasireiškia gingivitas, kuris gali kilti ne tik dėl dantų nevalymo, bet įvairių priežasčių, pvz. vitamino C trūkumo. Taip pat dažnai pasitaiko dantų gleivinės ligos ir įgimtos dantų anomalijos, dantų traumos.
– Kokios amžiaus vaikai serga burnos ligomis?
– Yra ir pačių mažiausių vaikų iki trijų metų, ir dėl to labai skauda širdį, nes daugėja vaikų, kuriuos reikia gydyti su bendrine nejautra. Taip pat dažni pacientai negalią turintys vaikai. Jiems reikalinga specializuota pagalba, kuri taip pat dažnai baigiasi gydymu bendrinėje nejautroje.
Taip pat sulaukiame iki mokyklinio amžiaus vaikų, taip pat paauglių, kuriems ėduonis būna pakankamai aktyvus, kai ertmės yra minkštos ir liga greitai progresuoja. Todėl reikia skirti dėmesį ne tik ertmių plombavimui, bet esminių ligos priežasčių gydymui, t.y. elgesio veiksnių koregavimui. Pagrindiniai veiksniai burnos higiena ir mityba.
– Kas yra dantų silantai ir kodėl kartais abejojama jų veiksmingumu?
– Kai tik išdygsta nuolatiniai krūminiai dantys, jų vagelės būna silpnai mineralizuotos ir neatsparios dantų ėduoniui. Todėl tam yra pagalbinė priemonė – dantų silantai, pagaminti dervos pagrindu, kuriais padengiamos dantų vagelės, hermetiškai uždaromos nuo aplinkos veiksnių ir taip apsaugomos nuo kramtomųjų paviršių ėduonies. Būtent šis ėduonis sudaro net 60 proc. vaikų ligų.
Dantų silantų profilaktinis poveikis yra įrodytas moksliškai, tai yra tikrai labai gera priemonė. Be to, silantų programa yra finansuojama valstybės iš Privalomojo sveikatos draudimo.
Tėveliai kartais pasiskaito straipsnių ir tada jiems kyla abejonių. Labai gerbiu jų nuomonę ir manau, kad tie tėvai, kurie ateina pasiskaitę, iš tikrųjų rūpinasi savo vaikų dantų sveikata. Todėl odontologai turėtų tokiems tėveliams išsamiai paaiškinti apie dantų silantus. Juose yra tokia medžiaga bisfenolis A. Ši medžiaga gali turėti įvairų poveikį mūsų organizmui, bet svarbu pabrėžti tai, kad šios medžiagos kiekis dantų silantuose yra labai nedidelis ir saugus.
Silantais dantys dengiami tiems vaikams, kurie turi aukštą ėduonies riziką. Tad ši priemonė būtų perteklinė tik tada, jeigu vaiko dantys – visiškai sveiki. Daugeliui vaikų dantų silantai yra puiki ėduonies profilaktikos priemonė.
Vaikų gydytoja odontologė taip pat papasakojo, kaip keičiami vaikų įpročiai dėl burnos sveikatos, kokios priežiūros priemonės yra rekomenduojamos pagal amžių ir kodėl tokia svarbi profilaktika. Kviečiame žiūrėti pilną laidą: https://youtu.be/1ChguRhGink?si=XGuexD6kfcGeyJbK