Kūdikių bumas Lietuvos kalėjimuose: motinų elgesys šokiruoja

2019 m. balandžio 29 d. 18:29
Netikėtas vaiko pinigų padarinys – pasipylę gimdymai pataisos namuose. Nuteistosios muša rekordus – pernai kalinės pagimdė tiek vaikų, kiek kalėjimuose nėra buvę daugiau nei dešimtmetį. Gimdymai kaip ant mielių pradėjo augti pernai, kai kiekvienam vaikui buvo įvesti vaiko pinigai. Nuo šiemet – po 50 eurų, kuriuos kalinčios moterys gali leisti nekontroliuojamos.
Daugiau nuotraukų (11)
Tuoj pirmąjį gimtadienį švęsiantis mažylis su mama dienas leidžia už grotų. 35-erių Ievai tai ketvirtas vaikas. Aleksandras gimė pernai, moteriai jau kalint pataisos namuose.
„Laikas greičiau eina su vaikeliu. Diena ateina – valgyt darom, skalbiamės, tvarkomės, užsiimam su vaikais. Diena praeina pas mus greit, geriau, negu ten korpuse, kur mergos gyvena. Su vaikeliu vis tiek lengviau čia būti“, – pasakojo nuteistoji Ieva.
Pernai dukters susilaukė ir lengvesnėmis sąlygomis bausmę atliekanti 26-erių Evelina. „Tiesiog išėjo, kaip išėjo, sutapimas toks. Likimas gal“, – svarstė ji.
Pernai pataisos namuose kalinčios moterys pagimdė 13 vaikų. Tokių metų nėra buvę daugiau nei dešimtmetį.
Gimstamumas Panevėžio pataisos namuose
Metai – gimusiųjų skaičius
2009 — 5
2010 — 4
2011 — 4
2012 — 8
2013 — 4
2014 — 7
2015 — 5
2016 — 2
2017 — 3
2018 — 13
„Niekada taip nebuvo. Net daktarai sakydavo, kad pirmą kartą taip. Ir šįmet labai daug bus vaikelių“, – sakė Ieva.
„Šiuo metu vaiko ir motinos skyriuje gyvena 8 mamos ir augina 8 vaikučius. Dar turime 2 nėščias moteris, kurios netrukus bus perkeltos į vaikų ir kūdikių skyrių.
Dar viena moteris yra parašiusi prašymą vaiką iš laisvės auginti pataisos namuose. Na ir vaiko ir motinos namuose už pataisos įstaigos ribų gyvena 5 moterys, tai išties nemažai“, – vardijo Panevėžio pataisos namų direktoriaus pavaduotoja Loreta Skrickienė.
Pasigerina sąlygas
Kaip tik 2018-aisiais, kai kalėjimuose pasipylė gimdymai, pradėti mokėti vaiko pinigai. Pernai 30 eurų, nuo šių metų – 50 eurų.
„Kodėl vaikų daugėja? Tiesiog dėl to, kad yra vaiko pinigai. Motinos, kurios augina vaikus, kalėjime gali pasigerint sau sąlygas, tai jos dėl to ir gimdo“, – aiškino profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis.
Bausmę atliekančios moterys su vaikais apgyvendinamos atskirame skyriuje. Čia jos gyvena po dvi kambaryje, turi dušą, virtuvėlę.
Dar geriau įsikūrusios nuteistosios už pataisos įstaigos ribų – vaiko ir motinos namuose. Erdviame name gyvena penkios, gali nevaržomai būti lauke, eiti apsipirkti į parduotuves mieste, pasivaikščioti, pasimatyti su artimaisiais.
„Pataisos namuose ir mamos, ir vaikai yra išlaikomi, bet mamos vis vien gauna tuos vaiko pinigus ir gali jais disponuoti. Nėra kontroliuojama, kur jos leidžia tuos pinigus. Labiau motyvuojama, kad jos išleistų pinigus vaiko poreikiams, bet griežtos kontrolės nėra vykdoma“, – sakė pataisos namų direktoriaus pavaduotoja.
Kalbintos moterys tikino, kad vaiko pinigus išleidžia mažųjų poreikiams.
„Visko norisi daugiausiai vaikui, sau beveik net nelieka nieko. Nes tie 50 eurų nėra daug“, – tikino nuteistoji Evelina.
„Dažniausiai išleidžiu sauskelnėms, higienai, bet iš maisto nelabai čia yra vaikeliams ką pirktis“, – sakė kita nuteistoji Ieva.
Istorijos šokiruoja
Tačiau toli gražu ne visos nuteistosios taip tvarkosi su vaiko pinigais.
„Yra net šokiruojančių atvejų. Vienos motinos vaikas sušalo šaldytuve dėl nepriežiūros, antrą ji nužudė. Ir ji pagimdė kalėjime ir toliau atseit prižiūri. O ta priežiūra, kaip pasakoja ten dirbantys mūsų profsąjungos nariai, yra labai keista. Vaikas serga – nesikreipia į daktarus, nevalgo – nu, nevalgo. Reikia maitint vaikus – tą maistą atiduoda, apsikeičia į cigaretes, o vaikas negauna.
Narkotikų gi irgi reikia – kitos priklausomos, ieško būdų visokių. Deja, tokia rūsti kalėjimo realybė“, – pasakojo profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius R.Garuolis.
Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Eitvydas Bingelis nemano, kad reikėtų kontroliuoti, kam leidžiami vaiko pinigai. „Mes į kiekvieną piniginę tikrai nelįsime. Valdžios darbas nėra sėdėt ir žiūrėt, kur šiandien tą centą išleidai, kur išleisi rytoj. Mes dirbam pasitikėjimo principu“, – sakė jis.
Pataisos namuose kalinčios moterys vaiką gali auginti iki trejų metų. Metais ilgiau vaikas gali būti su motina, bausmę atliekančia už pataisos įstaigos ribų, vaiko ir motinos namuose.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.