Su sunkią negalią turinčia mama augusi šokėja moko šokti ypatingus vaikus

2019 m. balandžio 5 d. 10:05
Šokėja Rita Žogelė visuomet turėjo svajonę mokyti šokti vaikus, turinčius specialiųjų poreikių. Graži idėja tapo realybe, kai moteris prieš dvejus metus sudalyvavo organizacijos „Reach for Change“ konkurse „Talentas keisti“ ir pateko į socialinio verslo inkubatoriaus programą.
Daugiau nuotraukų (1)
„Turbūt ši idėja būtų ir likusi tik idėja, jei tuomet nebūčiau atsitiktinai per radiją išgirdusi apie konkursą. Būtent jo komisijos nariai paskatino mane siekti tikslo, davė daug patarimų ir iki šiol teikia ekspertinę paramą. Taip radau savo tikrąjį pašaukimą. Konkursas ir vėl vyksta, todėl kiekvieną, turintį mintį, koks verslas galėtų prisidėti prie vaikų gerovės, skatinu dalyvauti. Reikia tik idėjos, kuria nuoširdžiai tikėtum“, – sakė R. Žogelė.
R. Žogelės verslo idėją atsirasti paskatino jos pačios asmeninė patirtis – šokėjos mama nuo jaunystės turi sunkią psichosocialinę negalią.
„Mano mama serga šizofrenija. Vaikystėje buvau pažeidžiama dėl jos ligos, slėpiau šeimos istoriją nuo draugų ir aplinkinių. Bijojau, kad išgirdę apie mamos ligą bendraamžiai nesupras, šaipysis ar įskaudins mane. Todėl dabar noriu padėti kitiems, išgyvenančius panašius jausmus, išdrįsti būti atviriems“, – pasakojo R. Žogelė.
Moteris prisimena, kad apie šokius, skirtus specialių poreikių vaikams, pirmą kartą išgirdo vos ne prieš dešimtmetį – tokie tada buvo rengiami Estijoje.
„Tačiau verslo planų nekūriau, dienomis dirbau biure, o vakarais šokti mokiau suaugusius. Iki lemtingos radijo laidos. Praėjo vos keli metai ir tokius užsiėmimus jau turime Lietuvoje – šokių pamokas, kurių metu kiekvienas gali jaustis saugus. Vietą, kurioje galima šokti sėdint vėžimėlyje. Arba nešokti visai – jei reikia, leidžiame vaikams tik stebėti ar žaisti, kol jie pasijaučia drąsiau ir patys nori prisijungti prie grupės“, – pasakojo organizacijos „Unikalus šokis“ įkūrėja.
Į adaptuotas šokių pamokas bei žaidimus R. Žogelė stengiasi įtraukti ir specialių poreikių turinčių mažylių tėvus – anot pašnekovės, jiems taip pat reikia dėmesio ir galimybių užsiimti smagia veikla su savo vaikais jaukioje, atviroje erdvėje.
„Autistiškų, Dauno sindromą, celebrinį paralyžių ar kitas negalias turinčių vaikų tėvai susiduria su daugybe problemų ir dažnai negali oriai gyventi – jiems sunku rasti vietą darželyje, mokykloje, taip pat būrelių, pritaikytų vaikams su negalia. Kai kurios šeimos net nedrįsta išeiti į viešumą. Todėl mes savo grupėse ne tik šokame, bet ir rengiame bendras išvykas, žygius bei šventes“, – sakė R. Žogelė.
R. Žogelė neabejoja, kad jei nuo mažens savo aplinkoje dažniau matytume ir galėtume bendrauti su specialiųjų poreikių turinčiais žmonėmis, dabartinė situacija keistųsi, o empatijos mūsų visuomenėje būtų daugiau.
„Supratingumą ir jautrumą svarbu ugdyti nuo vaikystės. Pati savo sūnui nuolat pasakoju, kuo ypatingi negalią turintys žmonės, kartu pabrėždama, kad jie yra tokie patys kaip visi kiti: svajojantys, šokantys, išgyvenantys tas pačias emocijas“, – pasakojo šokių mokytoja.
Šių dalykų R. Žogelė nusprendė mokyti ir kitus vaikus, todėl atsirado jungtinės įprastų ir specialių poreikių turinčių mažylių grupės. Adaptuotų šokių mokytojos planuose – ir neformalaus ugdymo platformos sukūrimas, kurioje galėtų susiburti įvairių sričių adaptuotas pamokas rengiantys specialistai. Tokia naujovė būtų naudinga ne tik jiems, bet ir tėvams, kurie galėtų rasti visus užsiėmimus vienoje vietoje.
Tiek dėl ateities planų, tiek kasdieniais savo verslo klausimais R. Žogelė iki šiol konsultuojasi su konkurso „Talentas keisti“ ekspertais.
„Džiaugiuosi, kad projekto parama nebuvo trumpalaikė – vadinamojo inkubatoriaus programoje dalyvauju iki šiol. Nuolatinių susitikimų su specialistais metu analizuojame pasiektus rezultatus, peržiūrime ataskaitas, nusimatome taktinius veiksmus, sprendžiame iškilusias problemas, einame į mokymus. Tai didelė pagalba jaunam socialiniam verslui“, – sakė R. Žogelė.
Socialiniai verslininkai, turintys inovatyvių idėjų, kaip spręsti didžiausias vaikų pasaulio problemas, kviečiami dalyvauti šiuo metu vykstančiame konkurse „Talentas keisti“ ir laimėti finansinę bei ekspertinę paramą. Paraiškas iki š. m. balandžio 14 d. teikti ir daugau informacijos sužinoti galima svetainėje www.talentaskeisti.lt.
Konkursą „Talentas keisti“ mažiausiai kartą per metus skelbia organizacija „Reach for Change“. Pagrindiniai jo partneriai yra „Tele2“ ir „Tv3“, o šiemet rėmėjų gretas papildė ir Šiaurės ministrų tarybos biuras. Trijų geriausiųjų socialinio verslo, galinčio kurti geresnį pasaulį vaikams, idėjų autoriai gauna finansinę arba ekspertinę paramą.
negaliašizofrenija^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.