Tinkamas tėvų elgesys svarbus sportuojantiems vaikams tiek šalia sporto aikštelės, tiek namų aplinkoje. Tačiau dažnai pamirštama arba nežinoma, kaip reikia vaikus skatinti.
Laidai apie sportą „Lietuvos mokyklų žaidynės“ psichologas Andrius Liachovičius papasakojo apie pagrindines tėvų daromas klaidas ir kaip jų išvengti.
„Kalbant su tėvais visuomet jiems užduodu tokį klausimą: ko jūs tikitės iš vaiko, kai jis ateina į sportą? Tėvai dažniausiai sako: mes norime, kad jis būtų fiziškai aktyvus, užsiiminėtų kažkokia užklasine veikla, ir būtų sveikesnis, – teigė A. Liachovičius – Bet vėliau jų paklausus, ką jiems rodo ar sako varžybų metu, tėvai atsako, kad mes buvome susikoncentravę į rezultatą. Tai dažniausiai prieštarauja pirminiams tikslams.“
Pasak psichologo, padėti savo vaikams reikia skatinant ir orientuojantis ne į rezultatą, o į procesą, o viena pagrindinių klaidų – bausmės.
„Būna, kad tėvai sako vaikams: jei nesimokysi, negalėsi eiti į sportą. Kas atsitinka? Kurį laiką tai veikia, bet vėliau vaikas išmoksta, kad tai yra jūsų kažkoks galios naudojimas. Jis pradeda tiesiog savanoriškai nutraukti sportinę veiklą tam, kad atimtų iš jūsų šį baudimo įrankį. Nors sportas galbūt jam seniau patiko, bet jam atsibosta tas baudimo periodas“, – apibūdino A. Liachovičius.
Jo teigimu, svarbu tai, kokį pavyzdį mes rodome varžybų metu: „Jei įžeidinėjate kitus, šūkaujate kritiškai, užuot palaikę savo sportininkus, engiate kitus, nesistebėkite jei ir jaunieji sportininkai tarpusavyje pradės naudoti patyčias. Jos atsiranda iš to ką vaikai mato, ką daro tėvai arba treneriai, arba kiti aplinkiniai.“
Reikia nepamiršti rodyti pavyzdį ir namų aplinkoje, netgi, pavyzdžiui, žiūrint sporto varžybas. „Jei žiūrint sporto varžybas tėvai už kiekvieną klaidą pradeda blogai atsiliepti apie sportininkus, palydi prastu nusiteikimu, prastu požiūriu, ko vaikai iš to išmoksta? Kad jei aš suklystu, ir aš galbūt esu toks pats blogas, ir pradeda labiau sureikšminti tas klaidas“, – dėstė psichologas.
Specialistas pažymi, kad tiek tėvams, tiek treneriams reikėtų labai atkreipti dėmesį ne tik į tai ką jie sako, bet ir ką jie daro.
„Jei nenorime kad būtų patyčios, jei norime kad mūsų sportininkai gerbtų kitus, mes kaip treneriai ar tėvai turime gerbti kitus aplinkinius. Tai turi didesnę įtaką tiems jauniesiems sportininkams, kurie tik atėjo sportuoti. Susiformavus tai sunkiau pakeičiama. Todėl jaunesniajame amžiuje būtinai atkreipkite dėmesį į šituos dalykus. Taip padėsite ne tik atrasti džiaugsmą vaikui sportininkui, bet ir padėsite jam išlikti tam sporte“, – tikino psichologas.