Mamos rūpestis: kūdikis zyzia beveik visą laiką, kai nemiega

2019 m. sausio 23 d. 10:23
Lrytas.lt
„Mergaitei 4 mėnesiai. Šiuo metu labai nori sėstis, išmoko apsiversti ant pilvuko ir nori šliaužti.. Kad ir ką bedarytų, kaip besistengtume ją užimti, jos emocijos visada lydimos zyzimo, verkšlenimo, nepakantumo, ir jei kazkaip nesureaguojama, ji pradeda verkti.
Daugiau nuotraukų (1)
Praktiskai 90 proc. jos būdravimo laiko sudaro nuolatinis zyzimas. Ar žaislą kokį duosi, ar leisi vartytis, ar gultuke gulėti.
Darosi jau baisu, ar mažylės nervų sistema sveika. Nes ją nudžiuginti jau darosi labai sudėtinga. Ar normali tokia elgsena, ar sunerimti?“ – klausia lrytas.lt skaitytoja Marija.
Atsako Asmens sveikatos klinikos vaikų ir paauglių psichiatrė-psichoterapeutė Elvyra Mažukaitienė.
Normalu, kad 4 mėn. kūdikis pradeda bandyti sėstis. Vidutiniškai apie 6 mėn. sveikos raidos kūdikis jau sėdi. Kūdikiui bandant sėstis galima jam padėti, žaisti su juo vis sodinant ir guldant. Taip dar labiau mankštinasi. Galima sodintis ant savo kelių nugara į mamos pilvą, kad galėtų stebėti aplinką.
Irzlumą galima suprasti dėl vis didėjančio aktyvumo ir noro susipažinti su pasauliu, t.y. kūdikis nori viską matyti, dalyvauti visur su mama. Gali būti, kad erzinasi dėl to, kad stengiasi vis daugiau judėti, bet ne viskas dar pavyksta.
Galima jai padėti padaryti tai, ko ji siekia, o ne linksminti, pvz., padėti sėstis ir prilaikyti truputį, nešiotis, kad matytų aplinką. Gal atsibodo gulėti gultuke.
Tokio amžiaus kūdikiui labai reikalinga mamos/ tėvo ar globėjo nuolatinė reakcija, akių kontaktas, bendravimas veidas prieš veidą.
Tačiau jei tėvai vis tiek labai nerimauja dėl vaiko nervų sistemos, visada verta apsilankyti pas vaiko raidos specialistus – pediatrus, neurologus, psichologus.
Specialisto atsakymas suformuluotas remiantis trumpa informacija, kuri yra pateikta skaitytojų laiške. Jei vaiko elgesys ir savijauta kelia daugiau klausimų, rekomenduojama kreiptis dėl išsamesnio psichologo įvertinimo ir rekomendacijų.
***
Jeigu susiduriate su auklėjimo problemomis, sunkiai susitvarkote su vaikais – tai nereiškia, kad esate blogi tėvai. Jau vien tai, kad atsivertėte šį straipsnį, reiškia, jog nemanote, kad rykštė, pakeltas balsas ar grasinimas yra patys tinkamiausi vaikų auklėjimo būdai.
Tačiau auklėjime būna situacijų, kai be specialių žinių sunku priimti tinkamą sprendimą ar pasirinkti priemonę. Kviečiame nelaukti, kol problemos įsisenės – pasikonsultuokite su Asmens sveikatos klinikos specialistais, užduodami anoniminį klausimą portale lrytas.lt, įrašę jį į projekto „Auginu be rykštės“ skydelį (jį rasite po šiuo straipsniu).
Specialistų atsakymai ir patarimai pasirodys rubrikoje „Vaikai“.
vaikų auklėjimas^InstantKūdikis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.