Gydytojai užkliuvo vienas buto trūkumas – tėvai sulaukė specialistų vizito

2018 m. gruodžio 26 d. 10:23
Kartais pagalvojate, kad jūsų bute mažai vietos, o galimybių persikraustyti į didesnį nėra? Pasirodo, tai gali užkliūti ne tik jums, bet ir jūsų gyvenamosios vietos paramos šeimai ir vaikams skyriaus specialistams. Štai kokia istorija neseniai nutiko viename nedideliame Lietuvos rajono centre.
Daugiau nuotraukų (1)
Ši istorija didelio susidomėjimo feisbuko sulaukė po to, kai žinoma menininkė, juvelyrė Jurga Lago parašė pasipiktinusi jos pažįstamų šeimoje susiklosčiusia situacija: inteligentiškų, išsilavinusių, puikiai vaikais besirūpinančių žmonių šeima sulaukė besirūpinančių vaikų teisėmis specialistų vizito vien dėl to, kad šeimos gydytoja paskundė, jog jie gyvena mažame būste. Po to prasidėjo kursų ir „pagalbos“ siūlymas. Tokia situacija valstybėje, pasak J.Lago, visiškai absurdiška.
Portalui Lrytas.lt visą šią istoriją papasakojo jos herojė Ramunė (vardas pakeistas, redakcijai žinomas). Ji kartu su vyru augina du mokyklinio amžiaus vaikus ir neseniai susilaukė pagrandukės, kuriai šiuo metu yra kiek daugiau nei 1 mėnuo.
Kaip ir priklauso, iš gimdymo namų į namus su vaikeliu grįžusią šeimą aplankė apylinkės pediatrė su sesele. Jų šeimą prižiūrinti gydytoja tuo metu sirgo, taigi atėjo ją pavadavusi kolegė su sesele.
„Gydytoja net kelis kartus sušuko, kad pirmą kartą mato namus, kuriuose tiek mažai vietos. Pasakiau, gal jai ir neteko su tuo susidurti, bet Vilniuje nemažai šeimų gyvena panašiomis sąlygomis. Tuomet gydytoja paklausė kūdikio kvėpavimo, seselė jį apžiūrėjo, pasidomėjo, kaip gyja bambutė – tuo viskas ir baigėsi“, – pasakojo mama.
Planuoja persikraustyti į kitą butą 
Kokio gi dyžio tas šeimos butas? 18 kvadratinių metrų: vienas kambarys, tualetas bei dušas, mažytis koridoriukas ir virtuvėlė. Šeima yra suplanavusi ateinančią vasarą persikraustyti į didesnį butą, ir gydytojai tą sakė.
Ir štai po savaitės nuo gydytojos apsilankymo, lapkričio 13 d., mama sulaukė skambučio iš nepažįstamo numerio. Atsiliepusi išgirdo, kad jai skambina paramos šeimai ir vaikams skyriaus specialistai. Jie sakė gavę raštą iš gydymo įstaigos dėl to, kad namie mažai vietos, ir turi atvažiuoti patikrinti. Beje, rašte buvo minima, kad vaikai prižiūrėti, tačiau gyvena minimaliomis sąlygomis ir jiems reikia paramos.
„Skambinęs asmuo pasakė, kad atvažiuos apžiūrėti situacijos. Nusistebėjau, kam jiems pas mus važiuoti, juk didesnio buto mums nesuteiks. Bet man tiesiog pasakė, kad privalo mus aplankyti, kad atvyks rytoj 13 val., ir dar pabrėžė, kad apie atvažiavimą įspėjo mus iš anksto“, – sakė moteris.
Apklausė kaimynus
Atvykę Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centro specialistai – moteris atvejo vadybininkė ir vyras socialinis darbuotojas – iš karto tėvus nuramino, kad vaikų atimti nesiruošia. Tiesiog pasidairę konstatavo, kad plotas mažas, bet šiaip viskas gerai ir vaikai atrodo tinkamai prižiūrimi.
Tuomet pasakė, kad dar lankys kaimynus ir teirausis pedagogų apie vyresniuosius vaikus. „Nusistebėjau, kam jiems to reikia, juk mato, kad su mumis viskas gerai, bet jie sakė, kad turi elgtis „pagal įstatymo raidę“, – sakė Ramunė.
Tuomet Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centro specialistai nuėjo susitikti su artimiausiais kaimynais ir iš jų išgirdo apie šeimą vien gerus atsiliepimus. Kaimynų jie klausė, ar iš trijų vaikų šeimos buto negirdėti triukšmo, ar ten viskas atrodo gerai. Ir pedagogai šeimą apibūdino vien teigiamai. Apie tai Ramunė sužinojo vėliau.
„Gerai, kad mūsų kaimynai yra malonūs žmonės ir mes su jais puikiai sutariame. Bet jeigu tai būtų konfliktiški kaimynai ir jie būtų pasakę, kad vaikai triukšmauja, kažin, kas būtų tada? Tarnybos darbuotojai man akcentavo, kad priimdami sprendimus remiasi vien faktais, bet kažin, ar tai, ką kaimynai šneka vieni apie kitus, galima laikyti faktais...“, – svarstė moteris.
Pažeidimų nebuvo užfiksuota, tačiau vargai nesibaigė
Praėjusią savaitę su Ramune vėl susisiekė specialistai ir pasakė, kad jokių pažeidimų neužfiksuota, šeimai nustatytas nulinis grėsmės lygis. Ir pakvietė dalyvauti posėdyje, kur bus paskelbtas sprendimas. Moteris nustebo, kam to reikia, jeigu jau viskas išsisprendė, bet jie vėl pasakė, kad elgiasi pagal „įstatymo raidę“.
Taigi moteriai su mažyčiu kūdikiu teko vykti į teismo posėdį – gerai, kad gera draugė sutiko ją ten nuvežti. Beje, specialistai norėjo, kad ta draugė su vaikeliu lauktų už durų, bet Ramunė išsiprašė, kad ji dalyvautų posėdyje – sakėsi žinanti, kad tokią teisę turi.
Posėdyje šeimą aplankę specialistai vėl pakartojo visa tai, kas jau pasakota šiame tekste: kad sulaukė skundo, kad atsiliepimai apie šeimą vien teigiami, kad nustatytas nulinis grėsmės lygis, ir posėdis buvo baigtas.
Ramunė apibendrino: „Galite sakyti, kad viskas išsisprendė lengvai ir niekas nenukentėjo, bet situacija buvo tikrai absurdiška. Pabandykite įsivaizduoti, kiek nervų mūsų šeimai tai kainavo... Taip, vaikų teisių specialistai su mumis bendravo gražiai, bet juk tas bendravimas psichologiškai mums vis tiek buvo labai nemalonus.
Nuo pat pradžių ir mes, ir jie žinojome, kad jie mums jokios realios pagalbos suteikti negali, tiesiog tokie yra keisti naujieji mūsų įstatymai. Nereikia galvoti, kad jei vaikų nemušate, tai viskas jūsų šeimoje gerai – tarnybos gali prikibti ir prie kitų dalykų. Labiausiai man nepatiko tos medikės poelgis – nejaugi ji nesuprato, kiek vargo mūsų šeimai bus per jos skundą?“

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.