Originalus būdas aukoti vaikams prigijo Lietuvoje

2018 m. gruodžio 7 d. 16:29
Daugybė šeimų Lietuvoje gyvena visiškoje atskirtyje – tolimuose vienkiemiuose, kęsdami skurdą, nepriteklių ir šaltį, stokodami maisto bei rūbų. Tokioms šeimoms pagalbos ranką ištiesia nevyriausybinių organizacijų kuruojami dienos centrai. Jiems gyvuoti padeda paprastu ir originaliu aukojimo būdu gaunama parama, kurią skirti gali kiekvienas.
Daugiau nuotraukų (3)
Pernai gruodį bendrovė „Lidl Lietuva“ pasiūlė šalies gyventojams prisidėti prie paramos vaikų dienos centrams, grąžinant tarą parduotuvių taromatuose ir paaukojant už ją gaunamą depozitą. Per pirmuosius projekto metus Lietuvos gyventojai šiuo originaliu būdu vaikų dienos centrus kuruojančioms organizacijoms „Gelbėkit vaikus“, „Maltos ordino pagalbos tarnyba“ ir „Caritas“ paaukojo 19 tūkst. eurų, o „Lidl“ šią sumą padvigubino iki 38 tūkst. eurų. Iš jų 12,5 tūkst. eurų skyrė organizacijos „Gelbėkit vaikus“ dienos centrams.
„Gelbėkit vaikus“ vadovės Rasos Dičpetrienės teigimu, viena tokios sėkmės priežasčių yra paprastas aukojimo būdas, įtraukiantis daugelį šalies gyventojų.
„Nors Lietuvoje aukojimo tradicijos tik formuojasi, tačiau pastebime, kad dėmesys labiausiai nuskriaustai visuomenės daliai didėja. Svarbiausia, kad prie to prisideda net tik verslo atstovai, bet ir fiziniai asmenys“, – sako R. Dičpetrienė.
Valstybinio finansavimo neužtenka
Dienos centrai, norėdami pagelbėti vargingose šeimose gyvenantiems vaikams, susiduria su dideliais iššūkiais. Anot „Gelbėkit vaikus“ komunikacijos vadovės Gražinos Širvytės-Belafatti, vienas sunkiausių uždavinių – užtikrinti nuolatinį vaikų dienos centrų išlaikymą ir šios veiklos tęstinumą, kad būtų galima tesėti vaikams duotą pažadą ir jais pasirūpinti: „Iš valstybės gaunamas finansavimas yra visiškai minimalus, visoms dienos centro reikmėms jo tikrai nepakanka. Be to, ministerija finansavimą skiria tik tada, jei prie centro išlaikymo 10 proc. prisideda vietos savivaldybė arba pats dienos centras gali šią sumą padengti rėmėjų lėšomis. Deja, ne visos savivaldybės nori prisidėti“.
R. Dičpetrienė vardija, kad didžiąją dalį išlaidų sudaro komunaliniai vaikų dienos centrų mokesčiai, vaikų maitinimas ir darbuotojų atlyginimai. Pasak jos, išlaikyti vieną dienos centrą, tai tas pats kas išlaikyti 20-ties vaikų šeimą – kiekvienam iš jų reikia maisto, batų, ugdymo priemonių ir ypatingo auklėtojų dėmesio.
„Šiuo metu mūsų organizacija globoja 40 vaikų dienos centrų, tad galite įsivaizduoti, kiek maisto produktų, kanceliarijos ar psichologų valandų prireikia“, – teigia „Gelbėkit vaikus“ vadovė.
G. Širvytė-Belafatti džiaugiasi, kad tokie paramos projektai kaip „Lidl“ aukojimas dienos centrams per taromatus, užtikrina periodinę ilgalaikę pagalbą: „Tokia parama suteikia mums stabilumo ir leidžia lengviau planuoti išlaidas, už šias lėšas galime vaikams užtikrinti gausesnį kasdienį pietų maistą, nupirkti raštinės reikmenų, finansuoti kvalifikuotų specialistų pagalbą ir apmokėti komunalinius patarnavimus. Esame nuoširdžiai dėkingi kiekvienam, kuris prisideda“.
Vaikų dienos centras išgelbėjo daugiavaikę šeimą
Kalbėdama apie dienos centro svarbą sunkiau gyvenančioms šeimoms, R. Dičpetrienė prisimena šeimą su šešiais mažamečiais vaikais, kurių vienas buvo su negalia. „Iki šiol atsimenu tą vaizdą, kai pas juos atvykome – šeima gyveno atokiame kaime, nešildomoje troboje. Vaikų rankos sutinusios nuo šalčio, mama visiškai išsekusi, svėrė vos 40 kg, o medinis namas kiaurai perpučiamas vėjo, visiškai neizoliuotas, viduje mažiau nei 10 laipsnių šilumos. Supratome, kad jei nieko nedarysime, iš jų atims vaikus dėl tragiškų gyvenimo sąlygų“, – pasakoja R. Dičpetrienė.
Dienos centro darbuotojų dėka šią šeimą pavyko perkelti į miestelį, šiltą ir jaukų butą, suteikti jiems namus ir ramybę. Pasak organizacijos vadovės, iki tol vyras nevengdavo smurtauti, tačiau šeimą iškėlus iš vienkiemio baigėsi ir šios problemos: „Situacija neatpažįstamai pasikeitė. Vaikai ir mama įsitraukė į vaikų dienos centro veiklą, tėtis ėmė dirbti, šeima sustiprėjo ir fiziškai, ir emociškai. Iki šiol prisimename jų džiaugsmo ašaras prieš kelerius metus įsikėlus į naujus namus. Du Jurgitos ir Arūno sūnūs bei keturios drukros šiandien jau drąsiau gali svajoti apie ateitį“.
Visokeriopa pagalba vaikams ir tėvams
Vaikų dienos centrai, ypač mažuose miesteliuose, tampa pagrindiniu vaikų traukos ir kultūros centru, pagalbos ir gėrio, geresnio gyvenimo pagrindu. R. Dičpetrienės teigimu dienos centrai ne tik išmoko vaikus būtinųjų įgūdžių, bet ir suteikia stiprią psichologinę paramą, edukuoja tėvus ir saugo, kad vaikai nepatektų į vaikų namus.
Anot jos, didžiulį darbą čia daro ir pasiaukojančios, savo darbą ir vaikus labai mylinčios auklėtojos: „Šios moterys atiduoda visą savo gyvenimą dienos centro vaikams, yra net tokių, kurios augina jau po trečią vaikų kartą. Jei manęs kas paklausia ar Lietuvoje yra viltis, tai pirmiausia aš žiūriu į šias mokytojas – jų atsidavimas yra neįkainojamas ir tik jų dėka tiek šeimų ir vaikų Lietuvoje yra išgelbėta“.
Kita didžioji vaikų dienos centrų viltis yra Lietuvos žmonės. „Lidl Lietuva“ vykdomas paramos projektas, kviečiantis aukoti dienos centrams grąžinant užstatą už tarą „Lidl“ parduotuvėse esančiuose taromatuose, rodo, kad visuomenei rūpi sunkiai gyvenančių vaikų problemos ir jie savyje randa daug gerumo padėti likimo nuskriaustiems vaikams.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.