Pasaulyje žaibiškai išpopuliarėjusi nauja tradicija įleidžia šaknis ir Lietuvoje – socialiniuose tinkluose kuriasi grupės, kuriose dalinamasi idėjomis ir keliamos nuotraukos su namuose „išdykaujančiais“ nykštukais arba kalėdiniais elfais.
Nedidelis vaikiško veido nykštukas su ilgomis lanksčiomis kojomis bei rankomis lengvai įkomponuojamas į įvairiausias komiškas ir netikėtas situacijas su namų apyvokos daiktais, vaikų žaislais, drabužiais ar kalėdinėmis dekoracijomis.
Nykštukai krečia įvairias šunybes, pavyzdžiui, išspaudžia dantų pastą, prigniaužo ant grindų tualetinio popieriaus rutuliukų, pribarsto saldainių, pamaitina augintinį sausu maistu iš žaislinio ekskavatoriaus kaušo, matuojasi lėlių barbių drabužius, ant eglutės pridžiausto kojinių, netgi nuplaunamais dažais išpiešia miegančių vaikų veidus.
Jie gali ir atnešti mažų dovanėlių, patiekti pusryčius. Tokio kalėdinio žaidimo esmė – savotiška visų vaikų dievinamo slėpynių žaidimo versija. Mažieji atsibudę skuba ieškoti, ką tokio šią naktį iškrėtė nykštukas, o tėvai susiriesdami kikena į kumštį.
Nykštuko pokštais užsikrečia ne tik turintys mažų vaikų: tarp įkeltų nuotraukų rasime ir „tik suaugusiesiems“ skirtų vaizdų, kurie ne mažiau juokingi.
Ši linksma tradicija prasidėjo 2005 m. JAV išleidus knygutę vaikams „Elfas ant lentynos: Kalėdų tradicija“ („The Elf on the Shelf: A Christmas Tradition“), kuri buvo parduodama supakuota kartu su elfu – žaisliuku.
Knygutėje pasakojama apie tai, kaip elfai padeda Kalėdų seneliui stebėti, ar vaikai buvo geri. Jų intensyvios veiklos metas prasideda nuo Padėkos dienos (lapkričio pabaigoje) ir tęsiasi iki Kūčių.
Be abejo, pokštininko misijai gali tikti bet koks žaislinis nykštukas – svarbu pasitelkti fantaziją, galima net pasidaryti patiems.