„Textale“ kviečia tęsti tekstilės istorijas: ne tik renka, paruošia naudojimui, taiso ir persiuva surinktą tekstilę, tačiau ir organizuoja įvairius renginius, moko, kaip taupiau ir ilgiau naudoti savo turimus drabužius.
Didžioji dalis „Textale“ surinktų drabužių skiriama paramai daiktais. Vieni iš tokios paramos gavėjų – Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namai. Su šia įstaiga užsimezgusi draugystė įžiebė mintį padovanoti jų auklėtiniams smėlio terapijos kambarį.
Žaidimai smėlyje – būdas perteikti jausmus
„Textale“ komanda projektui sukūrė 30 vienetinių pirkinių maišelių, puoštų Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namų auklėtinių rankų siluetais ir kitokiais piešiniais. Dizainerė vaikų sukurtas aplikacijas panaudojo siūdama maišelių kišenes, kiekvienas maišelis gavo pavadinimą ir yra toks vienintelis. Pardavus visą gaminių kolekciją surinktos lėšos būtų panaudotos smėlio terapijos kambariui įrengti. Šių kūdikių namų psichologo Domanto Pauliaus Dragūno teigimu, vaikų žaidimai smėlio dėžėse gali atrodyti visiškai paprasti, tačiau jie skatina emocinį vaiko vystymąsi. Ypač ši terapija aktuali vaikams, turintiems vystymosi sutrikimus.
„Dėliodamas figūrėles smėlio dėžėje vaikas gali perteikti savo išgyvenimus, kuriuos, dėl dar tik besiformuojančios kalbos, kalbos raidos sutrikimų ar kitų veiksnių, sunku išreikšti žodžiais. Tai itin aktualu vaikams, augantiems Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, raidos sutrikimų turintiems vaikams čia lankantiems dienos centrus bei ateinantiems ankstyvosios reabilitacijos paslaugų, kadangi dauguma iš jų turi kalbos sutrikimų. Iš smėlio ir figūrėlių kuriami „paveikslai“ vaikui yra būdas perteikti savo vidinį pasaulį. Tokiu būdu mes galime jį geriau suprasti ir tai leidžia parinkti tinkamiausią terapiją tokiam vaikui“, – sakė D. P. Dragūnas. Jo teigimu, smėlio dėžės terapija taip pat skatina kūrybiškumą bei spontaniškumą. Žaidžiant smėlio dėžėje nėra išankstinių vertinimų, kas teisinga, o kas – ne, kas gerai, kas – blogai, todėl vaikai gali sau leisti laisvai ir spontaniškai kurti. Smėlis svarbus ir ugdant vaiko sensoriką: jis sukuria skirtingus sensorinius pojūčius, kurie svarbūs tiek ankstyvajai vaiko raidai, tiek atveriant galimybes eksperimentuoti su skirtingos faktūros smėliu.
Dažnai gali atrodyti, kad vaikai tiesiog kapstosi smėlio dėžėje, tačiau psichologas D. P. Dragūnas sako, jog vaikams tai nėra tiesiog pramoga: žaisdami jie mokosi, išmėgina įvairius elgesio bei bendravimo būdus, išreiškia emocijas, kurių įprastai negali išreikšti realiame gyvenime. Tuo pačiu jie gali jaustis saugūs, o saugumo jausmas leidžia vaikams laisviau reikštis ir greičiau pasiekti teigiamų pokyčių.
Ne dar viena dėvėtų rūbų parduotuvė
Socialinio verslo „Textale“ idėjos autorė ir įkūrėja Viktorija Nausėdienė teigė, jog svarbų vaidmenį organizacijos veiklose užima paramos daiktais paskirstymas socialiai pažeidžiamas grupes globojančioms organizacijoms.
„Taip pat ieškome galimybių įtraukti šiuos žmones į veiklas, kad galėtume patenkinti daugiau jų poreikių. Pažintis su Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namais, prasidėjusi nuo paramos daiktais, išsirutuliojo į tolimesnius bendradarbiavimo projektus, vienas tokių – padėti kūdikių namams įsirengti smėlio terapijos kambarį.
„Darbas su tekstile toms grupėms yra tarsi terapija. Šiuo atveju bendro kūrybinio proceso kartu su 3-5 metų vaikais metu gimė piešiniai, kurie papuošė mūsų siuvamus daugkartinio naudojimo maišelius iš tekstilės likučių. Juos pardavę finansiškai galėsime prisidėti prie pačių mažųjų kūrėjų poreikių tenkinimo“, – džiaugėsi V. Nausėdienė.
Socialinis verslas kartu su būriu idėją palaikančių entuziastų, dizainerių, ekovizionierių įsikūrė didelėje erdvėje Naujamiestyje (T. Ševčenkos g. 16i, Vilniuje), kur nuolat laukiami atsakingi vilniečiai, veikia antrinio dizaino dirbtuvės, vyksta renginiai, mokymai, netgi švenčiamos įvairios šventės, o į tekstilės skirstymo, paruošimo, taisymo ir perdarymo veiklas gali įsitraukti visi norintys, įskaitant pažeidžiamas visuomenės grupes.
„Telkdami bendruomenę, siekiame sukurti tvarią tekstilės resursų surinkimo, paruošimo ir panaudojimo grandinę. Raginame gyventojus pirkti naujus drabužius atsakingai, nešioti juos sumaniai, leistis į kūrybinius ieškojimus – juos taisyti ir atnaujinti, nekaupti nedėvimų daiktų spintose, verčiau pasidalinti. Dalis dovanotų drabužių antro šanso laukia „Textale“ parduotuvėlėje, taip prisidedant prie visos grandinės kūrimo ir išlaikymo, didžioji dalis nukreipiama paramai, o netinkami naudojimui tampa antrine žaliava kūrybinėms taisymo-atnaujinimo ir perdarymo dirbtuvėms. Labai svarbi „Textale“ veiklos sritis – vartotojų edukacija atsakingo stiliaus klausimais, siekiant, kad tokie milžiniški kiekiai nereikalingų drabužių apskritai neatsirastų mūsų spintose“, – sakė V. Nausėdienė.
Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose šiuo metu gyvena 25 be tėvų likę vaikai. Jų amžius – iki 7-erių metų. Visi jie turi tam tikrų raidos sutrikimų, todėl su mažyliais dirba medicinos psichologai, logopedai, kineziterapeutai, ergoterapeutai, masažuotojai, ugdymo pedagogai. Vaikai šioje įstaigoje gauna fizinę priežiūrą ir emocinę pagalbą.
Šie kūdikių namai taip pat palaiko aplinkai draugiško gyvenimo būdo idėją: patys augina daržoves savo kieme, naudoja žmonių suaukotus baldus ir daiktus, o kai nebereikia – juos perleidžia kitiems žmonėms.