Dabar, kai kone kiekvienuose namuose yra išmanieji telefonai ir planšetės, mažyliai jais žaisti dažnai pradeda anksčiau, nei kalbėti. Nauja studija skelbia, kad šie suaugusiųjų žaislai, visai netinkami vaikams, gali stabdyti vaiko kalbos raidą.
Tyrėjai tikisi, kad jų atliktas tyrimas paskatins tėvus imtis rimtų veiksmų ir jie neleis dar nekalbantiems mažyliams žaisti su šiais išmaniaisiais prietaisais bent iki vaikui sueis 18 mėnesių, rašo „Daily Mail“.
Pediatrų įspėjimai neveiksmingi
Toronto universiteto mokslininkai tyrė, kaip ekranus turintys išmanūs įrenginiai veikia vaiko kalbos raidą, kai jais tėvai leidžia naudotis itin ankstyvame amžiuje.
„Šie nešiojami prietaisai dabar yra visur. Pediatrai vis įspėja tėvus riboti vaikų laiką prie išmaniųjų prietaisų, tačiau jų įspėjimai yra daugiau bendrojo pobūdžio.
Šis mūsų tyrimas yra pirmasis tokio pobūdžio, kai tiriamas ryšys tarp vaikų išmaniųjų prietaisų naudojimo ir jų kalbos raidos“, − sakė vyriausioji tyrimo mokslinė bendradarbė Catherine Birken.
Tyrime dalyvavo 894 vaikai nuo šešių mėnesių iki dvejų metų. Būdami maždaug 18 mėnesių, šie vaikai, pasak jų tėvų, buvo žiūrėję į išmaniuosius prietaisus maždaug 28 minutes per dieną.
Lėtina vaikų kalbos raidą
Nustatyta, kad kuo labiau neišsivysčiusi buvo vaiko kalba, tuo daugiau laiko jis praleisdavo prie išmaniųjų prietaisų ekranų. Jie tiesiogiai susiję su vaiko kalbos raidos atsilikimu. 49 proc. tų vaikų, kurie prie ekranų praleisdavo 30 ir daugiau minučių, kalbos raida buvo sulėtėjusi.
Mokslininkai taip pat priėjo prie išvados, kad kiti vaikų bendravimo įgūdžiai – socialinis aktyvumas ir kūno kalba – su žiūrėjimu į ekranus neturi jokios sąsajos. Išmanieji ir planšetės jiems nekenkia.
Tyrėjai tikisi, kad jų studija padės ir Amerikos pediatrų akademijos rekomendacijoms, kuriose teigiama, kad vaikams iki 18 mėnesių nevertėtų laiko leisti prie ekranų. Vis dėlto mokslininkai, atlikę šį tyrimą, neslepia, kad šiam reiškiniui reikia ir išsamesnių studijų. Jie taip pat tikisi ištirti šių prietaisų naudojimo ankstyvoje vaikystėje žalą ilgojoje perspektyvoje.
Telefonai gali sukelti žvairumą
Be to, kitas tyrimas, kurį atliko Pietų Korėjos mokslininkai, skelbia, kad ilgai žiūrėdami į išmaniųjų telefonų ekranus vaikai itin kenkia savo akims. Ilgainiui jiems net gali išsivystyti žvairumas
Prie tokios išvados Seulo mokslininkai priėjo po to, kai ištyrė 12 vaikų nuo 7 iki 16 metų, kurie naudojosi išmaniaisiais telefonais nuo 4 iki 8 valandų per dieną.
Skelbiama, kad 9 iš 12 tyrime dalyvavusių vaikų medikai po dviejų mėnesių galėjo nustatyti akių ligų simptomus.