Vis dėlto šviesusis periodas ilgai netruko. Kai berniukui suėjo pusantrų metukų, Kristina ėmė įtarti, kad jos sūnus turi tam tikrų problemų, todėl nuskubėjo pas neurologą.
Ten moteris nebuvo paguosta. Medikė nevyniodama žodžių į vatą pasakė, kad berniukui bus skirtas neįgalumas, kurį nustatys Vaiko raidos centro (VRC) specialistai.
Tada Kristinai nebuvo paaiškinta, kas jos laukia ir su kokiomis problemomis susidurs. Kad Aleksiukas – autistas, ji sužinojo tik po pusmečio, nuvykusi į VRC.
Berniukas nereagavo į aplinką
Moteris prisiminė, kad labiausiai ją neramino negebėjimas iš sūnaus sulaukti tam tikrų reakcijų. „Būna, sakau jam kažką, klausiu, o jis į mane nereaguoja. Tai tam tikras, vadinamasis mentalinis atsijungimas. Tai mane ypač gąsdino.
Raidos centre buvo nustatytas autizmo spektro sutrikimas, tačiau jokios realios pagalbos nesulaukėme.
Išraše buvo pateikta, jog mums priklauso logopedų, ergoterapeutų, psichologų ir kitų specialistų konsultacijos, tačiau jų nesulaukėme.
Buvo skirta 10 logopedo konsultacijų per metus. Bet pagalvokite, tai yra mažiau nei mažai. Ką vaikas gali išmokti ir ar įmanoma tobulėti tokiu tempu?
Dar įdomus niuansas – kad patektume pas logopedą, eilėje laukėme tris mėnesius. Vaikas auga, vystosi, o patekti pas specialistą negalėjome“, – kalbėjo susirūpinusi mama.
Neatsistebi aplinkiniais
Vilnietė gana dažnai sulaukia replikų dėl netinkamo vaiko elgesio. Pasak jos, kartais žmonėms iš šalies atrodo, jog Aleksiukas – prastai išauklėtas, neklauso mamos.
Vis dėlto jie klysta – berniukas ignoruoja mamą, nekreipia dėmesio į prašymus ne dėl to, kad yra blogai išauklėtas, o dėl to, kad yra autistas ir visai kitaip mato jį supantį pasaulį.
Moteris pastebėjo, kad pastaruoju metu daugybės aplinkinių akys krypsta į ją ir jos šeimą. „Kai negaliu susitarti su vaiku ar jis krinta ištiktas isterijos ant žemės, aš nepuolu aiškinti, jog jis – autistas, tačiau žmonės skuba klausti, kas nutiko, kreivai žiūrėti.
Kai gaunu kokių nors pastabų, visada už jas padėkoju, o esant reikalui pasakau, kad savo problemas išsispręsime patys“, – aiškino Kristina ir pridūrė, kad dveji metai su šia diagnoze jai kartais primena kovą.
Su vaiku dirba specialistai
Aleksas daugiausiai laiko praleidžia su mama. Tėtis yra jūreivis, daugiausiai laiko praleidžia išplaukęs. Pasak Kristinos, taip yra todėl, kad kažkam būtina uždirbti pinigus, išlaikyti šeimą.
„Kiekvieną dieną vežioju sūnų į darželį, kuriame jis praleidžia kelias valandas. Vėliau laukia dienos centras.
Jame su vaiku dirba specialistai. Kartu su jais sudarome planą, ko reikėtų mokyti vaiką, todėl vėliau ir aš pati su juo galiu užsiimti.
Šiuo metu mokome jį skaičiuoti iki 20, pažinti raides.
Aleksui yra sunku, nes jis negali kalbėti. Kai nori ką nors pasakyti, naudojasi specialiomis kortelėmis arba gestais, kuriuos aš suprantu.
Vaiką reikia visada prižiūrėti. Jis yra kiek nerangus, gali nukristi lygioje vietoje. Taip pat nustatytas kalbos suvokimo sutrikimas.
Būna, kad keliolika kartų jam pakartoju tam tikrą žodį, tačiau jis kategoriškai atsisako jį atkartoti. Tai yra ne tik todėl, kad jis – itin užsispyręs, bet ir dėl to, kad visai kitaip mato pasaulį.
Jam ketveri – jis turi daug norų, tačiau negali jų išreikšti“, – su nerimu kalbėjo moteris.
Neįgalių vaikų tėvams atsirado viltis
Vis dėlto ji prisipažino, kad vienai auginti vaiką – gana sudėtinga. Jei moterį ištiktų tam tikra liga ar ji blogai pasijustų – kas tada prižiūrėtų ypatingų poreikių turintį keturmetį?
Tokia galimybė netrukus bus pasiekiama – nuo gegužės mėnesio Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose bus pradėtos teikti laikino atokvėpio paslaugos šeimoms, auginančioms negalią turinčius vaikus iki septynerių metų amžiaus.
Patyrusių specialistų komanda suteiks tėveliams galimybę palikti savo atžalas profesionalių darbuotojų rankose iki 6 mėnesių per metus.
Iki šiol centras neįgalius mažylius auginančioms šeimoms teikė dienos socialinės globos paslaugas, kurias ir lankė Kristinos sūnus Aleksiukas. Dabar šeimos nariai mažylį, kuriam reikalinga nuolatinė priežiūra ar globa, Sutrikusio vystymo kūdikių namuose galės palikti ilgesniam laikui – savaitei, mėnesiui ar pagal poreikį iki 6 mėnesių per metus.
Su vaikais socialinės globos centre dirbs patyrusių specialistų komanda – kineziterapeutas, masažuotojas, ergoterapeutas, logopedas, specialusis pedagogas, individualios priežiūros specialistas.
Vaikams su negalia bus užtikrinama kompleksinė pagalba su nuolatine specialistų priežiūra, įvertinami kiekvieno vaiko individualūs poreikiai, lavinami pažintiniai gebėjimai, ugdomi socialiniai įgūdžiai.
Vilniaus sutrikusio vystymosi kūdikių namuose įrengtas ir sensorinis kambarys, kuris naudojamas raidos, emocinių ir elgesio sutrikimų turintiems mažyliams. Įvairių pojūčių stimuliacija padeda vaikams kovoti su depresija, nuotaikų svyravimais, hiperaktyviu elgesiu, dėmesio koncentracijos stoka, autizmo spektro bruožais, įgimtais smegenų, regos sutrikimais, sutrikusiais motoriniais gebėjimais ir pan.