Keturmetei smogusi klausos negalia neatėmė visaverčio gyvenimo džiaugsmo

2017 m. balandžio 2 d. 18:59
Ketverių metų vaikai – itin imlūs pažinti pasaulį. Juos domina paukščių skleidžiami garsai, tolumoje aidinčios sirenos, girdimos dainos ar mamos sekamos pasakos. Vis dėlto ne kiekvienas vaikas gali džiaugtis galimybe girdėti.
Daugiau nuotraukų (53)
Vilniuje gyvenanti Merkelių šeima prisipažino, kad dukrytės Klaudijos klausos negalia smogė tada, kai jai tebuvo vos ketveri. Didelių įtarimų nesukėlęs ausies uždegimas peraugo į dalinį ausytės kurtumą, o vėliau ir radikalią operaciją, kurios metu buvo įstatytas kochlearinis implantas.
Ryžosi sudėtingai operacijai
Gitana Merkelienė kartu su vyru augina du vaikus – paauglį Kristupą ir devynmetę Klaudiją.
Antroji dukrytė pasaulį išvydo Jungtinėse Amerikos valstijose. Kai mergytei suėjo ketveri, jai prasidėjo ausytės uždegimas.
„Vidurinėje ausyje per ilgai užsilaikė skysčiai. Tai turėjo įtakos klausos suprastėjimui. Otitą lydėjo stiprūs skausmai.
Ji vartojo antibiotikus, gydėsi, tačiau situacija negerėjo, o klausos aparatas nebepadėjo.
Su vyru apsisprendėme ir ryžomės operacijai – kochlearinio implanto statymui. Tai į ausies sraigę įsuktas elektrodas, susijęs su nervine sistema“, – pasakojo viename prekybos centre dirbanti Gitana.
Kai apsisprendė, kad mergytei bus atliekama operacija, šeima grįžo į Lietuvą. Dabar dviejų vaikų mama prisimena, kad girdėjo nuolatines kalbas apie tai, kad Lietuvoje į žmones su negalia nekreipiamas dėmesys.
„Girdėjome daug gąsdinimų. Mums sakė, kad Lietuvoje žmogus yra nulis. Ypač tas, kuris yra su negalia“, – prasitarė moteris.
Po operacijos – sekinantis mokymasis
Vis dėlto šeima nepabūgo tokių kalbų ir dabar džiaugiasi atlikta sudėtinga operacija, po kurios devynmetė girdi, reaguoja į ją supančią aplinką.
Šiuo metu ji mokosi bendrojo lavinimo mokykloje, trečioje klasėje, yra labai meniška, imli. „Dukrytė dvejus metus lankė tautinius šokius, šiuo metu lanko modernųjį šokį, gimnastiką, yra skaitovų konkursų nugalėtoja. Mes gyvename itin aktyviai. Dažnai keliaujame, einame į žygius“, – džiaugėsi mama.
Vis dėlto, sudėtingiausiu periodu ji įvardija laiką po operacijos. „Visų pirma reikėjo sulaukti, kol ausytė po operacijos sugis. Vėliau mokėme Klaudiją pažinti pasaulį.
Implantas tiesiogiai susijęs su nervine sistema, todėl mums reikėjo jai aiškinti apie viską, kas ją supo.
Kai matydavo stalą, sakydavome jai, kad tai yra stalas. Jei matydavo rožinę spalvą, akcentuodavome tos spalvos pavadinimą, kad ji galvoje susietų spalvos pavadinimą su tam tikra spalva, o daiktus – su daiktų pavadinimais.
Laikas buvo labai sudėtingas, artėjo pirma klasė mokykloje, todėl turėjome intensyviai paruošti mergaitę, kad ši nebūtų prastesnė už kitus moksleivius. Rugsėjį į mokyklą ji nuėjo jau mokėdama jungti skiemenis į žodžius“, – prisiminė Gitana.
Kai pjūvis užgyja, kochlearinio implanto sistemą galima pradėti naudoti. Klausos specialistas sureguliuoja kalbos procesorių pagal vaiko poreikius ir tai vadinama „pirmuoju derinimu“.
Ypač padeda bendrystė
Dabar, kai sunkiausias periodas praeityje, Gitana džiaugiasi galėdama padėti ir kitoms šeimoms, kurių namuose auga kurtumo negalią turintys vaikai.
Kartu su Lietuvos šeimų, auginančių kurčius ir neprigirdinčius vaikus, bendrija „Pagava“ ji jau trečius metus organizuoja koncertą, kurio metu ragina aukoti žmones bei tokiu būdu surinkti pinigų klausos aparatams įsigyti.
„Kai susidūrėme su problemomis šeimoje, mums labai padėjo „Pagava“. Ji sujungia šeimas, kurios augina vaikus, turinčius klausos negalią.
Kai iškyla tokia bėda, atsiranda daugybė klausimų, į kuriuos imi ieškoti atsakymų.
Pajusti bendrystę ir suprasti, kad nesi su savo bėdomis vienas, labai svarbu“, – kalbėjo Gitana.
Nors ši negalia vizualiai nėra matoma, vis dėlto Klaudija, net ir po operacijos, turi problemų su klausa.
Viešuosiuose renginiuose arba vietose, kur yra daug triukšmo, jai sunku būti. Net pertraukų metu mokykloje ji pavargsta nuo nesibaigiančio triukšmo.
„Klaudiją labai saugau. Stengiuosi, kad ji visada gerai jaustųsi, kad niekas jos neužgautų ir neįžeistų. Man svarbu, kad aplinkiniai pastebėtų jos vertybes.
Yra įvairių žmonių – be rankų, be kojų ar nematančių, tačiau tai nėra kliūtis gyventi.
Džiaugiuosi, kad bent jau kol kas bendraklasiai su ja elgiasi draugiškai, dėl klausos negalios jos neišskiria“, – sakė mama.
Koncertas – klausos negalią turintiems vaikams paremti
Balandžio 2-ąją šv. Kazimiero bažnyčioje vyko labdaringas koncertas „Gyva mūsų žemė“. Jo metu jaunučių choras iš Vilniaus „Sietuvos“ progimnazijos atliko pasirodymą kurtumo negalią turintiems vaikams.
Susirinkusius svečius džiugino Gytis Mikalauskis, atlikęs imitacines dainas gestų kalba.
Bažnyčioje koncertavo ir garsi dainininkė Asta Pilypaitė.
Gitanos Merkelienės parašytas eiles deklamavo devynmetė Klaudija.
Renginio metu surinktos lėšos bus skiriamos klausos aparatams neprigirdintiems vaikams įsigyti.
***
Prisidėti prie tokių šeimų gerovės galite čia:
Sąskaitos numeris: LT37 7044 0600 0137 6541 AB SEB Bankas, banko kodas 70440

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.