Šešiametė be priežasties ima muštis – kaip to išvengti?

2017 m. kovo 28 d. 12:05
Atsako Paramos vaikams centro psichologė Erna Petkutė:
Daugiau nuotraukų (1)
Atsako Paramos vaikams centro psichologė Erna Petkutė:
Mes gamtoje arba bėgame arba puolame frustruojančiose situacijose.
Greičiausiai jums ir jūsų mergaitei, ir mums, nėra akivaizdu ir suprantama, kada ji įjungia tą taip nepageidaujamą „mušimo mygtuką“ – atrodo, kad ji mušasi be priežasties. Pastebėkite, kas paprastai atsitinka prieš jos reakciją – ar ji turi pasilikti viena darželyje, ar kas nors nepadavė jai rankos, ar ji nenori eiti miegoti arba praustis. Tik būnant drauge per laiką pastebėsite, kas ją sutrikdo. 1. Pasakykite jai dar prieš jos smūgį ar spyrį, kaip ji pasijuto – ar sutriko, ar išsigando, ar supyko, ar  kaip kitaip pasijuto.
2. Įvardinkite, kas galėjo sukelti jos reakciją – „tu supykai ir tau nepatiko, kad...“, tu išsigandai, nes nenorėjai  eiti pas gydytoją...“, „pasakyk, kas tau atsitiko...“,  ar kitą jūsų pastebėtą priežastį.
3. Pasiūlykite išeitį – „prašau sustoti ir pasakyti“, arba „prašau nustoti mušti ir paduoti ranką“ arba „mes šiandien nežadėjome eiti į kiną, bet nueisime X-dienį“.
4. Pagirkite, kad ji sustojo, kad pasakė žodžiais, kad kartais galima būti nusiminus ir supykus.
5. Svarbiausia, išsiugdykite įprotį  kelis  ar keliasdešimt kartų per dieną pasakyti savo įdukrai, kad ją mylite – darykite tai  visose kitose nekonfliktinėse  situacijose.
Tikimės, kad po 1-3 savaičių treniruočių jums pavyks sureguliuoti santykius.
Specialisto atsakymas suformuluotas remiantis trumpa informacija, kuri yra pateikta skaitytojų laiške. Jei vaiko elgesys ir savijauta kelia daugiau klausimų, rekomenduojama kreiptis dėl išsamesnio psichologo įvertinimo ir rekomendacijų.
***
Jeigu susiduriate su auklėjimo problemomis, sunkiai susitvarkote su vaikais – tai nereiškia, kad esate blogi tėvai. Jau vien tai, kad atsivertėte šį straipsnį, reiškia, jog nemanote, kad rykštė, pakeltas balsas ar grasinimas yra patys tinkamiausi vaikų auklėjimo būdai. Tačiau auklėjime būna situacijų, kai be specialių žinių sunku priimti tinkamą sprendimą ar pasirinkti priemonę.
Kviečiame nelaukti, kol problemos įsisenės – pasikonsultuokite su Paramos vaikams centro specialistais, užduodami anoniminį klausimą portale lrytas.lt, įrašę jį į projekto „Auginu be rykštės“ skydelį (jį rasite po šiuo straipsniu).
Specialistų atsakymai ir patarimai pasirodys rubrikoje „Vaikai“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.