Sūnus „negirdi“, kol ant jo neužrėki – kaip susikalbėti?

2017 m. kovo 7 d. 12:41
Tikrai kartais vaikai „negirdi“ tėvų prašymų ar paliepimų. Taip nutinka todėl, kad kartais vaikai būna labai įsitraukę ir susikoncentravę į veiklą, kuria tuo metu užsiima, kartais vaikai būna pavargę ir tiesiog nebenori nieko daugiau imtis, kartais vaikams nėra malonūs mūsų paliepimai ir todėl jie jiems priešinasi. Svarbiausia prisiminti, kad nei vienas vaikas nenori tėvų kantrybės bandyti tyčia.
Daugiau nuotraukų (1)
Atsako Paramos vaikams centro vadovė, psichologė Aušra Kurienė:
Tikrai kartais vaikai „negirdi“ tėvų prašymų ar paliepimų. Taip nutinka todėl, kad kartais vaikai būna labai įsitraukę ir susikoncentravę į veiklą, kuria tuo metu užsiima, kartais vaikai būna pavargę ir tiesiog nebenori nieko daugiau imtis, kartais vaikams nėra malonūs mūsų paliepimai ir todėl jie jiems priešinasi. Svarbiausia prisiminti, kad nei vienas vaikas nenori tėvų kantrybės bandyti tyčia.
Siekdami, kad vaikas klausytų nurodymų, išbandykite keletą pasiūlymų:
1. Prieš ką nors liepdami ar prašydami įsitikinkite, kad vaikas nukreipė savo dėmesį į Jus. Pasakykite pvz., „Paklausyk dabar manęs“, arba pakvieskite vaiką prieiti, arba prieikite patys, atsitūpkite taip, kad Jūsų ir vaiko akys būtų viename lygyje, paimkite vaiką už rankos, įsitikinkite, kad sutelkėte vaiko dėmesį ir jis tikrai Jus girdi.
2. Atidžiai stebėkite savo kalbą, ar duodami nurodymai vaikui yra suprantami ir įvykdomi. Pvz., prašymas paskubėti rengiantis nėra tikslus, vaikas galbūt viduje jaučiasi darantis ką nors skubiau, tačiau neaišku koks yra Jūsų pageidavimas. Geriau būtų pasakyti konkrečiau, pvz.: „Turime tik penkias minutes, kad apsiautum batus“.
3. Duokite vieną nurodymą vienu metu, kad būtumėte tikri, jog vaikas pakluso. Nesakykite, pavyzdžiui, susirink žaislus ir nusiplauk rankas. Didelė tikimybė, kad vaikas įvykdys tik kurį nors vieną, nes kas nors išblaškys jo dėmesį. Jei norime, kad vaikas padarytų keletą dalykų, padėkime jam įsiminti jų seką. Pasakykime: „Dabar turėsi padaryti tris dalykus….“
4. Įsitikinkite, kad vaikas suprato, ką turi padaryti, paprašykite jo pasakyti, ką jis turi padaryti, patikslinkite, jei klysta.
5. Duokite laiko vaikui pradėti įgyvendinti nurodymą. Palaukite keletą sekundžių, kad vaikas galėtų „persijungti“ nuo veiklos, kurią vykdė tuo metu, kai Jūs kažko jo paprašėte. 6. Jei turite rūpesčių su „negirdėjimu“, nenaudokite prašymo ar pasiūlymo, „gal tu galėtum...“ arba „norėčiau, kad…“, nes tai leidžia vaikui galvoti, kad jis turi pasirinkimą padaryti ko prašomas arba ne. Tiesiog paprastai pasakykite – „dabar pradėk tvarkyti žaislus“ arba „nusiplauk rankas ateidamas valgyti“.
O svarbiausia – išlaikykite pagarbų ir ramų toną, padėkite vaikui įvykdyti nurodymą po pirmo ar vėliausiai antro pakartojimo, pamatykite ir įvertinkite pastangas, pagirkite, kad jam pavyko. Kantriai ir nuosekliai padėkite vaikui būti sėkmingam.
Specialisto atsakymas suformuluotas remiantis trumpa informacija, kuri yra pateikta skaitytojų laiške. Jei vaiko elgesys ir savijauta kelia daugiau klausimų, rekomenduojama kreiptis dėl išsamesnio psichologo įvertinimo ir rekomendacijų.
***
Jeigu susiduriate su auklėjimo problemomis, sunkiai susitvarkote su vaikais – tai nereiškia, kad esate blogi tėvai. Jau vien tai, kad atsivertėte šį straipsnį, reiškia, jog nemanote, kad rykštė, pakeltas balsas ar grasinimas yra patys tinkamiausi vaikų auklėjimo būdai. Tačiau auklėjime būna situacijų, kai be specialių žinių sunku priimti tinkamą sprendimą ar pasirinkti priemonę.
Kviečiame nelaukti, kol problemos įsisenės – pasikonsultuokite su Paramos vaikams centro specialistais, užduodami anoniminį klausimą portale lrytas.lt, įrašę jį į projekto „Auginu be rykštės“ skydelį (jį rasite po šiuo straipsniu).
Specialistų atsakymai ir patarimai pasirodys rubrikoje „Vaikai“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.