Jaudinančios išpažintys: kokį gyvenimą patiria vaikai, kurių tėvai – alkoholikai?

2017 m. vasario 10 d. 10:06
[[ge:lrytas:lrytas:335744]]
Daugiau nuotraukų (15)
Vasario 10 d. Lietuvoje pradedama minėti Alkoholikų vaikų savaitė, skirta atkreipti dėmesį į vaikus, augančius su alkoholio problemomis susiduriančiose šeimose, bei jų išgyvenamus sunkumus.
Vienas iš pagalbos jiems būdų – paskatinimas užsiimti malonia veikla, kuri leidžia atsipalaiduoti, ištrūkti iš nesaugios aplinkos, stiprina pasitikėjimą.
Girtaujantys tėvai paliko randus
Alkoholikų šeimoje užaugę menininkai Remigijus ir Algirdas Gataveckai atviri – jų elgseną ir psichologinę raidą nulėmė tai, kad jie augo su alkoholį vartojančiais tėvais.
Vienas iš brolių dvynių Remigijus tvirtino, kad po vienu stogu gyvenantys ir nuolat su didele draugija geriantys tėvai ir jų draugai paliko neišdildomus prisiminimus ir randus širdyje.
Menininkas iki šiol negali suvokti, kodėl kaimynai, gyvendami už sienos, likdavo abejingi girdimam triukšmui ir muštynėms. „Mano tėvas mušdavo mamą. Mūsų neliesdavo, tačiau smurtas mūsų aplinkoje buvo kasdienybė.
Pastebėjau, kad kaimynai policiją kviesdavo nebent tuo atveju, kai patys jausdavosi nesaugiai. Dėl mūsų ramybės jie niekada neeikvodavo savo laiko.
Po vieno interviu, kurio metu papasakojau apie skaudžią vaikystę, man parašė buvusi mano kaimynė, kuri prisipažino girdėjusi triukšmą, muštynes ir mūsų verksmą, tačiau nieko nedarydavusi. Labai skaudu, kai kaimynai, kurie yra arčiausiai, vaikus palieka beviltiškoje situacijoje“, – kalbėjo Remigijus.
Žurnalistė sapnuoja apsvaigusius tėvus
Jam antrino „Lietuvos ryto“ televizijos žurnalistė Daiva Žeimytė, kuri vaikystėje matė geriančius tėvus. „Mano tėvai mirę, tačiau tai, ką matydavau vaikystėje, atmintyje išliko iki šių dienų. Nors buvo ir smagių, ir gražių akimirkų su tėvais, tačiau labiausiai į atmintį įsirėžusios tos dienos, kai namuose buvo vartojamas alkoholis.
Aš net dabar, kai sapnuoju savo tėvus, regiu juos apsvaigusius. Tai ne todėl, kad jie visada buvo apsvaigę nuo alkoholio, bet todėl, kad man, kaip vaikui, tai itin stipriai įsirėžė į atmintį“, – kalbėjo garsi žurnalistė.
Moteris įsitikinusi, kad alkoholis nėra išeitis iš jokios situacijos – net tokios, kuri gali atrodyti kritinė. „Alkoholizmas – tai ritimasis į dugną ir traukimas žemyn savų vaikų. Esu įsitikinusi, kad kiekvienas, kuris augina vaikus, nori, kad jie užaugtų atsakingi, todėl būtina nuo pat mažų dienų pasirūpinti saugia aplinka“, – kalbėjo žurnalistė. 
Ji tvirtino vaikystėje ne kartą patyrusi gėdą dėl to, kad mokyklos draugai pamatydavo nuo alkoholio apsvaigusį vieną iš Daivos artimiausių žmonių. 
„Tai vieni nesmagiausių vaikystės išgyvenimų. Alkoholio aplinkoje buvo. Nors, iš tiesų, apie tai gėda ir nesmagu kalbėti, bet yra taip, kaip yra. Gerai prisimenu patyčias mokykloje, nes vaikai pamatydavo kažką iš mano artimųjų išgėrusį“, – tvirtino D.Žeimytė. 
Nėra saugių alkoholio dozių
Iki šiol priimta švenčių metu vaikams pasiūlyti paragauti alkoholinio gėrimo ir net tvirtinama, kad tai tikrai nepakenks.
Vis dėlto Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento Dierktoriaus pavaduotoja Gražina Belian įsitikinusi, kad toks požiūris – neteisingas, o saugių alkoholio dozių vaikams tiesiog nėra.
„Nereikia galvoti, kad aplaižyti taurę vaikui tikrai nepakenks. Nėra jokio saugaus alkoholio vartojimo kiekio vaikams.
Net ir pačios nekalčiausios šventės su vaikais, kurių metu vartojamas alkoholis, vaikus užprogramuoja suvokimui, jog tai – tinkamas būdas švęsti ar linksmintis.
Lygiai taip pat ir su vaikišku šampanu – jis nuo pat vaikystės formuoja ydingus įpročius“, – kalbėjo G.Belian.
Pagalba vaikams – vasaros stovyklos
Specialistų teigimu, suaugusiųjų pasilinksminimai, kurių metu vartojamas alkoholis, turi įtakos šeimoje augančiam vaikui – jo emocijoms, raidai ir ateičiai.
Vienas iš pagalbos jiems būdų – paskatinimas užsiimti malonia veikla, kuri leidžia atsipalaiduoti, ištrūkti iš nesaugios aplinkos, stiprina pasitikėjimą.
Tokiose šeimose augančių vaikų poilsiui „Mentor Lietuva“ vasaros stovyklose gali paaukoti kiekvienas, vasario 10–16 d. „Charlie Pizza“ restoranuose Vilniuje įsigijęs akcijos desertą – amerikietišką trapųjį obuolių pyragą.
Norintys atkreipti dėmesį į alkoholio problemų turinčiose šeimose augančių vaikų sunkumus taip pat kviečiami dalyvauti akcijos žaidime socialiniuose tinkluose, žymimame grotažyme #saldesnisgyvenimas.
Psichologė: vaikai slepia šią problemą
Vilniaus priklausomybių centro psichologė Jurgita Narmontienė pabrėžė, jog priklausomybė nuo alkoholio paveikia visą šeimos sistemą.
„Ji adaptuojasi prie problemos ir jos nariai deda daug pastangų, kad ji būtų slepiama, pagrindinėmis taisyklėmis tampa: nekalbėk, nepasitikėk, nejausk. Jos padeda palaikyti „normalios“ šeimos iliuziją.
Paprastai tokiose šeimose augantys vaikai būna gana uždari, turi žemą savivertės jausmą, išgyvena intensyvius gėdos, kaltės jausmus, nerimą, baimę, jaučiasi labai nesaugiai, vengia kalbėtis apie save, jausmus ir šeimą su draugais ar mokykloje, kviestis draugus į svečius, kitaip tariant – slepia šią problemą“, – sako su priklausomais asmenimis ir jų šeimos nariais dirbanti psichologė.
Kaip padėti alkoholio problemų turinčiose šeimose augantiems vaikams:
Paskatinti vaiką apie savo santykius su draugais ar šeimos nariais kalbėti su kuo nors, kuo gali pasitikėti: draugu, mokytoju, būrelio vadovu, kaimynu ar kt.;
Patarti vaikui užsiimti laisvalaikiu, kuris jai/jam priimtinas, malonus: lankyti sporto būrelius, dienos centrus, dalyvauti meno kolektyvų veikloje;
Įkvėpti skaityti knygas, domėtis rūpimomis temomis;
Priminti, kad, iškilus sunkumams, visuomet galima paskambinti į „Vaikų liniją“, tel. 116 111, ar „Jaunimo liniją“, tel. 8 800 28888;
Padrąsinti kreiptis į specialistus: pedagogines psichologines tarnybas, priklausomybės ligų centrus, psichikos sveikatos centrus (www.vpsc.lt);
Įsitraukti į savanorišką veiklą, dalyvauti mentorystės programose (www.mentor.lt, „Big Brothers Big Sisters“, programa www.pvc.lt) ir taip tapti vaikų, turinčių sunkumų šeimoje, draugu;
Įtarus, kad vaikas girtaujančioje šeimoje patiria smurtą, nedelsiant skambinti bendruoju pagalbos telefonu 112.
Svarbiausios žinutės, kurias reikėtų perduoti vaikui:
Tu nesi vienišas
Tu nesi atsakingas už tėvų girtavimą
Tu nesi tėvų girtavimo priežastis ir tu negali to kontroliuoti
Tu nesi atsakingas už tėvų elgesį
Yra žmonės, kurie gali tau padėti
Kur pagalbos gali kreiptis alkoholio problemų turinčiose šeimose užaugę žmonės:
„Al-anon“ – alkoholizmu sergančių žmonių artimųjų ir draugų bendrija (www.al-anon.lt)
„Al-Ateen“ – jaunų žmonių, paauglių, kurių gyvenimą paveikė nors vieno iš tėvų ar kitų artimų žmonių alkoholizmas
SAV – Suaugusių alkoholikų vaikų bendrija (www.suaugevaikai.com)
AA – anoniminių alkoholikų bendruomenė (www.aalietuvoje.org)

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.