Naujausios vardų tendencijos: anekdotai virsta realybe

2016 m. gruodžio 28 d. 17:00
Sugalvoti netrukus gimsiančiam vaikui vardą – nemenka užduotis. Gana dažnai tėvai suka galvą, norėdami išrinkti įdomų, negirdėtą arba, atvirkščiai, itin tradicinį vardą, kuris primintų protėvius.
Daugiau nuotraukų (1)
Vilniaus civilinės metrikacijos skyriaus vadovė Ilona Jurgutienė pastebėjo, kad tarp tradicinių vardų vis dažniau vietą randa vardai iš televizijos serialų.
Šis teiginys itin primena anekdotinę situaciją: 
„Mamyte, ar mėgdavai žiūrėti serialus?“
„Ne, Izaura, serialų žiūrėti nemėgstu.“ 
Šiemet registruoti mergaičių vardai Meda ir Milana tik patvirtina šį faktą – pasak pašnekovės, patys šių mergaičių tėvai prisipažino, jog suteikti tokius vardus paskatino rodomas didelio žiūrimumo sulaukęs televizijos serialas „Moterys meluoja geriau“.  Atrodo, kad komiška situacija, kai tėvai vaikams vardus duoda dėl mėgstamo televizijos serialo herojaus, virsta realybe. 
Populiariausių berniukų vardai – hebrajiški
Ekspertai pastebi, jog šalyje vyrauja tam tikros mergaičių ir berniukų vardų tendencijos, – jau kurį laiką tėvai vaikams duoda lengvai įsimenamus ir trumpus vardus.
Naujausiais ir dar niekur neskelbtais Registrų centro duomenimis, populiariausių berniukų, gimusių nuo 2016-06-30 iki 2016-12-20, vardų sąraše dominuoja hebrajiški Mato, Jokūbo vardai bei lotynų kilmės vardas Lukas. Kiekvienu iš jų berniukai buvo pavadinti daugiau nei 170 kartų, skaičiuojant visos Lietuvos mastu.
Lotynų kilmės Dominykas ir hebrajiški Nojus bei Benas – antroje vietoje pagal populiarumą. Antrąjį 2016-ųjų pusmetį užregistruota daugiau nei 130 kiekvieno šių vardų.
Dešimtuke tvirtų pozicijų laikosi ir kelerius metus populiarūs buvę Augusto, Domo ir Domanto vardai. Kiekvieno iš jų visoje šalyje užregistruoja šiek tiek per 100.
Mergaičių vardai – lietuvių ir lotynų kilmės
Pastarojo pusmečio mergaičių vardų dešimtuke – keli netikėtumai, tačiau tendencijos nėra iš esmės pakitusios.
Populiariausi išlieka lietuvių kilmės vardas Liepa, lotyniškas Emilijos bei lietuviškasis Gabijos vardas. Būtent šiuo vardu buvo vadinama senovės lietuvių ugnies deivė.
Kiekvienas iš jų registruotas daugiau nei 110 kartų. Itin dažni, kaip ir pirmąjį metų pusmetį, išlieka Austėjos ir Amelijos vardai. Pastarasis, beje, iš populiariausių vardų dešimtuko yra vienintelis germanų kilmės.
Paskutinėse dešimtuko vietose – populiarumo neprarandantys lotyniškas Kamilės bei hebrajų kilmės Ievos bei Rugilės (liet.) vardai. Kiekvienu iš jų buvo pavadinta daugiau nei 100 naujagimių.
Atkreiptinas dėmesys, jog iš populiariausių mergaičių vardų dešimtuko iškrito Sofijos, Ugnės ir Lukos vardai. Iš berniukų – Kajus ir Emilis.
Stebina tėvų komentarai apie vardus
Vilniaus miesto civilinės metrikacijos skyriaus vedėja I.Jurgutienė sakė, kad didžiausią įspūdį vardus registravusiems darbuotojams pastarąjį pusmetį paliko vardai Makeda, Eteris ir Titanas. 
Patys tėvai retai pasakoja vaikų vardų atsiradimo istorijas, išskyrus atvejus, kai darbuotojos pačios pasidomi, kaip buvo sugalvotas atitinkamas vardas. 
Pasiteiravus, kokia vardo davimo istorija pastarąjį pusmetį įsiminė labiausiai, pašnekovė šyptelėjo. „Įsimintiniausia istorija vienai darbuotojai buvo dėl vardo Eteris. Tėvo komentaras buvo toks: „Koks vaikas, toks ir vardas.“ 
Tikėkimės, kad tai buvo  tik juokas“, – šyptelėjo I.Jurgutienė. 
Ar yra buvę situacijų, kai darbuotojai siūlo tėveliams keisti sugalvotą vardą dėl tam tikrų priežasčių – neaiškumo, retumo ar vardo su neigiama prasme? 
Pašnekovė paaiškino, jog tokiais atvejais darbuotojai tiesiog perklausia, ar tikrai norima suteikti būtent tokį vardą: „Persigalvoti dėl vardo siūlome tik tais atvejais, kai suteikiamas netaisyklingas vardas, rašomas ne pagal lietuvių kalbos taisykles.“
Suteikia serialų herojų vardus
I.Jurgutienė pastebėjo, kad kai vienas iš tėvų – užsienietis, šeima renkasi vaikams duoti užsienietišką arba dvigubą vardą, kurį sudaro ir lietuviškas, ir užsienietiškas. 
Tiesa, ji atkreipė dėmesį į dvigubų vardų tendenciją. „Jie nėra populiarūs. Tokie vardai dažniausiai suteikiami mergaitėms. Dvigubi vardai duodami tais atvejais, kai tėvai negali apsispręsti dėl vieno vardo arba vienas iš tėvų yra užsienietis.
Pasitaiko, nors retokai, kad tėvai nori kartu įteisinti ir senelio arba prosenelio vardą.“
Šiais metais, pasak I.Jurgutienės, pastebima, kad vardai buvo suteikiami iš serialo „Moterys meluoja geriau“. Tokie vardai – Meda ir Milana. Šį faktą Civilinės metrikacijos skyriaus darbuotojams esą patvirtino patys tėvai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.