Diana nuo pat Kajaus gimimo jautė, kad jos sūnus – kitoks, tačiau prireikė daugiau nei trejų metų, kad medikai pagaliau nustatytų diagnozę.
Kai tai įvyko, moteris vylėsi, kad jos sūnelis galės lankyti darželį ir sėkmingai socializuotis. Tačiau darželyje „Gandriukas“ į vaiką nebuvo kreipiamas dėmesys – auklėtoja pareiškė neturinti laiko dirbti su vaiku, kuris turi specialiųjų poreikių.
Medikai neigė galimus sutrikimus
Po sunkaus ir komplikuoto gimdymo pasaulį išvydęs Kajus gerokai skyrėsi nuo kitų vaikų. „Beveik metus jis normaliai nemiegojo. Jei kitoms mamoms pakanka vaikus šiek tiek pasupti, kad šie užmigtų, tai mano vaiką nuolat reikėdavo migdyti šokinėjant ant gimnastikos kamuolio.
Jis nemezgė kontakto su kitais žmonėmis. Jo mityba buvo labai prasta. Iki dabar negalime važiuoti ilsėtis prie jūros ar ežero, nes jis bijo didelių vandens telkinių. Jį gąsdina ir kelionės automobiliu.
Jis nuo pat mažens mašinėles statydavo į eilutę, o paėmęs žaislus žiūrėdavo ne į visumą, bet į atskirą detalę.
Gydytojams ne kartą sakiau, kad mano vaikas kitoks, kad reikėtų jį patikrinti, tačiau mane nuolat ramindavo. Medikai sakydavo, kad esu jauna mama, todėl man trūksta patirties. Man tvirtino, kad normalu, jog berniukai ima vėliau šnekėti arba elgiasi kitaip.
Nors nei mano, nei vyro giminėje nėra buvę autistų arba kitokių vaikų, vis dėlto jaučiau, kad kažkas negerai.
Negalėjau nurimti. Tik tada, kai sūneliui suėjo treji ir mano vyras poliklinikoje neapsikentęs pakėlė balsą, gavome siuntimą į Santariškes. Ten neurologė nustatė, kad įtariamas įvairiapusis sutrikimas, o šių metų kovo mėnesį Druskininkuose buvo patvirtinta autizmo diagnozė“, – pasakojo vilnietė.
Darželyje – abejingumo skraistė
Diana atvira – ji labai laukė, kada pagaliau pavyks gauti vietą darželyje. Tai pavyko padaryti, kai Kajui buvo daugiau nei treji. Ji tikėjosi, kad buvimas su vaikais naujoje aplinkoje padės sūnui, tačiau darželyje „Gandriukas“ prasidėjo dar viena istorija, apie kurią moteris negali ramiai kalbėti.
Kai tik Kajus ėmė lankyti darželį, mama administracijai ir auklėtojai pasakė, kad sūnus – autistas. Jau tą pačią dieną moteris prisiklausė daugybės replikų iš auklėtojos apie tai, kad ji nesugebės susitvarkyti su vaiku, kuris turi specialiųjų porekių.
„Darželio auklėtoja buvo abejinga – sakė, kad tokie vaikai riaumoja, atrajoja, kandžiojasi, žaloja save. Tiesa, tą pirmąją dieną vaikas darželyje buvo paliktas vos pusvalandžiui ir visą laiką ramiai vienas žaidė.
Ar normalu, kad auklėtoja tvirtina, jog vaikas sukelia problemų ir ji nemokanti su tokiu tvarkytis?
Juk mes mokame didžiulius mokesčius. Aš esu grimerė, mano vyras – įmonės direktorius, sukūręs daugybę darbo vietų. Tad kodėl mūsų vaikas negauna to, kas jam priklauso?
Tiesa, viskas pasikeitė vieną rytą, kai reikėjo užpildyti dokumentus apie darbovietes. Įrašiau, kad mano vyras – vienos įmonės direktorius, o mano darbdavys – TV laidų prodiuseris Kristupas Krivickas.
Iki tol auklėtoja buvo įsitikinusi, kad aš esu bedarbė. Pamačiusi, kad abu esame dirbantys, o ne asocialūs asmenys, ji ėmė švelninti balso toną ir savo elgesį. Koktu – pasirodo, jeigu nedirbi viešesnio darbo, tavęs tiesiog negerbs“, – piktinosi D.Kravčukienė.
Mamai skaudu, kad Kajus nebuvo priimtas į vasaros grupę, todėl dabar laiką turi leisti namuose. Jai tada buvo pasakyta, kad vaiką galima vesti, tačiau auklėtoja neturės laiko ir galimybių jį prižiūrėti.
Neizoliuos vaiko nuo pasaulio
Apie ketverių sūnų Diana galėtų kalbėti valandų valandas. Na tai kas, kad berniukas namuose nuolat ką nors sudaužo ar sulaužo, jis Dianai – pats nuostabiausias. Ji nesupranta, kodėl turėtų Kajų slėpti ar izoliuoti nuo pasaulio.
„Taip, kantrybės reikia gerokai daugiau. Kartais reikia 100 kartų pakartoti, kad jis suprastų tam tikrus dalykus, tačiau su didele meile viskas yra įmanoma.
Kajus labai talentingas. Jis labai gražiai tapo, mes net planuojame surengti jo darbų parodą ir prisidėti prie kitų autistų gerovės.
Taip pat mano sūnus turi didžiulius sportinius gabumus, yra muzikalus, puikiai piešia, kalba angliškai.
Į savo sūnų investuojame viską, ką tik įmanoma. Ką dabar daryti, kad jis toks gimė? Pasmerkti ir nurašyti? To nebus“, – glostydama Kajaus galvelę ryžtingai kalbėjo mama.
Darželio direktorė: „Įvyko nesusikalbėjimas“
Vaikų darželio „Gandriukas“ direktorė Edita Nemeikšienė tvirtino, kad tarp Kajaus tėvų ir darželio administracijos įvyko paprasčiausias nesusikalbėjimas.
„Abejingumo tikrai nebuvo. Buvo nežinomybės. Patys tėvai prieš leisdami Kajų į darželį buvo ką tik sužinoję apie sutrikusią berniuko raidą.
Mes patys tada nukreipėme juos į raidos centrą, kuriame tėvai gavo nemažai informacijos.
Mano ir auklėtojos manymu, Kajus labai gerai jautėsi darželyje. Esu kalbėjusi su mama, klausiau, ar ji nesvarstė galimybės leisti vaiko į specialiųjų poreikių darželį, tačiau ji teigė norinti, kad Kajus augtų tarp sveikų vaikų.
Esu visiškai rami dėl Kajaus auklėtojos Ritos. Ji yra patyrusi pedagogė, labai gera ir sąžininga. Ji yra labai didelė pedantė.
Tikriausiai tarp mamos ir auklėtojos įvyko nesusikalbėjimas. Esu kalbėjusi su pačia mama, mes matėme, kad Kajus gerai jaučiasi darželyje, jis ten niekada neverkė“, – dėstė direktorė.
Ar gali būti taip, kad Kajus į vasaros grupę buvo nepriimtas todėl, kad ten nebūtų kam jį prižiūrėti? „Netiesa! Mama ne taip suprato. Man labai keista, kad ji kreipėsi ne į mane, o į jus. Jei yra problema, turime susėsti ir ją spręsti. Tai buvo nesusikalbėjimas tarp pedagogo ir mamos.
Vasaros laikotarpiu grupės yra sujungiamos pagal panašų vaikų amžių, nes pedagogai išeina atostogų. Kajus gali ateiti ir jam niekas nedraus to daryti.
Šis vaikas mums niekada nekėlė problemų. Jis yra labai geras“, – kaltinimus atrėmė E.Nemeikšienė.
Po publikacijos vaikų darželio direktorė Kajaus tėveliams pranešė, kad nuo rudens berniukui bus sudarytos pačios geriausios sąlygos.
Čia jo lauks jam pritaikytos mokymosi bei žaidimo priemonės, jam bus skiriamas ypatingas dėmesys. Administracija apgailestavo dėl įvykusio nesusikalbėjimo ir pažadėjo, kad tai, kas buvo praeityje, nepasikartos.