– Kokių prietarų laikydavosi nėščiosios? – paklausiau R.Šaknienės.
– Gimdymų būdavo labai daug: viena moteris gimdydavo 15 ar net 25 kartus, tačiau ne visi kūdikiai gyvendavo, nes siautė ligos, nebuvo tinkamos priežiūros. Todėl anuomet nėštumas būdavo apgaubtas prietarų – ką daryti ir ko ne, kad viskas susiklostytų sklandžiai.
Apie nėštumą žinodavo tik patys artimiausi. „O, žiūrėk, jau ir vaiko susilaukė“, – stebėdavosi gimdyvės kaimynės, kurios nė neįtardavo apie gerai užmaskuotą nėštumą.
Nėščioji iš anksto neruošdavo kraitelio, kad neprišauktų nelaimės. O prieš pat gimdymą buvo laikomasi tradicijos nesiūti būsimam vaikui rūbų iš naujos medžiagos. Naujagimiui drabužėliai būdavo siuvami iš nešiotų paklodžių. Tai būdavo ir ekonomiška, ir patogu. Juk namie austa drobė – kieta, o pirktinė – brangoka, ne kiekviena galėjo įpirkti. Ant dėvėtos drobės kūdikiui būdavo minkščiau gulėti.
– Kada būdavo galima pasakyti apie būsimą šeimos pagausėjimą?
– Moteris niekada nesistengdavo pasakyti apie nėštumą, kol jo nematyti. Buvo laikomasi prietaro, kad kas nors gali nužiūrėti, pakenkti būsimam kūdikiui.
– Kokios buvo kūdikio lankymo tradicijos?
– Pagal tradicijas gimdyvę reikėjo aplankyti, kol ji dar nepakilusi iš patalo.
Tikėta, kad negalima eiti tuščiomis, todėl moterys turėjo atnešti nors duonos riekę ar obuolį. Ėjimas tuščiomis reiškė, jog atėjusioji kūdikiui pavydi laimės, arba liks bevaikė. Dovanų būdavo nešama ne tik maisto – duonos, sviesto, sūrio, pyragų, bet ir kūdikiui vystyklų, marškinukų, muilo, ypač mergaitei.
Lankyti gimdyvės ateidavo ir tos moterys, kurios su ja buvo susipykusios, nes tuo metu visi pykčiai užmirštami. Lankytojos visada būdavo pavaišinamos. Bendras valgis telkė susirinkusias ir kūdikio susilaukusią motiną į vieną bendriją.
– Ar anuomet būtų galėjusios prigyti būsimo kūdikio sutiktuvės?
– Vargu, nes tradicijos formavosi uždaroje bendruomenėje, todėl naujovių būdavo mažai. Būsimo kūdikio sutiktuvės – dabarties kultūra, kai naujovės lengviau prieinamos. Dabar vaikų gimsta kur kas mažiau, todėl būsimoms motinoms kūdikio sutiktuvės – didžiulė šventė.