Dainininkė Oksana Pikul-Jasaitienė (31 m.), gegužės pabaigoje atšventusi būsimo kūdikio sutiktuves, laikosi ir holivudiškų, ir lietuviškų senovinių prietarų.
Nors prieš gimdymą ji linksminosi draugių surengtame vakarėlyje, kuriame rinko kūdikiui vardą, atliko įvairias užduotis, iki tam tikro etapo ji neskubėjo ruošti būsimai atžalai kraitelio.
Nepirkti naujagimiui drabužių, vežimėlio, lovytės esant ankstyvam nėštumui – to dažniausiai laikosi dažna šiuolaikinė motina.
Šio prietaro šaknys – gilios. Jo gana griežtai laikėsi XIX amžiaus pabaigoje Lietuvos moterys tiek kaimuose, tiek miestuose, nes baiminosi, kad per anksti suruoštas kūdikio kraitelis gali prišaukti nelaimę.
Juk negali iš anksto žinoti, ar nėštumas bus sklandus, ar įsčiose užsimezgęs vaisius gyvens. Todėl nėščioji stengdavosi kuo ramiau išgyventi kūdikio laukimą ir jį apgobti paslapties šydu.
O.Pikul-Jasaitienė būsimam kūdikiui reikalingus daiktus supirko tik septintąjį nėštumo mėnesį, tad prieš pat gimdymą nebereikės bėgioti po parduotuves. O kai gims vaikas, ar žinoma moteris skubės praverti duris lankytojams?
Grupės „Naujos pupytės“ narė neabejojo, kad pirmiausia kūdikiu turi pasidžiaugti tėvai, artimieji, todėl pirmą mėnesį po gimdymo didelio lankytojų srauto nebus.
Juk ir anksčiau moterys laikėsi prietaro kone mėnesį nerodyti kūdikio, kad nebūtų nužiūrėtas.
Tačiau dabartinės senelės, išauginusios po keletą vaikų ir sulaukusios būrio anūkų, purto galvą išgirdusios apie triukšmingai švenčiamas būsimų kūdikių sutiktuves (angl. „baby shower“).
Joms sunku net įsivaizduoti, kad prieš gimdymą reikėtų švęsti būsimo vaikelio atėjimo šventę, kuri pastaraisiais metais tapo populiari Jungtinėse Amerikos Valstijose.
„Visai nepavargau – buvo puiki šventė. Džiaugiuosi, kad tokios tradicijos ateina ir į Lietuvą. Draugės man tokią šventę surengė vieną sekmadienį – kaip nesidžiaugsi, kai jos taip stengėsi: gėlėmis ir vaišėmis papuošė stalą, prigalvojo įvairių žaidimų, skraidė įvairiaspalviai balionai“, – apie būsimo kūdikio sutiktuves pasakojo liepą gimdysianti „Lietuvos ryto“ krepšininko Simo Jasaičio žmona Oksana.
O.Pikul-Jasaitienė anksčiau apie tokią šventę nė negalvojo, bet kai draugės pasiūlė atšvęsti būsimo naujagimio sutiktuves, ji neatsispyrė: „Neturėjau jokių organizacinių rūpesčių, todėl greitai sutikau, kad tokia šventė būtų surengta.“
Būsimo Oksanos ir Simo kūdikio sutiktuvėse dalyvavo vien dailiosios lyties atstovės, tarp jų buvo ir dainininkės mama Laima. Šventės dalyvės ir būsimoji gimdyvė vilkėjo baltus drabužius – dažniausiai tokios spalvos drabužėliais rengiami naujagimiai, tad taip apsirengti šios šventės proga buvo simboliška.
Be to, tokia spalva neišdavė, berniuko ar mergaitės laukiasi O.Pikul-Jasaitienė. Nors anksčiau nėščioji neatsargiai lyg ir buvo užsiminusi, jog šeimą turbūt papildys būsimasis krepšininkas.
Holivudo žvaigždžių tradicijos
Skirtingai negu O.Pikul-Jasaitienė, dizainerė Julija Žižė (29 m.) būsimo kūdikio sutiktuvėse vilkėjo ne neutralią baltą, o rožinę suknelę. Ši spalva išdavė, kad būsimoji motina po širdimi nešioja mergaitę. Šito nė neslėpė J.Žižė, su vyru fotografu Laurynu Žižiu (38 m.) išrinkę būsimai atžalai Lėjos vardą.
Poros pirmagimė dienos šviesą išvys rugpjūčio pradžioje, tačiau būsimo kūdikio sutiktuvės surengtos prieš pat Jonines viename sostinės restoranų. Šventę pagal Holivudo žvaigždžių tradicijas sau ir draugams surengė pati būsimoji gimdyvė: „Aš norėjau tradicinių sutiktuvių, kad būtų gražu ir gera.“
Į sutiktuves prekių ženklo „Wear Mad by July“ įkūrėja J.Žižė sukvietė ne tik drauges, nes nenorėjo uždaro moteriško vakarėlio. Renginyje dalyvavo ir būsimo kūdikio tėvas, draugų šeimos.
Svečiai Julijai įteikė pluoštą jos mėgstamos parduotuvės dovanų kuponų, mat pati vakarėlio šeimininkė to iš anksto pageidavo.
Toje parduotuvėje J.Žižė planuoja įsigyti kūdikiams skirtų prekių. Tad gimdymui bus galutinai pasiruošta.
O kol kūdikis dar tik pakeliui į šį pasaulį, Julija jo sutiktuvėms pasipuošė elegantiška suknele, po ilgesnės pertraukos avėjo aukštakulnius. Nors šiek tiek nuvargo kojos, nuovargis nublanko prieš geras emocijas ir šventės grožį.
Šventės vieta buvo papuošta gėlėmis, stalas nukrautas itališkais užkandžiais ir desertais.
Tačiau per būsimo kūdikio sutiktuves svečiai nesėdėjo vien tik prie stalo – jie žaidė įvairius žaidimus, sakė linkėjimus būsimai gimdyvei.
Vienas žaidimų pralinksmino nėščiąją, nes vyrai turėjo atkirpti juosteles taip, kad jos apjuostų Julijos pilvą, ir tiksliausiai atspėti jos liemens apimtį. Iš to svečiai bandė spėti kūdikio gimimo datą.
J.Žižė tikisi, kad dukrytė gims rugpjūčio 8-ąją, kaip prognozavo gydytojai. Ši simbolinė dviejų aštuonetų data (08 08) galėtų reikšti laimę. Lėjos vardas jai jau išrinktas.
„Vardą rinkome pagal savo vardų skambesį, skaitėme vardų reikšmes ir apsistojome ties Lėja. Būsime Laurynas, Julija ir Lėja Žižiai“, – gražiu vardų ir pavardės skambesiu džiaugėsi prietarų nepaisanti dizainerė.
J.Žižei svarbiau gera savijauta nei prietarai, todėl ji neslepia džiaugsmo laukiant šeimos pagausėjimo.
Dėl to moteris džiaugsmingai surengė ir būsimo kūdikio sutiktuves, o jų akimirkas įamžino fotografas.
„Pradžioje džiaugėmės atsargiai, neskleidėme žinios kam papuola. Bet visada nuo pirmos dienos tikėjau, kad viskas bus gerai, todėl ir prietarų neturiu. Gyvenu šia diena, džiaugiuosi nauja gyvybę savyje, labai laukiame mažosios, o visa kita visai nesvarbu. Svarbiausia, kad esame sveikos“, – patikino J.Žižė.
Lietuvoje dovanos – simboliškos
Kūdikių sutiktuves Lietuvoje ir užsienyje fotografavusi vilnietė menininkė Elena, pasivadinusi Elly pseudonimu, tikino, kad būsimieji tėvai pageidauja fiksuoti visas smulkmenas, nes jiems ta šventė labai svarbi.
Tėvai prašo įamžinti dovanėles, kurias būsimam naujagimiui dovanoja svečiai. Tokios nuotraukos nėra labai įspūdingos: vieni teikia kramtukus, kiti sauskelnes, treti suknelę mergaitei ar mėlynus batelius berniukui, ketvirti – kūdikio priežiūros paketus.
Lietuvoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose kūdikių sutiktuvių fotosesijas rengianti Elly pastebėjo, kad amerikiečiai dovanų dažnai neša parduotuvių kuponus, tik artimi giminaičiai pasirūpina naujagimiui būtiniausiais daiktais.
Kai kurie jų tempia dideles dovanas – lovytes, spinteles, voneles, vaikštynes.
Lietuvoje dovanos kur kas mažesnės – neretai simboliškos.
Amerikiečių šeimos prieš būsimo kūdikio sutiktuves draugams pateikia ilgą dovanų sąrašą.
Bičiuliai turi pažymėti, ką išsirinko, kad kitas neatneštų to paties daikto.
Lietuvoje tokie sąrašai – irgi nebe naujiena. Bet jie trumpesni negu amerikiečių. Jeigu kviestinis svečias neišsirenka net ir iš sąrašo, kokią dovaną atnešti, įteikia voką su pinigais.
Pramogos – įdomesnis veiksmas, kurį būtinai fiksuoja fotografė. Elly pasakojo, kad neretai rengiami konkursai, traukiami burtai, kurie įpareigoja išpildyti kokį nors troškimą, susijusį su būsimu kūdikiu.
Tie norai nelabai rimti: lapeliuose būna užrašyti keisti nurodymai, ką turės daryti draugai gimus poros kūdikiui: pirmąkart vaiką nuvežti pas gydytoją, pirmąkart išvesti pasivaikščioti į lauką arba nupirkti dviratį.
Elly teko įamžinti ir netikėtų situacijų – viename vakarėlyje visos būsimosios gimdyvės draugės po palaidinėmis ir suknelėmis susikišo oro balionus ir tarsi tapo nėščios. Fotosesija pralinksmino ir fotografę, ir įsišėlusias viešnias.
Tokiose šventėse dažniausiai dalyvauja vien dailiosios lyties atstovės. Kai kurios jų dalija patarimus būsimai gimdyvei, visos vaišinasi, žaidžia, dalyvauja bendroje fotosesijoje.
Vyrai neretai ta proga surengia susitikimą kitoje aplinkoje – apie vyriškus reikalus jie pasikalba lauke čirkindami kepsnius.