Kokią sumą dovanoti jaunavedžiams, kad nenuskriaustume savęs ir neapsijuoktume?

2013 m. birželio 28 d. 16:30
Iveta Skliutaitė
„Vestuvių dovanas prašytume pakuoti į vokelį; brangindami jūsų laiką, dovanas po tuoktuvių išsirinksime patys; būtume dėkingi už dovanas, kurios nedūžta, nesiglamžo, nelūžta ir yra laisvai konvertuojamos Europos Sąjungos šalyse; mes taupome gyvenimo pradžiai, todėl būtume dėkingi, jeigu papildytumėte mūsų šeimos iždą.“
Daugiau nuotraukų (1)
Šias ir panašias užuominas apie pageidavimą dovanų gauti pinigų vis dažniau jaunavedžiai įrašo į jungtuvių kvietimus.
Nors etiketo žinovai teigia, jog prašyti pinigų, kaip dovanos, yra žemo tono parodymas, tikriausiai daugelis jaunavedžių taip nemano.
Vieni pinigų drąsiai prašo, nes jiems reikia finansinės paramos. Kiti baiminaisi, kad dovanų gaus po kelis indų servizus ar krūvą patalynės komplektų, todėl prašydami dovanoti pinigų apsidraudžia nuo nereikalingų daiktų.
Įteikdami tokį kvietimą būsimieji jaunavedžiai paprastai būna įsitikinę, kad taip jie rūpinasi net tik savo gerove, bet ir palengvina svečių pasiruošimą vestuvėms — juk šiems nereikia lakstyti ieškant dovanos.
Ar kvietimas, kuriame prašoma dovanų atnešti voką, svečiams tikrai – lyg išganymas?
Tie, kas yra gavę tokį kvietimą, turbūt vieningai atsakys, jog tai — ne mažesnis galvosopis nei dovanų paieškos. Mat tenka spręsti dilemą: kiek įdėti į voką, kad nenuskriausčiau savęs, ir kiek padovanoti, kad neapsijuokčiau prieš jaunavedžius.
Šiuo klausimu patarimo ieškant savo artimųjų, draugų, kolegų ar kaimynų rate dažniausiai pasigirsta atsakymas: „Dovanok, kiek gali.“ Tada toliau tenka laužyti galvą, kurgi tos galimybių ribos?
Kai kurie patarėjai vadovaujasi paprasta aritmetika. Jie siūlo paskaičiuoti, kiek galėtų kainuoti vestuvių vaišės ir nakvynė vienam asmeniui.
Prie šios sumos patariama pridėti dar šimtą, du ar tris, kad jaunavedžiai ne tik sąskaitą restorane ar viešbutyje apmokėtų, bet ir jiems dar liktų pinigų.
Apie tai, kiek pinigų dovanoja vestuvių svečiai ir kokia suma pradžiugina jaunuosius, pasakojo dvi neseniai žiedus sumainiusios jaunos šeimos.
Birželio pradžioje susituokę 30 metų verslininkas Marius ir 26 metų teisininkė Karina tvirtino į vestuvių kvietimą įrašę sakinį, kad dovanas pageidauja gauti voke. „Prieš vestuves kartu gyvenome beveik trejus metus, todėl daugelį buityje reikalingų daiktų turime. Iš pradžių galvojome svečiams nurodyti vieną sostinės interjero parduotuvę ir sudaryti dovanų sąrašą, tačiau vėliau šios minties teko atsisakyti. Kadangi į vestuves kvietėme visoje Lietuvoje ir net užsienyje gyvenančius gimines bei draugus, tokios dovanų paieškos jiems būtų sudarę papildomų rūpesčių“, – pasakojo jauna vilniečių šeima.
Karina ir Marius tikino kvietę žmones, kurie jiems artimi ir su kuriais norėjo pasidžiaugti savo laime. Apie tai, kad svečiai padengtų vestuvių vakarienės išlaidas, jie negalvojo.
Karinos ir Mariaus vestuvių pokylis vyko viename Vilniaus restorane. Į jį susirinko per 100 žmonių. Jaunavedžiai dovanų gavo beveik 18 tūkst. litų.
„Sumos vokuose buvo labai įvairios. Buvo tokių svečių, kurie nuo poros įdėjo 200–300 litų. Tačiau kai kuriuose vokuose radome ir po 200 svarų sterlingų, tai reiškia per 800 litų. Džiaugiamės visomis dovanomis. Svarbiausia, kad žmonės rado laiko ir noro ateiti į mūsų šventę“, – sakė vilniečiai.
Didžiausią sumą – 3 tūkst. litų – jaunavedžiams įteikė Karinos tėvai.
Už dalį per vestuves gautų pinigų pora apsipirko iš anksto nusižiūrėtame interjero salone. Jie taip pat turės už ką vykti medaus mėnesio. Už likusius pinigus vilniečiai žada įsigyti laisvalaikio inventoriaus.
22 metų kauniečiai studentai Rimgailė ir Domantas vestuves atšoko šių metų gegužę. Svečiams išsiųstuose kvietimuose jie taip pat nurodė, kad pageidautų gauti ne dovanų, o pinigų. „Mes ką tik išsinuomojome dviejų kambarių butą, kurį būtina apstatyti. Todėl pinigų reikia baldams, užuolaidoms, virtuvės įrangai. Nebuvome tikri, kad per vestuves iš giminių ir draugų gausime būtent tai, ko labiausiai reikia, todėl viską nusprendėme įsigyti patys“, – tvirtino studentai.
Poros šventė vyko kaimo sodyboje, į ją susirinko 70 svečių.
Pora tvirtino, kad jų bendramoksliai į vokus įdėjo po 100 ar 200 litų. Viena studentų pora dovanojo 500 litų. Giminės įteikė po 300–500 litų. Jaunųjų tėvai kėlė vestuves, todėl papildomai pinigų porai nedovanojo. „Dosnūs buvo mūsų krikštatėviai, kurie padovanojo po 1 tūkst. litų. Iš Amerikos atvykusi mano dėdės šeima taip pat gana plačiai atvėrė piniginę. Iš jų gavome 1 tūkst. dolerių – apie 2,6 tūkst. litų“, – džiaugėsi Rimgailė.
Iš viso jaunavedžiai dovanų gavo apie 12 tūkst. litų.
Vestuvių planuotoja Laura Vagonė iš jaunavedžių neretai sulaukia klausimo, kaip taktiškai į kvietimą įrašyti, kad dovanų pageidaujama gauti pinigine išraiška.
Į jungtuvių pokylį pakviesti žmonės vestuvių planuotojos nesikuklina pasiteirauti, kokią sumą priimtina dovanoti jaunavedžiams.
„Jaunųjų pora iš Olandijos neseniai man pametė idėją, kaip subtiliai nurodyti, kad dovanų tikimasi gauti pinigų ar čekių. Kvietimo teksto pabaigoje po žodžiu „dovanos“ tiesiog nupiešiu gražų nedidelį voką“, – sakė L. Vagonė.
Moteris mano, jog jaunųjų pageidavimas gauti pinigų – nieko blogo. Tačiau pora neturėtų tikėtis, kad svečiai privalo padengti vestuvių išlaidas. Tuo rūpinasi patys jaunieji ar jų tėvai. „Vestuvės – šventė, kuri vainikuoja naujo gyvenimo pradžią. Todėl svarbu šia proga pasidžiaugti ir pabūti drauge su tais, kurie jaunavedžiams yra artimi bei brangūs. Vertinti svečią pagal tai, kiek jis atnešė pinigų, didelė nepagarba ir sau, ir kitiems“, – sakė vestuvių planuotoja.
Svečiams, sprendžiantiems galvosūkį, kiek pinigų įdėti į voką, L. Vagonė siūlė atsižvelgti į savo finansines galimybes. Persistengti ir imti kreditą ar skolintis pinigų iš pažįstamų tikrai neverta. „Tik jūs žinote, kokią sumą galite sau leisti dovanoti jaunavedžiams. Tokią ir dėkite į voką. Rengiantis vestuvėms būtina pagalvoti ne vien apie dovaną, bet ir atkreipti dėmesį į kvietime nurodytą aprangos kodą.
Svarbiausias dalykas šventėje – naujai šeimai negailėti šiltų ir nuoširdžių palinkėjimų ir skleisti gerą nuotaiką“, – patarė vestuvių planuotoja.
Jeigu jaunieji kvietime nenurodė, ką norėtų gauti dovanų, tinka dovanoti viską, kas, jūsų manymu, galėtų pradžiuginti ar maloniai nustebinti porą.
Jei norėtumėte, kad jums dovanotų grynuosius pinigus arba čekį, turėtumėte artimiesiems ir draugams užsiminti, jog „taupote..., būtumėte dėkingi, jei prisidėtumėte..., tačiau būsite dėkingi už bet kokią dovaną, kurią jums yra numatę“. Rašyti kvietime, kad tikitės piniginės dovanos, nederėtų“, – įspėja etiketo ekspertė Alvyda Jasilionytė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.