Sodininko kalendorius balandis

2010 m. balandžio 6 d. 05:04
lrytas.lt
Sodas
Daugiau nuotraukų (1)
Sodas
Vaismedžiai ir krūmai balandžio mėnesį pradeda aktyviąją vegetaciją. Kai pradžius žemė, reikia nuvalyti nuo kamienų atsilupusią žievę, reikalui esant, nubalinti medžius iš naujo, apkasti žemę aplinkui ir pridėti trąšų. Būtinai nuraškykite nuo šakelių pernykščius vaisius, kad jie netaptų infekcijų židiniu.
Kai kurie sodininkai, kol dar nepradėjo skleistis pumpurai, serbentų ir agrastų krūmus aplieja karštu (70 laipsnių) vandeniu iš laistytuvo. Šis metodas pagerina krūmų vešėjimą ir sunaikina bundančius vabzdžius kenkėjus. Jei ketinate apipurkšti vaismedžius ir vaiskrūmius insekticidų tirpalais nuo kenkėjų, tai padaryti reikia kuo anksčiau, kol nepradėjo skleistis pumpurai.
Balandis — tinkamas metas sodinti medžius ir krūmus, skiepyti šakeles. Prieš medelių sodinimą gerai apžiūrėkite jų šaknis, ar jos nepažeistos. Sodinukų su gumbais (vėžiu) ant šaknų apskritai nepatartina sodinti. Per ilgos šaknys patrumpinamos, pamirkomos molio ir mėšlo tyrėje. Duobutė turi būti tokio dydžio, kad šaknys laisvai tilptų ir nesusilankstytų.
Jei dar neapkarpėte vaiskrūmių ir dekoratyvinių krūmų, nenugenėjote medžių, reikėtų tai padaryti dabar.
Daržas
Svarbiausias darbas darže pavasarį — tinkamai paruošti dirvą daržovėms, gėlėms ir kitokiems augalams sodinti. Išbarstytas po dirvą organines trąšas reikia iš karto įkasti į žemę, kad būtų kuo mažiau mineralinių medžiagų nuostolių.
Sėti sėklų į atvirą gruntą ir sodinti sodinukų į šiltnamius neskubėkite. Pavasario šalnos dažnai sunaikina augalus. Į nepakankamai įšilusią žemę subertos sėklos lėčiau dygsta, per anksti lauke pasodinti daigeliai blogai auga.
Kada galima sėti ankstyvąsias daržoves, geriausiai nurodo pati gamta. Mūsų protėviai nuo seno stebėjo gamtos ženklus ir vadovavosi jais. Kai pražysta ankstyvieji šalpusniai (kovo 20 d.—balandžio 20 d.), pradeda augti žieminiai rugiai (balandžio 13—25 d.), pražysta gluosniai (balandžio 11—23 d.), parskrenda gandrai (balandžio 1—13 d.), galima sėti morkas, petražoles, ridikėlius, ridikus, pastarnokus, salotas, špinatus, pipirnes, svogūnus, sodinti česnakų, krienų, rabarbarų, šparagų, svogūnų, porų, pastarnokų pasodus. Šiltadaržiuose tuo metu sodinami pomidorų ir agurkų daigai.
Gėlynas
Po ilgos žiemos gėlynui taip pat reikia skirti dėmesio. Pirmiausia atidenkite visus per žiemą buvusius uždengtus daugiamečius augalus (rožes, hortenzijas, rododendrus), kad jie nesušustų. Jei lauke naktimis dar šaltoka, dangalus galima iš pradžių tik praskleisti, kad augalai galėtų kvėpuoti. Augalus, kurie žiemojo su žaliais lapeliais, reikėtų pamažu pratinti prie kaitrių saulės spindulių, kad jie nepagelstų. Jei yra galimybė, atidenkite juos apniukusią dieną.
Balandžio mėnesį į dėžutes sėjamos šilumą mėgstančios gėlės, kurios vėliau bus perkeltos į darželį: serenčiai, žioveiniai (levažandžiai), klarkijos, gvaizdūnės, skeltažiedžiai, sprigės.
Mėnesio pabaigoje sodinamos rožės. Neišsprogusios rožės prigyja geriau. Nupirktos su vazonėliais išlapojusios rožės sodinamos šalnų pavojui praėjus.
Visas daugiametes gėles ir svogūninius augalus, nutirpus sniegui, reikia pamaitinti mineralų mišiniu. Granules berkite aplink augalus ir įkaskite purendamos žemę.
Kai tik orai pakankamai atšyla, galima dauginti ir persodinti daugiametes gėles: bijūnus, flioksus, melsves, vilkdalgius, astilbes, rykštenes ir kitus.
Balandžio pabaigoje į atvirą gruntą galima sodinti šalčiui atsparius vienmečius dekoratyvinius augalus ir gėles: leukonijas, nemezijas, bajores, dekoratyvines varpines žoles, aguonas, ešolcijas, kosmėjas, rudgrūdėles. Jei orai netikėtai atšaltų, jas galima pridengti agroplėvele.
Pavasarį neretai galima pastebėti iš žemės lendančius raktažolių, saulučių, neužmirštuolių ar kai kurių kitų augalų kuokštelius. Aplink juos reikia priberti žemių su durpėmis arba perpuvusiu kompostu.
Balandis — tinkamas metas dalyti stambiagumbius jurginus. Sudygusius gumbus galima panaudoti dauginimui, išpjaunant daigelį kartu su gumbu. Jį pasodinkite į atskirą indą ir pastatykite šiltoje šviesioje vietoje, kad paūgėtų. Mėnesio pabaigoje į atvirą gruntą galima sodinti kardelių svogūnėlius. Jei gresia naktinės šalnos, išdygusius daigus vėliau bus galima apgaubti žemėmis arba uždengti vazonais.
Alpinariumus reikia išvalyti: nurinkti išdžiūvusius lapus, šakeles, šapus ir visokias šiukšles. Dengiamuosius augalus apkarpykite iki reikiamo dydžio, vietoj sunykusių per žiemą pasodinkite naujų.
Veja
Nepamirškite vejos. Kai ji pakankamai pradžiūsta, nugrėbkite grėbliu, nurinkite sausas žoles ir lapus. Grėbstant veją gruntas papurenamas ir prisipildo oro. Po to galima pabarstyti azotinių trąšų ir žolių sėklų, jei būtina jas atsodinti.
Parengė Gražina VASILIAUSKIENĖ

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.