18 faktų apie skrybėles

2008 m. lapkričio 25 d. 04:01
Gražina Vasiliauskienė
Parengė Gražina Vasiliauskienė
Daugiau nuotraukų (1)
2. Užsmaukta ant akių skrybėlė vizualiai sutrumpina galvą. Kartu akys atrodo nuleistos ir įgauna niūroką išraišką. Su užmauktomis ant akių skrybėlėmis kino filmuose ir knygose dažniausiai vaizduojami sąmokslininkai, šnipai.
3. Galvos dangalas paprastai informuodavo apie žmogaus socialinį statusą, profesiją, savininko pažiūras. Pavyzdžiui, viduramžių Europoje tapytojai ir medikai nešiojo beretes, notarai - bebrų kepures, mokslininkai - kepuraites su keturkampe viršutine dalimi. Seniausia daugumos religijų dvasininkų galvos apdangalo forma priminė viršutinę jo šventyklos dalį (pavyzdžiui, stačiatikių mitra ir katalikų popiežiaus tiara).
4. Viduramžiais bankrutavusius turtuolius versdavo vaikščioti su žaliomis ir geltonomis skrybėlėmis, kad visi žinotų apie jų finansinę krizę.
5. Žinomiausiam skrybėlės panaudojimo ne pagal paskirtį pavyzdžiui - apie keturis tūkstančius metų, kai kinų princesės skrybėlė buvo panaudota pramoniniam špionažui. Tais laikais, kai kinų šilko gamyba buvo strateginė paslaptis, kinų princesė išvyko pas jaunikį į užsienį su skrybėle iš gyvų gėlių. Į jas jaunikio prašymu buvo pridėta šilkverpių - taip buvo pavogtos šilko gamybos technologijos paslaptys.
6. Bene neįprasčiausias moteriškos skrybėlės istorijos laikotarpis buvo XVIII a. Antroje jo pusėje mados toną diktavo prancūzų karalienė Marija Antuanetė. Skrybėlės sudarė milžiniškus statinius, siekiančius iki metro skersmens. Į sudėtingas kaspinų, plunksnų ir nėrinių kompozicijas būdavo įmontuojami įvairūs mechanizmai, kurie judindavo, pavyzdžiui, rojaus paukščių figūrėles arba milžiniškus drugelius. Skrybėles vainikavo gyvų gėlių puokštės, kurios ilgai likdavo šviežios, nes būdavo pamerkiamos į skrybėlėse įtaisytas vazas su vandeniu. Skrybėlės buvo puošiamos burlaivių, tvenkiniuose plaukiojančių gulbių, pilių ir kitų statinių modeliais.
7. Pagal prietarą, jeigu karališką skrybėlę pasimatuos neturintis karališko kraujo žmogus, jis mirs žiauria smurtine mirtimi.
8. Posakis „išprotėjęs kaip kepurininkas“ turi realų istorinį pagrindą. Kailiui arba fetrui išdirbti anksčiau buvo naudojamas gyvsidabrio nitratas, o apsinuodijimą gyvsidabriu lydi negrįžtami galvos smegenų pažeidimai. Meistrai, gaminę skrybėles, kentėjo nuo traukulių, silpnaprotystės, atminties praradimo ir haliucinacijų.
9. Švedijoje XVIII a. egzistavo dvi politinės frakcijos: Skrybėlės ir Kepurės. Pirmieji rėmė Prancūzijos politiką, antrieji - Rusijos.
10. XIX a. damos nešiojo gobtuvus su prie jų pritvirtintomis garbanomis, sudarydamos subtilios šukuosenos įspūdį, nors iš tikrųjų po gaubtuvu plaukai būdavo nesutvarkyti.
11. XIX a. kariškiai paniekinamai pravardžiuodavo civilius Skrybėliuočiais dėl atitinkamo jų galvos dangalo. Rusijoje po revoliucijos Skrybėlėmis proletariatas pravardžiuodavo inteligentus. O Vokiška miego kepuraite Europoje buvo erzinami miegaliai ir apatiški žmonės.
12. Cilindras buvo laikomas aukštuomenės žmogaus atributu. Carinės Rusijos bastilijos - Petropavlovsko tvirtovės kaliniams buvo draudžiama dėvėti cilindrą, nors kiti galvos dangalai buvo leidžiami.
13. Anglų posakis „suvalgyčiau savo skrybėlę“ tolygus mūsų posakiui „duočiau galvą nukirsti“.
14. Mechanizuota skrybėle buvo vadinamas sulankstomas cilindras, kurio nešiojimas dažnai sudarydavo jo šeimininkui nemažai nepatogumų. Tais laikais, kai cilindras buvo madingas, namuose dar nebūdavo stovų skrybėlėms ir skėčiams. Todėl atėjus į svečius cilindrą reikėdavo atiduoti tarnui, kad tas padėtų jį ant palangės, o kai nebūdavo plačios palangės - pasidėti cilindrą ant savo kėdės kairėje pusėje. Mechanizuotų cilindrų išradimas supaprastino šią procedūrą: nuo to laiko jį galima buvo nešiotis sulankstytą po pažastimi.
15. 1942 metais Anglijoje skrybėles buvo leista parduoti tik plikiems pirkėjams: dėl karo ši prekė nebebuvo tiekiama į šalį.
16. Sovietų Sąjungoje, kur vyriška skrybėlė ilgą laiką buvo pamiršta kaip „supuvusios buržuazijos“ atributas, jos madą vėl įvedė Nikita Chruščiovas. 1959 metais į susitikimą su Užkarpatės kolūkiečiais N.Chruščiovas atvyko su šiaudine skrybėle. Kaip pats paaiškino, skrybėlę buvo priverstas užsidėti gydytojų prašomas: kad galva neperkaistų. Nuo tos akimirkos Sovietų Sąjungoje taip sparčiai vėl atgijo skrybėlės, kad net atsirado kelio ženklas „Atsargiai, pėsčiasis“, vaizduojantis žmogų su skrybėle.
17. Vieno Maskvos mokslinio tyrimo instituto specialistai sukūrė iš pažiūros įprastos, tačiau šarvuotos skrybėlės modelį. Taip mėginta išspręsti aukščiausių Sovietų Sąjungos valdžios atstovų saugumo klausimą. Tačiau pirmasis užsakymas taip ir nebuvo įvykdytas, nes valstybė subyrėjo. Tačiau Stebuklingos vadovo skrybėlės idėja Rusijoje gyvuoja iki šiol.
18. Didžiosios Britanijos karalienė - viena garsiausių pasaulyje skrybėlių nešiotojų. Jos galvos dangalai - ne tik monarchijos markės ženklas, bet ir savotiškas nacionalinis turtas. Visos skrybėlės, kurios nusibosta karalienei, patenka į galvos apdangalų muziejų. Ten prie jų pridedamas aprašas, kur ir kokia proga karalienė su skrybėle buvo pasirodžiusi, bei tai iliustruojančios fotografijos. Ekspozicija papildoma kas mėnesį.
Parengė Gražina Vasiliauskienė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.